Skocz do zawartości
  • 1

Teleskop na wyprawy - do 8k


Mateusz Lewandowski

Pytanie

Cześć!

Próbując wybrać swój pierwszy teleskop, od około miesiąca przeglądam forum, czytam wątki dot. sprzętu i rozmawiam ze sprzedawcami. Udało się zawęzić poszukiwania, ale finalna decyzja jeszcze nie zapadła, dlatego mocno liczę na Waszą pomoc! Do rzeczy:

 - mieszkanie na obrzeżach miasta - sąsiadujące budynki i 1. piętro uniemożliwia obserwacje, więc teleskop będzie użytkowany zawsze na 'wyprawie' - i to jest kluczowy czynnik przy wyborze. W zasadzie używany będzie: 5 minut od domu jest całkiem duże pole i park ze wzniesieniem, tu wykorzystywany będzie najczęściej; wypady do rodziców, gdzie taras i podwórko jest duże a ciemną nocą widać Drogę Mleczną; wypady w góry - głównie Karkonosze, ale z żoną i psami. Generalnie musi się zmieścić do auta razem z resztą rodziny i bagaży, dlatego dobson odpada.

- zależy mi na DSach, planety i księżyc mile widzane głównie na początek

- wyłącznie visual, nie planuję żadnego astrofoto

- chciałbym uniknąć abberacji - nie jestem purystą, ale jednak chciałbym ujrzeć księżyc bez kolorowych cieni

- montaż paralaktyczny, bez obserwacji krajobrazu

- nie mam doświadczenia - poza lornetką nie oglądałem nieba, jedyne porównanie oferowanych przez teleskopy obrazów biorę z YouTube :/

- prostota obsługi również ma znaczenie, dopóki nie znajdę 'mentora' w okolicy nawet sprawdzenie, czy kolimacja jest jak należy w nowym teleskopie będzie wyzwaniem

 

Zgodnie z zasadą 'trafiony sprzęt to taki, którego się używa, a nie który się kurzy', zaczynałem od bliższego poznawania tych trzech: Mak 127 Bressera,  SCT 6 Celestrona, ED 80/100 SkyWatchera. Im dalej w las, czytanie, dowiadywanie się, tym trudniej wybrać... Mak 127 wydaje się optymalny na start, pozwala ogólnie pooglądać i pomóc zdecydować o kolejnym, już bardziej docelowym teleskopie za jakiś czas; o SCT naczytałem się sporo dobrego, ale ma też swoich przeciwników (głównie cena, choć w moim przypadku SCT 8 wchodzi w górnej granicy), ED 100/120 wydaje się najlepszy, ale też najdroższy i gabarytami największy.

 

Więc pytanie brzmi - wybrać coś uniwersalnego i tańszego, czy jednak mając budżet pozwalający na większy wybór, warto zaszaleć i pójść po SCT / ED? A może coś w połowie, np. MAK 150?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jak ma być solidne paczanie DS to musi być apertura. 3 Husky dają -100pkt do pakowności auta więc musi być mobilnie.

Apertura + mobilnie = SCT. Tu się nie ma co zastanawiać, tak wychodzi z obliczeń :D 

 

Polowałbym na SCT 8” albo na azymucie z goto (w tym budżecie Nexstar SE albo Meade LX65) albo opcja tańsza i bardziej mobilna (mniejsza waga i wymiary montażu) azymut bez goto. Legenda głosi że da radę paczać przez SCT8 już na AZ4.

 

Ogólnie SCT8 to fajny sprzęt bo poza tym, że mobilny to daje ładniejszy obraz niż klasyczny Newton. Meade ma optykę ACF z korekcją komy - obraz powinien być nieco ładniejszy niż w standardowym Celestronie. Co innego Edge HD ale to trochę inny budżet.

 

Do tego w takiej tubce z nasadką 2” i szerokokątnym okularem 35-40mm mamy przyjemne powiększenie przeglądowe, z drugiej strony w dobrych warunkach można spokojnie wycisnąć powiększenia planetarne 250-300x.

