Skocz do zawartości
  • 1

Teleskop na wyprawy - do 8k


Mateusz Lewandowski

Pytanie

Cześć!

Próbując wybrać swój pierwszy teleskop, od około miesiąca przeglądam forum, czytam wątki dot. sprzętu i rozmawiam ze sprzedawcami. Udało się zawęzić poszukiwania, ale finalna decyzja jeszcze nie zapadła, dlatego mocno liczę na Waszą pomoc! Do rzeczy:

 - mieszkanie na obrzeżach miasta - sąsiadujące budynki i 1. piętro uniemożliwia obserwacje, więc teleskop będzie użytkowany zawsze na 'wyprawie' - i to jest kluczowy czynnik przy wyborze. W zasadzie używany będzie: 5 minut od domu jest całkiem duże pole i park ze wzniesieniem, tu wykorzystywany będzie najczęściej; wypady do rodziców, gdzie taras i podwórko jest duże a ciemną nocą widać Drogę Mleczną; wypady w góry - głównie Karkonosze, ale z żoną i psami. Generalnie musi się zmieścić do auta razem z resztą rodziny i bagaży, dlatego dobson odpada.

- zależy mi na DSach, planety i księżyc mile widzane głównie na początek

- wyłącznie visual, nie planuję żadnego astrofoto

- chciałbym uniknąć abberacji - nie jestem purystą, ale jednak chciałbym ujrzeć księżyc bez kolorowych cieni

- montaż paralaktyczny, bez obserwacji krajobrazu

- nie mam doświadczenia - poza lornetką nie oglądałem nieba, jedyne porównanie oferowanych przez teleskopy obrazów biorę z YouTube :/

- prostota obsługi również ma znaczenie, dopóki nie znajdę 'mentora' w okolicy nawet sprawdzenie, czy kolimacja jest jak należy w nowym teleskopie będzie wyzwaniem

 

Zgodnie z zasadą 'trafiony sprzęt to taki, którego się używa, a nie który się kurzy', zaczynałem od bliższego poznawania tych trzech: Mak 127 Bressera,  SCT 6 Celestrona, ED 80/100 SkyWatchera. Im dalej w las, czytanie, dowiadywanie się, tym trudniej wybrać... Mak 127 wydaje się optymalny na start, pozwala ogólnie pooglądać i pomóc zdecydować o kolejnym, już bardziej docelowym teleskopie za jakiś czas; o SCT naczytałem się sporo dobrego, ale ma też swoich przeciwników (głównie cena, choć w moim przypadku SCT 8 wchodzi w górnej granicy), ED 100/120 wydaje się najlepszy, ale też najdroższy i gabarytami największy.

 

Więc pytanie brzmi - wybrać coś uniwersalnego i tańszego, czy jednak mając budżet pozwalający na większy wybór, warto zaszaleć i pójść po SCT / ED? A może coś w połowie, np. MAK 150?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Do obserwacji wizualnych montaż paralaktyczny nie musi być precyzyjnie ustawiony, żeby utrzymywał obiekt w polu widzenia okularu przez sensowny czas. Ja wyciągam na balkon EQ3-2 stawiam od razu statyw do Polarnej na czuja (nie mam lunetki biegunowej) i nawet nie poziomuję go, a planeta trzyma się w polu widzenia nawet do kilkunastu minut (oczywiście mam silniczek RA). Jednak przyznaję, że montaż jest uciążliwy w transporcie. Trzeba odkręcać pręta, nakładać przeciwwagę, skręcać teleskop na szynie. Nie każdy to akceptuje. Wbrew pozorom wybór teleskopu dla siebie to naprawdę ciężka sprawa i fakt, że siedzi się w temacie ileś tam lat tego nie zmienia ani trochę.

Edytowane przez Alice
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Piszesz o prostocie obsługi - to powiem Ci, że montaże paralaktyczne dla początkujących do prostych w obsłudze nie należą i mocno bym Ci taki montaż odradzał (chodzi głównie o wyważanie teleskopu i wyrównywanie na gwiazdę polarną za każdym razem gdy zmieniasz miejsce obserwacji, co może być uciążliwe, póki się nie przyzwyczaisz). Piszesz też, że Dobson odpada, a to właśnie Dobsony są moim zdaniem jednymi z łatwiejszych w obsłudze. Mam oba montaże, a zaczynałem od Dobsona. Dopiero po jakimś czasie ruszyłem z paralaktykiem i muszę przyznać, że gdybym zrobił na odwrót - najpierw paralaktyk, a potem Dobson - to bym chyba zrezygnował z tego hobby.  Chociaż, niektórzy lubią wyzwania. W każdym razie, przemyśl ten montaż. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

MAK 127/150 będzie sensownym kompromisem.  Małe ale sporo zobaczysz, nie najlepsze do DS ale a na te gołym okiem i tak nie ma co nastawiać.  Swoją drogą M42 M12 M31 zobaczysz całkiem ok.

