Skocz do zawartości
  • 0

Eq6-r i co dalej?


Space170

Pytanie

Witamd

Od paru lat przeglądam fora itd związane z astronomią jednak nigdy nie zabierałem głosu bo po prostu brak mi wiedzy i doświadczenia w czymkolwiek. Dwa lata temu zakupiłem pierwszy montaż eq5 z napędem w obu osiach i teleskop 150/750. Próbowałem obserwacji, fotografii statywowej, próbowałem z fastronem i wyżej wymienionym montażem z różnym skutkiem. Raz było lepiej raz gorzej jednak za każdym razem czułem że to jest to co sprawia mi przyjemność. Wiem że jest mnóstwo wątków na forach z podobnymi pytaniami i prośbami jednak po długim czasie doszedlem do wziosku, że brak interakcji z ludźmi mądrzejszymi ode mnie którzy wiedzą co i jak po prostu nie pozwoli mi się rozwinąć w tym temacie i ciągle będę błądził we mgle. Postanowiłem zakupić coś solidniejszego i spróbować swoich sił w astrofotografi. Wybór padł na eq6-r (wiem, że dla wielu z was to nic specjalnego). Na poczatku chciałbym jak najbardziej uprościć całe "przedsięwzięcie" w związku z tym pytanie brzmi->co dalej? Mam Canona 1200d, wyżej wymieniona tubę, małego maczka i laptop. Nie chciałbym wydawać odrazu kilkunastu tysięcy chciałbym powoli piąć się w górę. Proszę o rady jak się za to zabrać... Czy inwestować w guiding czy w jakiś mniejszy refraktor czy jednak działać tym newtonem itd. Nie chodzi mi odrazu o nie wiadomo jak długie ekspozycję i najtrudniejsze obiekty, ale chcę zacząć i moc się rozwijać. Jeśli chodzi o miejsce to mam do dyspozycji prywatny parking za domem w mieście, ale mam możliwość wyjazdu poza miasto praktycznie w każdy weekend. Mieszkam na codzień za granicą, ale pod koniec miesiąca wpadam na tydzień do Polski i chciałbym w tym czasie kupić montaż i... No właśnie i co? Doradzicie jak zacząć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Działaj z Newtonem, zakup mały guider, np. @wessel takie wykonuje, plus jakąś prostą kamerkę, np asi 120 mini.

 

To pozwoli Ci osiągać naprawdę fajne czasy i dokładność prowadzenia. 

Dodatkowo, jeśli nie masz, to warto do Newtona korektor comy dokupić. 

Od tego bym zaczął. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mając taki napęd możesz wiele np:

na początek spiąć lustrzankę z obiektywem 100 - 200 i bez guidera oswajać się ze sprzętem, zobaczyć co "w trawie piszczy", jakie czasy naświetlania możesz uzyskać bez pociągniętych klatek.  Załatw obejmy to obiektywu i walcz lustrzanką. Free you mind.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A moja rada jest taka:

Zdecydowanie odpuść focenie Newtonem, używaj go wyłącznie  do wizuala. Do foto kup teleobiektyw Canon serii L 200 lub 300 mm albo małe APO. Odpal guiding, tak jak pisze @OnlyAfc i ciesz się z uzyskanych fotek. Newton to wyższa szkoła jazdy, a dla początkujących to stres i frustracja.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Grzędziel napisał:

Newton to wyższa szkoła jazdy, a dla początkujących to stres i frustracja.

Sama prawda. Drugi raz bym nie kupił 10"F4. A z Kota jestem bardzo zadowolony. Na moim NEQ6 nawet przy wiaterku błąd prowadzenia jest poniżej 0,9", a Newton działa jak żagiel, pomijając stres z kolimacją (a właściwie jest brakiem). 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ryzykowne posunięcie z tym montażem, ale zaleta taka że jak ci się spodoba temat to już masz ten wydatek z głowy do momentu aż się ci ten montaz nie rozleci, on do zastosowań amatorskich i semi amatorskich to wręcz mokry sen nie jednego z pasjonatów nieba :rofl:

Spróbuj tego canona podpiąć pod teleskop i na tym się pobaw, a później zgłodniejesz i kupisz sobie kamerkę i większy sprzęt. 

