Skocz do zawartości

Okolice sh2-101 w technice klasycznej


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, wessel napisał:

Ciekawe podejście....

Delikatnie mówiąc. @MaPa, zwykle podziwiam Twoje pejzaże, ale tym razem zupełnie nie trawię tej "kakofonii".

 

5 godzin temu, MaPa napisał:

Wodór prosi o własny kanał ale moim celem była jednak technika LRGB i nie powiem ale trochę tej czerwieni udało się mimo wszystko pokazać.

Zupełnie niepotrzebnie bez wodoru "trochę tej czerwieni udało się mimo wszystko pokazać". Sorry...

Ja piszesz w tytule "technika klasyczna". Z tej klasyki "na sterydach" wyszła sieczka. ;)

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko narrowband jest w stanie pokazać w eksponowany i ostry sposób (uznaniowo tylko) pastele mgławic w tak gęstych polach gwiazdowych.

Kakafonia i sieczka to  mocne określenia w moim słowniku ale cóż każdy przecież obiera inaczej :)

W LRGB tak to wychodzi i nie zawsze trafia w gusta natomiast zdecydowanie tylko LRGB jest w stanie oddać subtelności pyłowe obszaru.

 

Może kiedyś ktoś podejmie próbę zobrazowania tego obszaru w ten sam sposób. Z chęcią zobaczę i porównam. W sieci najbardziej widać prace z H lub narrobandowe. Ciekawe czemu.

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, AdamK napisał:

Jeśli mogę coś zasugerować, to przytłumiłbym świecenie tych małych gwiazdek. Wiadomo, że one tam są, ale zdecydowanie psują odbiór mgławic...

 

Jasne na to mogę spojrzeć.

 

9 godzin temu, Maetrik napisał:

zdecydowanie zbyt rzadko używasz stl :)

świetny kadr i przepięknie podany!

 

 

8 godzin temu, flamezz napisał:

Piękny kadr !

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, z tą "sieczką" to może trochę przesadziłem. ;)

 

15 godzin temu, MaPa napisał:

Może kiedyś ktoś podejmie próbę zobrazowania tego obszaru w ten sam sposób. Z chęcią zobaczę i porównam. W sieci najbardziej widać prace z H lub narrobandowe. Ciekawe czemu.

Hmm... Nie wiem w sumie w jaki sposób wyciągałeś czerwień Ha. Sama "naturalnie" z LRGB raczej nie wychodzi. Jeżeli podczas obróbki wyciągałeś tę czerwień jakoś "syntetycznie", to ja takich prób raczej nigdy nie będę podejmował, bo to nie skończy się dobrze dla kolorystyki obrazka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, diver napisał:

No dobra, z tą "sieczką" to może trochę przesadziłem. ;)

 

Hmm... Nie wiem w sumie w jaki sposób wyciągałeś czerwień Ha. Sama "naturalnie" z LRGB raczej nie wychodzi. Jeżeli podczas obróbki wyciągałeś tę czerwień jakoś "syntetycznie", to ja takich prób raczej nigdy nie będę podejmował, bo to nie skończy się dobrze dla kolorystyki obrazka.

Widzisz ale ona (ta czerwień) właśnie wychodzi :)Oczywiście saturacja pomaga ale zupełnie nie traktowałem stacka koloru czerwonego oddzielnie. Takie prace obrabiam po całości i tylko pewna cześć obróbki przeznaczona jest kanał czerwony. Inaczej nie widzielibyśmy wodorowych czerwonych struktur w pracach np z canona

Przykład: https://www.astromarcin.pl/images/wide/cygnus/AmelicanSadr_2018_2200.jpg

W sumie to czym jest taki kanał Ha. Zawężonym pasmem które naświetlamy przede wszystkim dłużej niż normalnie te podstawowe kanały BO MOŻNA i tło pozostaje na niższym poziomie. W efekcie uzyskujemy spory kontrast. Łatwiej więc wyciągnąć i uzyskać mocne struktury. Dokładnie ta sama czerwień jest rejestrowana w lrgb lub precyzyjniej w ramach L i R ale pochodzi z krótszych klatek i zawiera szersze pasmo stąd rozmycie i mniej  wyraźne struktury.

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MaPa napisał:

W sumie to czym jest taki kanał Ha. Zawężonym pasmem które naświetlamy przede wszystkim dłużej niż normalnie te podstawowe kanały BO MOŻNA i tło pozostaje na niższym poziomie. W efekcie uzyskujemy spory kontrast. Łatwiej więc wyciągnąć i uzyskać mocne struktury. Dokładnie ta sama czerwień jest rejestrowana w lrgb lub precyzyjniej w ramach L i R ale pochodzi z krótszych klatek i zawiera szersze pasmo stąd rozmycie i mniej  wyraźne struktury.

To jest dla mnie jasne. Chodzi mi o to, że ta "tylko pewna część obróbki" materiału LRGB przeznaczona na kanał czerwony dała dziwny efekt kolorystyczny: większość obszarów HII ma kolor bardziej pomarańczowy (jakaś taka czerwień meksykańska), a tylko niewielka część idzie wyraźnie w głęboką czerwień. Powstaje więc jakiś "malarski" efekt kosmicznej pstrokacizny, który jakoś rani moje oko. Próbuję to "kupić", ale nie daję rady. ;)

Cytowany przez Ciebie obrazek z astromarcin.pl to całkiem inna bajka. Tam w zasadzie jest tylko ładny czerwony, charakterystyczny dla HII w wąskim paśmie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja opisana

sh2_101_LRGB_2020_2200_Annotated.thumb.jpg.68113f0259e5e9a4ad321c357e5485b8.jpg

 

Field of view ............ 3d 52' 15.0" x 2d 34' 52.1"

Image center ............. RA: 20 05 54.276 Dec: +35 46 52.02

Image bounds:

top-left .............. RA: 20 15 34.721 Dec: +37 03 12.46

top-right ............. RA: 19 56 11.196 Dec: +37 02 22.92

bottom-left ........... RA: 20 15 18.846 Dec: +34 28 30.76

bottom-right .......... RA: 19 56 32.447 Dec: +34 27 42.82

 

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.