 

Gdybym miał tylko jeden teleskop to mak 127/150.  Azymut AZ5 lub jeśli to koniecznie to prosty go-to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Alice napisał:

Do obserwacji wizualnych montaż paralaktyczny nie musi być precyzyjnie ustawiony, żeby utrzymywał obiekt w polu widzenia okularu przez sensowny czas. Ja wyciągam na balkon EQ3-2 stawiam od razu statyw do Polarnej na czuja (nie mam lunetki biegunowej) i nawet nie poziomuję go, a planeta trzyma się w polu widzenia nawet do kilkunastu minut (oczywiście mam silniczek RA). Jednak przyznaję, że montaż jest uciążliwy w transporcie. Trzeba odkręcać pręta, nakładać przeciwwagę, skręcać teleskop na szynie. Nie każdy to akceptuje. Wbrew pozorom wybór teleskopu dla siebie to naprawdę ciężka sprawa i fakt, że siedzi się w temacie ileś tam lat tego nie zmienia ani trochę.

Powiedziałbym nawet, że im więcej w tym siedzisz tym wybór staje się bardziej skomplikowany : )

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Trudna sprawa Panie kolego. :)

Pamietaj ,ze kazdy bedzie Ci doradzał bazując na własnych doświadczeniach co zdecydowanie pomocne nie jest. Dlatego warto by było spojrzeć przez teleskop przed zakupem.

Z drugiej strony rozumiem, że masz ciśnienie ,zeby wydac kase ;) Nie istnieje produkt doskonały do wszystkiego - zrozumiesz to z czasem. Slusznie zauwazyles, ze dobry teleskop to taki który nie będzie się kurzył; ) Tego sie trzymaj.

Osobiscie polecam refraktory bo je uwielbiam - moje doświadczenie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Mateusz Lewandowski

Jeżeli przedewszystkim wizual DS i przewoźne to zastanowiłbym się nad małym Taurusem - akturat jest używka na sąsiednim forum:

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/23753-s-taurus-30cm/

W twoim budżecie zostanie jeszcze na dwa porządne okulary

 

Jeżeli koniecznie musi być prowadzenie i ma to powalczyć na DSach i ma być przewoźne, to w twoim budżecie można by:

https://deltaoptical.pl/teleskop-celestron-nexstar-8-se?from=listing

 

Taurus pozamiata Celestrona na DSach, 

Celestron z kolei będzie się szybciej składał/rozkładał  i jest takim teleskopem do wszystkiego - poza wizualem można np. poavikować Układ słoneczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, Marvaz napisał:

Dlatego warto by było spojrzeć przez teleskop przed zakupem

Zgadzam się w 100%. Kupując teleskop za 1500zł wybór jest prostszy bo mocno ograniczony i w razie jeżeli coś nie spasuje można odsprzedać bez większej straty i zazwyczaj kończy się na uniwersalnym newtonie 8" lub mobilnym małym maczku. Przy budżecie 8000zł  wybór jest trudniejszy bo i dużo większy bo stać cię zarówno na dużego newtona w kratownicy, sporego SCT, jak i porządnego refraktora. Są to sprzęty specyficzne i warto przed wydaniem takiej kwoty poznać i wady i zalety osobiście. Na forum zazwyczaj każdy zachwala to co ma (sam też tak robię:D) ale to nie oznacza, że tobie też spasują. Na zlocie lub spotkaniu obserwacyjnym będziesz mieć możliwość pomacania i porównania różnych konstrukcji w realu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, bartolini napisał:

@Mateusz Lewandowski

Jeżeli przedewszystkim wizual DS i przewoźne to zastanowiłbym się nad małym Taurusem - akturat jest używka na sąsiednim forum:

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/23753-s-taurus-30cm/

W twoim budżecie zostanie jeszcze na dwa porządne okulary

 

Jeżeli koniecznie musi być prowadzenie i ma to powalczyć na DSach i ma być przewoźne, to w twoim budżecie można by:

https://deltaoptical.pl/teleskop-celestron-nexstar-8-se?from=listing

 

Taurus pozamiata Celestrona na DSach, 

Celestron z kolei będzie się szybciej składał/rozkładał  i jest takim teleskopem do wszystkiego - poza wizualem można np. poavikować Układ słoneczny.

