Skocz do zawartości
  • 0

Celestron C11 + EQ 6 mały problem


Auron

Pytanie

Cześć Drodzy Astro Przyjaciele,

 

Little Big Problem się pojawił, otrzymałem do przetestowania Celestrona C11 i jeśli się sprawdzi, to go zostawię. Mianowicie natura problemu polega na tym, że pomimo super linii prowadzenia w PHD po 5 minutowej ekspozycji gwiazdy są lekko poruszone niepunktowe (montaż zainstalowany jest na pierze). Dodatkowo mam podłączony reduktor i korektor pola F6,3. Zdaję sobie sprawę, że ustawienie montażu powinno być nienaganne, ale pytanie, czy EQ 6 jest w stanie prowadzić tak ten teleskop, ażeby wykonywać zdjęcia z długą ekspozycją?. Odnoście guidera mam kamerkę Orion Star Shoot podłączoną pod lunetkę 9x50. Proszę o pomoc. Rady, porady zawsze mile widziane. 

 

Pozdrawiam.

Marty McFly 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jeżeli prowadziłeś przez zewnętrzny guider to raczej punktowych gwiazd z tą ogniskową na pewno nie będzie.

Potrzebujesz OAG a i z tym będzie bardzo trudno.

 

Po drugie to wrzuć zdjęcie. Korektor Celestrona 6.3 to AF się nie nadaje. Nie koryguje poprawnie pola.

DO AF potrzebujesz korektor ze Starizony: https://starizona.com/store/featured/starizona-sct-corrector-63x-reducer-coma-corrector

Ten daje punktowe gwiazdki.

Osobiście używam ten https://rk.edu.pl/pl/optec-nextgen-05-reduktor-korektor-dla-teleskopow-sct/

bo mam małą matrycę. Jak będę się przesiadał na większą to go zmienię na ten pierwszy.

 

Po trzy te małe guiderki wymagają zmiany mocowania.

Jeżeli masz mocowanie na oringu gumowym i trzech śrubkach z drugiej strony to to może być źródłem problemów.

Jak wymieniłem je na solidne pierścienie ze śrubami na krótszym ramieniu dopiero zaczęło to dawać rezultaty.

 

Po czwarte to czy nie kiwa Ci się LG? w C11 nie ACF blokady nie ma.

 

Po piąte jaką masz skalę obrazu na głównej kamerce w porównaniu do guidera?

Sprawdź czy błąd prowadzenia na poziomie 0.1px nie oznacza kilku pixeli na głównej kamerze.

 

Itd. można wymieniać.

Mam nadzieję że nie zrujnowałem Ci planów za bardzo.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli wykres guidera jest idealny, a gwiazdy uciekają, to przede wszystkim stawiałbym na kiwające się lustro. Rozwiązaniem jest OAG.

 

Ogólnie nie wróżę dużych sukcesów tej tuby na EQ6, no chyba że masz świetną sztukę i dużo cierpliwości. Jaką masz kamerę/aparat? Potrzeba tu czegoś z wielkim pikselem, żeby nie mieć absurdalnej skali przy ogniskowej 2 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Tayson napisał:

Ja tu widze na pewno za mala ogniskowa guidera.
 

Chociaz najprawdopodobniej nawet jej wydłuzenie niewiele pomoze.

Trzeba przejsc na OAG i dopiero po tym kombinowac dalej jesli cos bedzie nie tak.

 

Jaką dlugosc exp stosujesz w guiderze?

Dzięki za poradę Tyson. Obecnie mam ustawione 3 sekundy. OAGa mam zobaczymy czy to coś da.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, MateuszW napisał:

Jeśli wykres guidera jest idealny, a gwiazdy uciekają, to przede wszystkim stawiałbym na kiwające się lustro. Rozwiązaniem jest OAG.

 

Ogólnie nie wróżę dużych sukcesów tej tuby na EQ6, no chyba że masz świetną sztukę i dużo cierpliwości. Jaką masz kamerę/aparat? Potrzeba tu czegoś z wielkim pikselem, żeby nie mieć absurdalnej skali przy ogniskowej 2 m.

Cześć, dzięki za odpowiedź. Co do kamerki to mam zwo asi 294 mc pro. OAGa również posiadam. W najbliższy weekend wypróbuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, Auron napisał:

Cześć, dzięki za odpowiedź. Co do kamerki to mam zwo asi 294 mc pro. OAGa również posiadam. W najbliższy weekend wypróbuję.

Piksel 4,63 daje skalę 0,477, czyli tak ze dwa razy za małą. Przydałby się piksel 10 um :P Przy takiej skali to raczej luckyimaging ma sens i w sumie z ASI można by go spróbować. Rozwiąże to problem jakości prowadzenia, które przestanie być istotne. Bo długiej ekspozycji na EQ6 w takiej saki nie ma szans uprowadzić, a nasza atmosfera też prawie nigdy nie pozwoli tego wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ważne jest dokładne zdiagnozowanie problemu, bo może nie jest tu winny montaż.

Rozwijając myśl @MateuszW zrób test z czasami ekspozycji 1 sek. bez guidingu. Przy tak krótkim naświetlaniu tracking nie powinien generować błędów "pojechania". Gwiazdki powinny być idealnie okrągłe (przynajmniej na większości klatek). Jeśli nie będą, to winna jest optyka (np astygmatyzm). Wówczas zaobserwuj jak się zmienia wygląd gwiazd przy lekkim rozogniskowywaniu w jedną i drugą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

C11 prowadziłem z szukaczoguidera, używałem też OAGa. Problemy z gwiazdkami o ile nie wynikają z kolimacji czy reduktora mogą mieć kilka przyczyn. 

 

Duże ogniskowe są wrażliwe na drgania podłoża. Do tego boczny wiatr, nawet niewielki, problem z wyważeniem tuby (jeżeli ciężki guider jest z boku tuby to w niektórych położeniach będzie niewyważona), czy osiadanie LG.

 

Do tego te małe piksele współczesnych kamer nie pomagają. Niemniej 1s lub krotsza ejspozycja jasnej gwiazdy musi dać dobry obraz. Jeżeli coś się dzieje to zestackuj kilkanaście lub wiecej klatek i zobacz co się dzieje - czy gwiazda dryfuje, dryfuje falując czy "stoi" i nie jest punktowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.