 

Edytowane przez Astrobonq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, Mateusz Lewandowski napisał:

wielkie dzięki za namiary! postuję, będę obserwować!

aktualnie seat ibiza, więc bagażnik malutki, ale pod te 400l ma, wiec się sam teleskop zmieści. planuję zmianę auta do końca roku z większym bagażnikiem, tak że 3 psy pójdą do bagażnika a mnie zostanie cała tylna kanapa na bagaże i teleskop. w przypadku bliższych wypraw - puste auto, więc nie powinno być problemu.

No jak nic czeka cię zakup dwóch teleskopów: SCT8 na podróże z psami i Taurus 16” na pusty samochód :D 

 

Maki czy inne edki do DSów? No nie wiem.. Tu walczymy o każdy foton i jakość obrazu nie zastąpi apertury. Jest niby Mak180 w tym budżecie ale ta tuba jest sporo cięższa i chłodzi się dłużej niż SCT8. @bartolini ty miałeś zdaje się Big Maka? Jak to wygląda w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Redis napisał:

m_jq2ak tam nie ma pełnej tuby tubę da się zdemontować na części nie jest to pełna tuba ... 

Fakt... Mimo to, trudno demontować, za każdym razem dobsona... A jak stoi w podstawie, swoje zajmuje... Jak postawię obok 20", 8" to też jest mała...

Godzinę temu, dexter77 napisał:

Bez przesady, GSO 8" + es 14 to ŹW 2,3mm, a klasyczne emki, kulki, gromady i galaktyki zobaczysz bez problemu. M81, M82, M31, M33, M36 itp. - ze swanem33 do ogarnięcia w maku. Oczywiście, że mak to nie teleskop na DSy, ale pisanie że się nie da jest tak samo nieprawdziwe, jak to że jasnym Newtonem nie można dobrze obserwować planet (gdyż za jasno).

taaa, wszystko można, ma być pod DS... głębokie niebo, walczymy o zasięg !

Lornetka, ba własne oczy starczą na DS-y ... 

Dexter jeszcze ogniskowa, pole... Weź ;) Lubię Maki, nie to żeby...za ciemne tło w okularze ;)

 

Godzinę temu, Mateusz Lewandowski napisał:

wielkie dzięki za namiary! postuję, będę obserwować!

aktualnie seat ibiza, więc bagażnik malutki, ale pod te 400l ma, wiec się sam teleskop zmieści. planuję zmianę auta do końca roku z większym bagażnikiem, tak że 3 psy pójdą do bagażnika a mnie zostanie cała tylna kanapa na bagaże i teleskop. w przypadku bliższych wypraw - puste auto, więc nie powinno być problemu.

To trzymam kciuki, daj znać jakie będziesz miał wnioski. Wyjdzie co Cię tak tam kręci w obserwacjach :) 

Bagaże na tylnej kanapie i teleskop... jak ja ładowałem ED i graty to 2 plecaki mieściłem :P 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Widzę,  że nie masz pojęcia o czym piszesz podpodobnie jak m. in ja kilka lat temu :)Chyba, ze obrzeża Poznania to nie Poznań tylko "wioska" obok np Kostrzyn lub Puszczykowo. Jesli to jednak Poznań to 5 minut od Poznania to mozesz tylko US ogladać, M31 i 42 oraz "kulki". Jesli coś innego to w zależnosci gdzie mieszkasz potrzebujesz ok 30-50 km podjechać. 

Takie jest moje zdanie i nie musisz się z tym zgadzać :) Polecam zajrzeć na mapę zanieczyszczenia światłem.

Ponadto proponuję jak juz to wczesniej ktoś napisał przed tak powaznym zakupem zdecydowanie się z kimś umówić na obserwację. To zweryfuje Twoją wiedzę  i założenia  :)Szkoda że nie pojechałeś  na wrzesniowy zlot do Zatomia - tam byś zdobył odpowiedź 

Edytowane przez krzkrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Astrobonq napisał:

Jak ma być solidne paczanie DS to musi być apertura. 3 Husky dają -100pkt do pakowności auta więc musi być mobilnie.