Każdy sprzęt wymaga jakiejś wiedzy i obsługi, czy to paralaktyk czy dobson. 

To może ułatwi wybór, ile masz czasu na obserwacje, czy to jest taki wyjazd, jadę i od 18 do 2 w nocy gapię się w niebo ?

Albo czego będzie więcej jakich rodzajów obserwacji. Wtedy doradzimy ;)

Czy raczej wyskok na 2 godzinki i z powrotem ? Bo jeśli ta opcja to ja bym szedł w ED100/120, albo używane Takahashi.

W tej cenie to można i używane lustro 250, 300mm - Taurus i do tego lorneteczka, albo achro 90mm jakieś nie za szybkie na budżetowym montażu altz.

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Minęła raptem doba a już tyle odpowiedzi, Panowie wielkie dzięki!

Precyzując:

- dobson raczej odpada, nie mam kombi czy dużego SUVa a muszę spakować, oprócz bagaży, jeszcze 3 huskie do tego auta :D nie zmieszczę tam takiej lufy.

- ostatnio jedyny okres, kiedy mam wolny czas to wieczory i noce, więc od 19 czy 21 do nawet 2 w nocy to godziny, które mogę w pełni poświęcić na oglądanie nieba, jeśli tylko pogoda pozwoli. Zabierając teleskop w trasę czy urlop, nastawiam się na naprawdę długie oglądanie nieba - nie boję się 30 minutowego rozstawiania. Zdecydowana większość obserwacji to będą okolice podmiejskie, wypad od wieczora do północy i powrót. Rzadziej całonocne obserwacje na wsi czy w górach.

- widzę po sklepach, że jest problem z dostępnością i nie nastawiam się na 'szybki' zakup - zdecydowanie najchętniej popatrzyłbym przez taki teleskop na zlocie czy u kogoś. Ale że jestem nowy w temacie, kompletnie nie mam namiarów na takie spotkanie - jeśli ktoś się orientuje, gdzie w Wielkopolsce w najbliższym czasie byłaby okazja do wspólnego pooglądania nieba to jadę w ciemno!

- może być używka, przy czym to dla mnie bardziej stresujący zakup, bo bez doświadczenia trudniej wyłapać ewentualne wady czy usterki takiego sprzętu.

- bez bicia przyznaję, że o Taurusie nie słyszałem, ciekawa konstrukcja i faktycznie wydaje się mobilna. Sprawdzę, poczytam, obejrzę coś więcej o nim.

- czyli znowu - z jednej strony ED100/120 - bo szybki w rozstawieniu. MAK 127 - bo uniwersalny i na start. SCT - bo uniwersalny, duży i namierzanie. Taurus - bo dobry visual na DS i mobilny. I bądź tu człowieku mądry... Nie chcę być jednym z tych, co teoretyzują, patrzą na każdy detal a finalnie porzucają hobby po tygodniu - jestem pewien, że prędzej niż później usłyszę od żony 'A TY ZNOWU LEZIESZ Z TAZ LUNETĄ NA DWÓR?!', ale nie sądziłem, że wybór teleskopu będzie aż tak trudny! Najgorzej, że nawet w lokalnym sklepie, który reklamuje się tym, że można się z nimi umówić i wypróbować sprzęt wieczorową porą, nie mają kompletnie wyboru poza MAK 127. Najchętniej popatrzyłbym przez te sprzęty przed zakupem na jakimś zlocie. Pod jednym z postów namierzyłem agroturystykę, gdzie właściciel ma 3 teleskopy i umożliwia gościom skorzystanie z nich - ale to dobre pół Polski ode mnie, wolałbym popatrzeć gdzieś bliżej.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

MAK uniwersalny? To jest teleskop głównie do obserwacji w zakresie US (w szczególności planet), do DS'ów to kiepski wybór przez małe pole widzenia, plus do obiektów mgławicowych potrzebny jest teleskop o znacznej światłosile. Nie znaczy że nie można tylko nieco mija się to z celem. 

Odemnie głos na ED'ka 100/120. :emotion-5:

Edytowane przez Marek Moczymorda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Marek Moczymorda napisał:

MAK uniwersalny? To jest teleskop głównie do obserwacji w zakresie US (w szczególności planet), do DS'ów to kiepski wybór przez małe pole widzenia, plus do obiektów mgławicowych potrzebny jest teleskop o znacznej światłosile. Nie znaczy że nie można tylko nieco mija się to z celem. 