Powiedz tylko jaki ten maczek to jest? W sensie czy 1,25" czy 2", na podstawie tego znajdę ci przejściówkę z wyciągu do tego aparatu i będziesz mógł focić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, BlackBourn napisał:

Ryzykowne posunięcie z tym montażem, ale zaleta taka że jak ci się spodoba temat to już masz ten wydatek z głowy do momentu aż się ci ten montaz nie rozleci, on do zastosowań amatorskich i semi amatorskich to wręcz mokry sen nie jednego z pasjonatów nieba :rofl:

Spróbuj tego canona podpiąć pod teleskop i na tym się pobaw, a później zgłodniejesz i kupisz sobie kamerkę i większy sprzęt. 

Powiedz tylko jaki ten maczek to jest? W sensie czy 1,25" czy 2", na podstawie tego znajdę ci przejściówkę z wyciągu do tego aparatu i będziesz mógł focić. 

Maczek to z virtuoso:grin: nic specjalnego, ale już robilem nim jakieś tam zdjęcia. Mam dwa pod ręką to może pokaże :original:

FB_IMG_1600113992294.jpg

FB_IMG_1600113983764.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mała pomyłka z mojej strony, wybaczcie!. 

Teraz pytanie czy kolega ma barlowa z gwintem t2 czy nie, bo jak nie masz to będziesz potrzebował jeszcze to: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6103&lunety=Nosek cznik fotograficzny 1 25 T2 M42x0 75 GSO FF023

a tak wystarczy tylko to: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=711&lunety=Pier cie T2 M42x0 75 Canon EOS do lustrzanek Canon EOS EF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z tym zestawem co ci podałem to i lustrzankę pod maka wepniesz, i pod swojego newtona i jak coś w przyszłości na 1,25 byś miał to też wepniesz. 

Koledzy radzą by startować najpierw z obiektywem, a ja powiem tak, ten maczek i lustrzanka moim zdaniem będzie stanowić fajną baze do nauki co i jak, Księżyc dasz rade nim ładny sfocić. Jowisz, Saturn, Wenus także wyjdzie lecz detal powalać nie będzie, chodź myślę że spowoduje dużą satyfakcje, no i pacz jeszcze na to, masz swój montaż eq6-r więc od razu prowadzenie masz z głowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, BlackBourn napisał:

Mała pomyłka z mojej strony, wybaczcie!. 

Teraz pytanie czy kolega ma barlowa z gwintem t2 czy nie, bo jak nie masz to będziesz potrzebował jeszcze to: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6103&lunety=Nosek cznik fotograficzny 1 25 T2 M42x0 75 GSO FF023

a tak wystarczy tylko to: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=711&lunety=Pier cie T2 M42x0 75 Canon EOS do lustrzanek Canon EOS EF

Mam barlowa GSO x2 i ten pierścień m42 :original: lustrzankę mam jak podpiąć i do maka i do newtona, a nawet Jupitera 200mm posiadam tylko chyba będę musiał go oddać do czyszczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Space170 napisał:

Mam barlowa GSO x2 i ten pierścień m42 :original: lustrzankę mam jak podpiąć i do maka i do newtona, a nawet Jupitera 200mm posiadam tylko chyba będę musiał go oddać do czyszczenia

No to na co czekasz? wpinaj i się baw :)
Zbieraj materiał, próbuj, popełniaj błędy i dużo pytaj - tutaj nie ma innej drogi :D 

W razie czego podrzuć fb to ci chętnie będę pomagać jak będę mieć chwilę 

Edytowane przez BlackBourn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, BlackBourn napisał:

No to na co czekasz? wpinaj i się baw :)
Zbieraj materiał, próbuj, popełniaj błędy i dużo pytaj - tutaj nie ma innej drogi :D 

W razie czego podrzuć fb to ci chętnie będę pomagać jak będę mieć chwilę 

No czekam na montaż :laughing: dzięki wielkie napewno zobaczycie co uda mi się wypocić:laughing: pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, Space170 napisał:

No czekam na montaż :laughing: dzięki wielkie napewno zobaczycie co uda mi się wypocić:laughing: pozdrawiam

Na samym początku daj sobie czas na poznanie montażu co i jak, niech ci na samym wizualu śledzi, później spróbujesz do astrografii ale to wymaga już precyzji przy ustawianiu.

https://youtu.be/1CpnuuwWaf4

Po oglądaj sobie te filmiki(Cały kanał sprawdź), i się że tak powiem zajarasz tematem(Nakręcisz swoją motywacje) i wiedzę posiądziesz :)

 

 

Edytowane przez BlackBourn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Space170 napisał:

Jeśli chodzi o miejsce to mam do dyspozycji prywatny parking za domem w mieście, ale mam możliwość wyjazdu poza miasto praktycznie w każdy weekend. 

Powodzenia z tymi wyjazdami z EQ6R. Ciężkie bydlę jak nieszczęście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.