Skocz do zawartości

Bieda Pacman


karp_killer

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma co krytykować jak każdy ma z początku problemy z Newtonami do astrofoto ja ze swoim Newtonem walczyłem ze 3 mięsiące z kolimacją i z bacfokusem i myslę że jeszcze mi trochę brak .U Ciebie wygląda że nie masz korektora komy lub brak bacfokusa no i kolimacja teleskopu .Przepraszam ale tak widać po fotce kolory gwiazd masz , mgławica jest ale gwiazdy słabe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie mam korektora komy :D To jest sprzęt z wyciągiem 1,25'. Korektor kosztowałby więcej od teleskopu. 
Nie wiem, czy tu kolimacja coś może pomóc. W centrum jest równo i to chyba wszystko na co mogę liczyć, ale może się nie znam. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no właśnie bez korektora to nici i kolimacja się prosi. Ja już swjego Newtona to chciałem z balkonu wyrzucić tak mnie wku.... Ale powoli czytałem fora i Hamala metodę i wiele innych porad i teraz niepotrzebny mi żaden kolimator laserowy wystarczy dekelek z otworkiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj no, żebyśmy się dobrze zrozumieli. 
Sądzisz, że kolimacja jest nieprawidłowa i mógłbym osiągnąć lepsze gwiazdki bez korektora?
Pytam się szczerze, bo nie wiem. 
(dodam, że do takiego wyciągu korektory praktycznie nie istnieją)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochany, masz lekki problem z kolimacją - gwiazdki skoszone w jednym kierunku.
A co do korektora - może i musi, ale ja nie lubię robić rzeczy z przymusu. Jeśli chodzi o moje astro zakupy, to ten korektor jest na trzecim miejscu. Po montażu i teleskopie, do którego korektor można zamocować. Także wszystko w swoim czasie. Póki co jestem świadom ograniczeń mojego sprzętu i jednocześnie cieszę się, że w ogóle coś mogę dzięki niemu zobaczyć. 

 

Udanego pstrykania dziś!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na taki montaż, teleskop i kamerę - myślę, że super. Kolor gwiazd jest, mgławicy jest. Na razie fotografuj nieduże obiekty i przycinaj klatkę. Komy nie będzie (dużej). Na czymś trzeba się uczyć. Ja robię teraz Bąbla ze SkyGuidera Canonem i na razie mam 6 godzin :DPowodzenia w astro przygodach!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Semeno napisał:

Jeżeli chodzi o komę to w swojej syncie 10'' nie mam w ogóle tego problemu dlatego się zdziwiłem że u Ciebie to tak źle wygląda... 

Pozazdrościć pacmana jak na taki sprzęt. 

 

Przy obserwacjach, czy astrofoto? Wydaje mi się, że focenie, a potem stackowanie pogłębia ten błąd. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mniejsza światłosiła, albo jakiś korektor? Albo po prostu lepszej jakości lustro :)

Ciąłem, zostawiłem jakieś 80% kadru. U mnie pływa bardzo i przy tych 6 nocach nie miałem dostatecznego rygoru, aby zawsze mieć mgławicę w samym centrum i kadr pod tym samym kątem. Więc trzeba było ciąć. Myślę, że to przesunięcie jeszcze dodaje komy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję wytrwałości! Wygląda spoko, jeśli oglądać na małym ekranie :P

 

 

W środku mgławicy jest straszny szum. Sprzęt sprzętem itd. ale wydawałoby się, że jednak powinno być lepiej....? Może po prostu zbyt agresywnie wyciągane.

 

1. Ile miałeś darków, flatów, biasów?

2. (jak zwykle): Możesz pokazać surowy stack? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

 

Miałem 1500 100 900 wersji tego. Niektóre czystsze w środku, jak ta. 
Dodam, że ten jest z niepełnego materiału i stakowany przez Sequatora. 

pacman-2020-09-12-0002.thumb.jpg.285f078b9c5bf3a85fc04862774feb23.jpg

Ostatecznie uznałem, że wolę więcej szumu, niż galarety. Odszumiałem w Topazie, nie mam dostępu do bardziej sprytnych rozwiązań. 

 

Jakieś 100+ darków i tyle samo flatów. Biasów 38.

 

Stack:
https://we.tl/t-zrdFjoNu8j

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.