Odemnie głos na ED'ka 100/120. :emotion-5:

Ale coś tam pokaże, SWAN 33 to pole 72 stopnie, przybliżenie x45 i żrenica wyjściowa 2,8. Bez problemu zobaczysz większość emek. 

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

A na przykład coś takiego:

https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=59304

(nie moje ogłoszenie, tak tylko znalazłem i pokazuję do rozważenia)

Właśnie proponowałem 8" nexstara - ale jak jest fajny używany Evolution wyjściem, z kątówką 2" to niezły wybór.

 

Tylko @Mateusz Lewandowski jak czytam o Twoich 3 Husky, to może być ciężko - taki teleskop zabierze jakieś ~100l bagażnika :/

5-6 calowe SCT + jakiś mały, manualny alt-azymut, typu Vixen porta czy AZ5 zajmie ~50l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 godzin temu, dexter77 napisał:

Wielkopolska, a gdzie dokładniej?

Poznań, ale mogę dojechać dalej.

 

6 godzin temu, bartolini napisał:

Właśnie proponowałem 8" nexstara - ale jak jest fajny używany Evolution wyjściem, z kątówką 2" to niezły wybór.

 

Tylko @Mateusz Lewandowski jak czytam o Twoich 3 Husky, to może być ciężko - taki teleskop zabierze jakieś ~100l bagażnika :/

5-6 calowe SCT + jakiś mały, manualny alt-azymut, typu Vixen porta czy AZ5 zajmie ~50l

8" Nexstar jest tak duży? Kurczę, to faktycznie może być kłopot. Nie sądziłem, że różnica między 6" a 8" będzie aż tak duża w pakowności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Mateusz Lewandowski napisał:

Poznań, ale mogę dojechać dalej.

No to mamy dość sporą ekipę:

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/20159-obserwacje-folwark-sulejewo-region-poznań/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 godzin temu, dexter77 napisał:

Ale coś tam pokaże, SWAN 33 to pole 72 stopnie, przybliżenie x45 i żrenica wyjściowa 2,8. Bez problemu zobaczysz większość emek. 

Poza planetarkami, galaktyki to raczej 4mm źrenicy... wszystkie rozległe od 4 do 6 mm. O czym my tu mówimy...

6 godzin temu, Redis napisał:

Ja osobiście poleciłbym Meade LightBridge 12" miałem i byłem bardzo zadowolony, jest też dość mobilny 

Chyba żartujesz w pełniej tubie ?! 

 

Jeszcze są lornetki kątowe 80-100 mm w tej cenie używkę, myślę, że byś coś znalazł. 

 

@Mateusz Lewandowski ile masz tak naprawdę tego miejsca w samochodzie, podaj wymiary. A mu już Ci coś dobierzemy :)

 

Swego czasu widziałem, jak kolega pakował chyba do BMW chyba 3, 12" w pełnej tubie rozkładając przednie siedzenie i kładąc oparcie przez cały samochód. Da się, da ;)

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, m_jq2ak napisał:

Poza planetarkami, galaktyki to raczej 4mm źrenicy... wszystkie rozległe od 4 do 6 mm. O czym my tu mówimy...

Bez przesady, GSO 8" + es 14 to ŹW 2,3mm, a klasyczne emki, kulki, gromady i galaktyki zobaczysz bez problemu. M81, M82, M31, M33, M36 itp. - ze swanem33 do ogarnięcia w maku. Oczywiście, że mak to nie teleskop na DSy, ale pisanie że się nie da jest tak samo nieprawdziwe, jak to że jasnym Newtonem nie można dobrze obserwować planet (gdyż za jasno).

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, dexter77 napisał:

wielkie dzięki za namiary! postuję, będę obserwować!

10 minut temu, m_jq2ak napisał:

@Mateusz Lewandowski ile masz tak naprawdę tego miejsca w samochodzie, podaj wymiary. A mu już Ci coś dobierzemy :)

 

aktualnie seat ibiza, więc bagażnik malutki, ale pod te 400l ma, wiec się sam teleskop zmieści. planuję zmianę auta do końca roku z większym bagażnikiem, tak że 3 psy pójdą do bagażnika a mnie zostanie cała tylna kanapa na bagaże i teleskop. w przypadku bliższych wypraw - puste auto, więc nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.