Apertura + mobilnie = SCT. Tu się nie ma co zastanawiać, tak wychodzi z obliczeń :D 

 

Polowałbym na SCT 8” albo na azymucie z goto (w tym budżecie Nexstar SE albo Meade LX65) albo opcja tańsza i bardziej mobilna (mniejsza waga i wymiary montażu) azymut bez goto. Legenda głosi że da radę paczać przez SCT8 już na AZ4.

 

Ogólnie SCT8 to fajny sprzęt bo poza tym, że mobilny to daje ładniejszy obraz niż klasyczny Newton. Meade ma optykę ACF z korekcją komy - obraz powinien być nieco ładniejszy niż w standardowym Celestronie. Co innego Edge HD ale to trochę inny budżet.

 

Do tego w takiej tubce z nasadką 2” i szerokokątnym okularem 35-40mm mamy przyjemne powiększenie przeglądowe, z drugiej strony w dobrych warunkach można spokojnie wycisnąć powiększenia planetarne 250-300x.

 

tu chyba Kolega trafia w sedno i przybliża do zwycięscy w tych wyborach! Konkretne obliczenia :D trudno się nie zgodzić!

 

19 minut temu, krzkrz napisał:

Widzę,  że nie masz pojęcia o czym piszesz podpodobnie jak m. in ja kilka lat temu :)Chyba, ze obrzeża Poznania to nie Poznań tylko "wioska" obok np Kostrzyn lub Puszczykowo. Jesli to jednak Poznań to 5 minut od Poznania to mozesz tylko US ogladać, M31 i 42 oraz "kulki". Jesli coś innego to w zależnosci gdzie mieszkasz potrzebujesz ok 30-50 km podjechać. 

Takie jest moje zdanie i nie musisz się z tym zgadzać :) Polecam zajrzeć na mapę zanieczyszczenia światłem.

Ponadto proponuję jak juz to wczesniej ktoś napisał przed tak powaznym zakupem zdecydowanie się z kimś umówić na obserwację. To zweryfuje Twoją wiedzę  i założenia  :)Szkoda że nie pojechałeś  na wrzesniowy zlot do Zatomia - tam byś zdobył odpowiedź 

Będę próbować wkręcić się gdzieś jeszcze przed zakupem, Kolega wcześniej Sulejewo wspomniał, może uda się zahaczyć.

Obrzeża to taki Strzeszyn/Kiekrz, zdaję sobie sprawę, że tu jeszcze jest dość jasno, najbliżej wypada ode mnie Rokietnica, tam powinno być już znacznie lepiej a to raptem kwadrans autem. Akceptowalna odległość ;)

Gdzie można dowiedzieć się o takich zlotach jak ten przez Ciebie wspomniany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Astrobonq napisał:

No jak nic czeka cię zakup dwóch teleskopów: SCT8 na podróże z psami i Taurus 16” na pusty samochód :D 

 

Maki czy inne edki do DSów? No nie wiem.. Tu walczymy o każdy foton i jakość obrazu nie zastąpi apertury. Jest niby Mak180 w tym budżecie ale ta tuba jest sporo cięższa i chłodzi się dłużej niż SCT8. @bartolini ty miałeś zdaje się Big Maka? Jak to wygląda w praktyce?

Ja zdecydowałem się na maka 180 bo chciałem balkonowy teleskop do Układu Słonecznego i na wyjazdy do obiektów z katalogu Hershel 400 - czyli w praktyce galaktyczek. Ale mogłem sobie pozwolić na taką ekstrawagancję, bo mam bino 20x110 i parkę ultrablocków do szerokich pól. Mak 180 daje obrazy w stylu 8 calowego dobsona, ale ogniskowa jest zabójcza 2700mm, nawet z 40mm okularem pole to ~1*. Trzeba mieć dobry szukacz kątowy, najlepiej jakiś mały refraktorek. Maksymalna źrenica ~2.6mm - trochę za mało żeby użyć UHC. Nie polecam jako pierwszy teleskop i "do wszystkiego"

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
47 minut temu, Alice napisał:

Bartolini, a powiedz tak szczerze ile ten Mak musi się chłodzić w zimne nocki do perfekcyjnego wychłodzenia na obserwy planet? :) Bo ja zauważyłem, że mój Mak127 wymaga tych 2 godzin minimum w jesienne nocki.

