Jump to content
  • 0

Brak ostrości po kolimacji

Question

Witajcie

Mam problem z Newtonem 203/800, otóż kupiłem używany mocno przykurzony, więc rozebrałem go, wyczyściłem, złożyłem w całość i skolimowałem kolimatorem laserowym zgodnie z instrukcją w linku KOLIMACJA 

Niestety po tej operacji nie mogę złapać ostrości, załączam link z lustrzanki jak to wygląda przy próbie wyostrzenia na gwieździe BRAK OSTROŚCI , dodam, że wcześniej było ok, łapał ostrość na gwiazdach/planetach czy księżycu. 

Jeśli ktoś wie o co chodzi lub miał podobny problem proszę o pomoc. 

Z góry dziękuję za pomoc i podpowiedzi! :)

9 answers to this question

Recommended Posts

• 0

A kolimację lasera sprawdzałeś ?

Jeśli nie, to sprawdź i ewentualnie skolimuj kolimator laserowy.

I schowaj go "na potem".

Najpierw skolimuj porządnie teleskop jakimś kolimatorem optycznym.

To jest f/4, więc nie może być nic na skróty.

Jak optycznie będzie OK, to wtedy laser do sprawdzenia kolimacji i zrobienia jakichś małych ostatecznych korekt.

Po tych korektach sprawdź czy optycznie jest dalej OK.

Edited by Mareg
  • Thanks 1
  • 0

Dziękuję za odzew :)

Spróbuję pokombinować z LW. góra/dół a kolimator optyczny był najpierw męczony bez rezultatu dlatego zacząłem laserowym (który też kolimowalem w osi) 

Napisze jak tylko coś się zmieni :)

• 0

Udało mi się parę razy ustawić kolimację tanim laserem w punkt,  a lustra dalej były "pokręcone".  Kupiłem to:, co było parę razy polecane w  wątkach o kolimacji:

https://www.astroshop.pl/kolimator-okularowy/ts-optics-okular-kolimacyjny-collimation-eyepiece-for-newtonian-telescopes-concenter-2-/p,61902

Edited by apolkowski
  • Like 1
  • Thanks 1
  • 0
5 godzin temu, kusy2000 napisał:

(...)

Spróbuję pokombinować z LW. góra/dół a kolimator optyczny był najpierw męczony bez rezultatu dlatego zacząłem laserowym (który też kolimowalem w osi) 

(...)

No można kombinować, ale w f/4 na "szczęśliwy zbieg okoliczności" to bym raczej nie liczył. Zwłaszcza, że pewnie chcesz tym teleskopem focić...

Może powinieneś coś zmienić w metodzie kolimacji lub narzędziach ?

A ten polecony kolimator koncentryczny jest super. Dzięki niemu udało mi się w końcu ogarnąć kolimację Dobsona z niecentrycznie wklejonym LW.

• Thanks 1
  • 0

Słabo widać na tym video , co sie dzieje.

Skoro nie możesz wyostrzyć ( a wcześniej mogłeś)  , problem NA PEWNO nie leży w położeniu lustra wtórnego , a raczej głównego - jego wysokości ( czyli to , co napisał Hamal).

Natomiast poprawna kolimacja Newtona F4 do celów astrofoto  jest dla początkującego dosyć trudna , bez zrozumienia istoty sprawy  sam laser nic tu nie pomoże .

Generalnie składa się z 3 punktów:

- wycentrowanie pająka i lustra głównego w osi tuby oraz wyciągu ( prostopadle do osi tuby) - co jest już niebanalne, ale da sie ogarnąć różnymi sposobami

- poprawne ustawienie offsetu lustra wtórnego ( bywa źle przyklejone) oraz głębokości jego położenia w tubie - trudne, ale  wykonalne przy pomocy różnych gadżetów ( sam laser nie wystraczy)

- na koniec ustawienie lustra głównego - banalne .

• Thanks 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 17 replies
    • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D  (tutorial gratis)
      Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 117 replies
    • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
      Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
        • Like
      • 214 replies
    • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
      Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.

Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 85 replies
    • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
      Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
      6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 30 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.