Skocz do zawartości

Messier 33 Galaktyka Trójkąta


wajoman1991

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie wymieniacie programy, co w czym robić itd. Czy mógłbym prosić o jakieś wskazówki, tutoriale,linki do zabiegów, które wymieniacie? Chodzi mi głównie aby załapać bazy w starnet++, iris gimp

 

No powiem szczerze trochę mi "szczena opadła" jak zobaczyłem co można z tego materiału wyciągnąć. Akurat jeszcze parę dni wolnego to można siedzieć i obrabiać, :)  skoro pogoda nie rozpieszcza

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starnet++ to taki program który z wykorzystaniem sztucznej inteligencji usuwa gwiazdy ze zdjęcia ściąga się go stąd: https://sourceforge.net/projects/starnet/, w pliku readme jest wszystko opisane, gimp to taki photoshop tylko że darmowy i bez/z niektórymi funkcjami, używa się go do: edycji zdjęcia krzywymi, łączenia zdjęć, robienia masek na warstwy, edycji kolorystycznej i innych, a IRIS, cóż chyba jedyny go używam na forum a szkoda bo moim zdaniem funkcjami nie odbiega daleko od PixInsighta który kosztuje 230 euro więcej (chodzi mi po głowie wykorzystanie wersji trial i zrobienia porównania ale to może kiedy indziej).

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, BogdanS napisał:

a IRIS, cóż chyba jedyny go używam na forum 

 

Nie jedyny. Jest nas dwóch ;) Dla mnie Iris to wciąż potężne i niedoceniane narzędzie i to za całkowitą darmochę. No ale prestiż w dzisiejszych czasach wymaga wywalenia kasy na PIX-a, pomimo, że większość i tak nie używa nawet 50% tego softu. 

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Tayson napisał:

Zerknij na dziwne środki gwiazdek.

 

Odnośnie tego na co wrócił uwagę Tyson. Na takim samym teleskopie miałem identyczny problem. Dowiedziałem się że wina leżała u mnie w za mocno dociśniętym lustrze głównym. Te 3 obejmy nie mogą być dokręcone tylko mają leciutko trzymać lustro tak abyś mógł nim obracać. 
Po poluzowaniu LG gwiazdki zacząłem mieć okrągłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, wajoman1991 napisał:

@BogdanS Czy mogę prosić o jakieś wskazówki, tutoriale co do ostrzenia. Za kolory i krzywe wezmę się jeszcze raz

to nie takie proste.

Najpierw proponuje opanowac kolorki bez odszumiania. Co to oznacza? Tak rozciagnac pliki, aby nie pojawil sie szum - umiar i rozwaga.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Tayson napisał:

umiar i rozwaga.

...oraz kultura osobista i tężyzna fizyczna ;-)

I jak ktoś napisał na forum tutaj nie pamiętam w tej chwili kto "Stack to nie sztaluga żeby po nim malować..." czy jakoś tak ;-)

Edytowane przez delaa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wajoman1991 napisał:

@BogdanS Czy mogę prosić o jakieś wskazówki, tutoriale co do ostrzenia. Za kolory i krzywe wezmę się jeszcze raz

Nie mam pojęcia w życiu niczego nie wyostrzałem, bo co to ma wspólnego z rzeczywistością/fotografią, ale widziałem że niektórzy stosują to z powodzeniem, jak i również widziałem jak niektórzy stosują to z niepowodzeniem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, BogdanS napisał:

bo co to ma wspólnego z rzeczywistością/fotografią

Rzeczywistość a fotografia to często dwie bardzo różne sprawy. Co jest rzeczywiste? Że w nocy jest ciemno? No jest jak na udostępnionym przez Ciebie zdjęciu - noc, ciemno i nic nie widać - zgodnie z rzeczywistością. