Skocz do zawartości

Mare Orientale w sezonie 2020r


Loxley

Rekomendowane odpowiedzi

Żałuję, że nie wybrałem się nad Mare Orientale w sobotę o czwartej nad ranem.

Jechałem do pracy o 5-tej, Księżyc pięknie świecił, powietrze czyste i przejrzyste.

U mnie prognozy na nocne weekendy nieciekawe, nawet Jowisz świeci niemrawo, całe niebo niby pogodne. Dzisiaj nie ma szans, moooże w poniedziałek nad ranem. W kolejnych mam nocne zmiany :/

Ogólnie słabo to u mnie wygląda.

@Loxley pięknie, dziękuję i czekamy na kolejne kadry

 

 

 

 

 

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczyty Montes Rook wyglądają niesamowicie, szczególnie te przy krawędzi tarczy, niczym odległe wulkany stożkowe.

Wielokrotnie podziwiałem okolice Mare Orientale, ale Jezioro Lata jakoś mi umykało. Fantastycznie widać, że częściowo jest on przykryty, zakopany.

Mam pytanie. Czy pod numerem cztery widoczny jest też wał krateru Maunder ? Wydaje mi się, że tak, ale pewien nie jestem :)

 

Dzisiaj rano też tam byłem, przed 5-tą. Prognoza się nie sprawdziła :) Zdjęcia się stackują

Pozdrawiam

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, gawain74 napisał:

Mam pytanie. Czy pod numerem cztery widoczny jest też wał krateru Maunder ? Wydaje mi się, że tak, ale pewien nie jestem :)

Tak, w tym samym kierunku widać  jasny krater Maunder. Mam wrażenie, że jutro będzie widoczny jeszcze lepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc 2 dni i 7 godzin przed nowiem, 15 września 2020r przed godziną szóstą w słabych warunkach - obraz bardzo zmienny, rozmywający się.

 

Kadr z Mare Orientale wyszedł słabo i szkoda zaniżać poziom dotychczasowych zdjęć. Teraz więc załączam kadr pokazujący "demolkę" terenu będącą skutkiem utworzenia Mare Orientale. To zadziwiające, że właśnie na południe od MO widać te ślady najlepiej. Nazywam te formacje "pióropuszem", bo przypominają rozpostarte ptasie skrzydło. Łukowate, sierpowate żleby, doliny, bruzdy - megatony wyrzuconej w czasie impaktu materii.

 

Refraktor achromatyczny TS152/900, Barlow Celestron Ultima 2x (F ekw. 2270mm), ASI290MM, Filtr Baader Halpha 35nm, EQ-ATM, FireCapture2,6, Autostakkert!3 (150/2000), Multistacking 6x (900/18000), Registax6.

 

1820641996_PiropuszeMareOrientale15_09.2020r_05.50_TS152F2270_ASI290MM_Halpha35nm_Multistacking6x_105....thumb.jpg.0f90277d24cabb91948539890d4f2588.jpg

 

I to by było na tyle...
Dziękuję.

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Loxley napisał:

Zdjęcie Mare Orientale z 14 września br. rozciągnięte w pionie 180%.

Bardzo fajnie wyszło, np: krater Hofmann jest jeszcze lepiej widoczny, a położny jest nieco dalej niż Maunder, czyli  okolice 92 stopni długości zachodniej.

Nawet za Hofmannem jest niewielki pik, pewnie fragment któregoś z wałów Mare Orientale.

Przyjemnie się wędruje po fotografiach, wspomagając się jednocześnie Księżycowymi mapami.

Edytowane przez gawain74
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.