Mak ma tą zaletę jeśli chodzi o chłodzenie, że jak wiesz że będzie pogoda, to wystawiasz go kilka godzin wcześniej na balkon i sobie stoi : ) Oczywiście w przypadku obserwacji z balkonu (jak u mnie :) ).

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co do chłodzenia to mamy kolejny plusik po stronie SCT. Miałem okazję przetestować to zimą na SCT8 właśnie - najpierw godzinka chłodzenia w bagażniku (auto niegarażowane) podczas dojazdu na miejscówkę, potem chwila na rozstawienie sprzętu (tubę wyciągnąłem jako pierwszą) i obraz w zasadzie od razu był stabilny.

 

Kolejna rzecz to waga, Mak180 waży 7kg, SCT8 4-5kg. To już jest odczuwalne np pod kątem doboru montażu. Z drugiej strony Maki mają nieco lepszy kontrast od SCT. Coś za coś.

 

SCT ogólnie jest bardziej uniwersalny od Maka bo uzyskanie źrenicy wyjściowej w okolicach 4mm nie jest tu problemem. Przykładowo z okularem 38mm z polem 70 stopni (najdłuższy jaki testowałem z tą tubką) wychodzi powiększenie 53,5x, FOV 1,3 stopnia i źw 3,8mm.

 

Galaktyki to można i przy dużych powiększeniach męczyć, szczególnie te małe. Czasami taka mała paskuda w ogóle nie jest nawet widoczna na małym powiększeniu. Przykładowo grupy galaktyk z katalogu Hicksona to raczej trzeba mocno powiększyć żeby je ładnie rozdzielić, no ale do takich rzeczy bez co najmniej 8" lepiej nie podchodzić :D Co innego ciapowate i bardziej rozlane, te z reguły lepiej wyglądają z nieco jaśniejszym tłem.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Alice napisał:

Bartolini, a powiedz tak szczerze ile ten Mak musi się chłodzić w zimne nocki do perfekcyjnego wychłodzenia na obserwy planet? :) Bo ja zauważyłem, że mój Mak127 wymaga tych 2 godzin minimum w jesienne nocki.

Mak180 2 godziny miniumum - w praktyce, po powrocie z pracy, jeżeli była szansa na pogodę wystawiałem tubę z zamkniętymi deklami na balkon. Także zawsze te 4h chłodzenia miała za sobą.

Teraz jak są planetki to samo robię z Taurusem - wystawiam mirror cage po południu na balkon. Potem cyk do pokrowca, do samochodu i lustro od razu wychłodzone. Pokrowiec z pianką działa jak torba termiczna.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wszystko wskazuje na to, że Celestron 8 będzie tym wyborem :) najmobilniejszy, uniwersalny. Bardzo dziękuję za porównania i szczegóły, zdecydowanie łatwiej było wybrać!

Pytanie który ze sklepów polecacie? Ku mojemu zdziwieniu, najniższą cenę mają fotozakupy - nie mój pierwszy wybór, a jednak :) macie doświadczenie z tym sklepem?

Druga sprawa - na wyposażeniu jest okular 25mm - jaki jeszcze okular możecie polecić? Z tego co piszą co niektórzy, okularów mają przynajmniej kilka, więc zastanawiam się który przydałby się jeszcze na początek obok 25mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, Mateusz Lewandowski napisał:

Pytanie który ze sklepów polecacie? Ku mojemu zdziwieniu, najniższą cenę mają fotozakupy

A sprawdziłeś, czy jest u nich dostępny? Bo teraz generalnie mało sprzętu mają na stanie w sklepach. Jaki montaż bierzesz? Kupujesz od razu reduktor? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.