Skocz do zawartości
  • 0

Brak ostrości po kolimacji


kusy2000

Pytanie

Witajcie

Mam problem z Newtonem 203/800, otóż kupiłem używany mocno przykurzony, więc rozebrałem go, wyczyściłem, złożyłem w całość i skolimowałem kolimatorem laserowym zgodnie z instrukcją w linku KOLIMACJA 

 

Niestety po tej operacji nie mogę złapać ostrości, załączam link z lustrzanki jak to wygląda przy próbie wyostrzenia na gwieździe BRAK OSTROŚCI , dodam, że wcześniej było ok, łapał ostrość na gwiazdach/planetach czy księżycu. 

Jeśli ktoś wie o co chodzi lub miał podobny problem proszę o pomoc. 

Z góry dziękuję za pomoc i podpowiedzi! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

A kolimację lasera sprawdzałeś ?

Jeśli nie, to sprawdź i ewentualnie skolimuj kolimator laserowy.

I schowaj go "na potem".

Najpierw skolimuj porządnie teleskop jakimś kolimatorem optycznym.

To jest f/4, więc nie może być nic na skróty.

Jak optycznie będzie OK, to wtedy laser do sprawdzenia kolimacji i zrobienia jakichś małych ostatecznych korekt.

Po tych korektach sprawdź czy optycznie jest dalej OK.

 

Edytowane przez Mareg
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Udało mi się parę razy ustawić kolimację tanim laserem w punkt,  a lustra dalej były "pokręcone".  Kupiłem to:, co było parę razy polecane w  wątkach o kolimacji:

https://www.astroshop.pl/kolimator-okularowy/ts-optics-okular-kolimacyjny-collimation-eyepiece-for-newtonian-telescopes-concenter-2-/p,61902

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, kusy2000 napisał:

(...)

Spróbuję pokombinować z LW. góra/dół a kolimator optyczny był najpierw męczony bez rezultatu dlatego zacząłem laserowym (który też kolimowalem w osi) 

(...)

No można kombinować, ale w f/4 na "szczęśliwy zbieg okoliczności" to bym raczej nie liczył. Zwłaszcza, że pewnie chcesz tym teleskopem focić...

Może powinieneś coś zmienić w metodzie kolimacji lub narzędziach ?

A ten polecony kolimator koncentryczny jest super. Dzięki niemu udało mi się w końcu ogarnąć kolimację Dobsona z niecentrycznie wklejonym LW.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Słabo widać na tym video , co sie dzieje.

Skoro nie możesz wyostrzyć ( a wcześniej mogłeś)  , problem NA PEWNO nie leży w położeniu lustra wtórnego , a raczej głównego - jego wysokości ( czyli to , co napisał Hamal).

Natomiast poprawna kolimacja Newtona F4 do celów astrofoto  jest dla początkującego dosyć trudna , bez zrozumienia istoty sprawy  sam laser nic tu nie pomoże .

Generalnie składa się z 3 punktów:

- wycentrowanie pająka i lustra głównego w osi tuby oraz wyciągu ( prostopadle do osi tuby) - co jest już niebanalne, ale da sie ogarnąć różnymi sposobami

- poprawne ustawienie offsetu lustra wtórnego ( bywa źle przyklejone) oraz głębokości jego położenia w tubie - trudne, ale  wykonalne przy pomocy różnych gadżetów ( sam laser nie wystraczy)

- na koniec ustawienie lustra głównego - banalne .

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.