Skocz do zawartości

Filtr do kamery prowadzącej - czy to ma sens?


Sebastianus

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Sebastian Ś.

Zależy jaka kamerka niektóre mają wbudowane UV/IR cut, ale tak warto dorzucic do guide IR cut (kamery w UV są i tak zazwyczaj mało czule) bo guidery achro nie są skorygowane poza widzialnym i gwiazdki się rozlewają.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guidery liczą "środek ciężkości" gwiazdy, aby wysłać korektę. Jeśli masz lunetkę o niewielkiej średnicy, IR pass wytnie sporo światła, możesz mieć problem z SNR. 

Testowałem IR pass 850 od ZWO w guiderze z Asiair, MGEN2 i 3. Nie było żadnej różnicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jaką ogniskową ma ten guider, że seeing ma wpływ na prowadzenie? 2 metry?

przy typowych ogniskowych guiderów na poziomie 200 mm seeing nie wpływa na prowadzenie, a i czasy ekspozycji rzędu kilku sekund też raczej mocno uśrednią seeing

 

jakiekolwiek filtry osłabią gwiazdy więc trudniej będzie znaleźć jakąś wystarczająco jasną w polu widzenia

jeśli chciałbyś filtr IR (czerwone gwiazdy są dość jasne w podczerwieni) to optyka musiałaby być skorygowana w tym paśmie czyli tradycyjne lunetki odpadają. W fotografii planetarnej filtry IR stosuje się w reflektorach, które z definicji są pozbawione aberracji chromatycznej

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przeglądając oferty filtrów w różnych sklepach, głownie Baader i Astronomik przy jakimś filtrze w opisie zastosowań był właśnie tip, że bardzo dobrze spisuje się z kamerką guidującą. Niestety już nie pamiętam, o jakim filtrze to było. 

Mój zestaw najlepiej prowadzi z czasami, rzędu 1-1,5 sek, więc , żeby zniwelować efekt seeingu , taki filtr mógłby być pomocny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz stosować od razu IR pass, można dla poprawy seeingowej jakości gwiazdy przyciąć niebieską część widma żółtym (495nm) lub mocniej pomarańczowym (475nm) lub mocniej czerwonym (610nm) filtrem. Oszczędzisz sporo widma a tym jasności, a najgorsze seeingowo niebieskości wyślesz w kosmos :) 

 

https://www.ontariotelescope.com/Baader-Colour-Filter-Red-2-610nm-_p_1960.html

 

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tayson napisał:

Zastosuj ONAG.

Jesli używasz piggyback to wg mnie nie warto bawić się w filtry tylko zastosować czas exp guidera w okolicach 3-4s

 

ONAG - literówka czy jakieś nowe ustrojstwo? Myślałem o przejściu na OAG. TS tobi taki pasujący do dslr o grubości 11 mm, zastępujący T2/canon ring. Z pigim 3-4 sekundy to się boję bo mam duże korekty. Najlepszy wykres mam właśnie z czasem 1,5 sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HAMAL napisał:

Nie musisz stosować od razu IR pass, można dla poprawy seeingowej jakości gwiazdy przyciąć niebieską część widma żółtym (495nm) lub mocniej pomarańczowym (475nm) lub mocniej czerwonym (610nm) filtrem. Oszczędzisz sporo widma a tym jasności, a najgorsze seeingowo niebieskości wyślesz w kosmos :) 

 

https://www.ontariotelescope.com/Baader-Colour-Filter-Red-2-610nm-_p_1960.html

 

 

Taki właśnie mam w szafce. Spróbuje z nim. Baader 610 longpass.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.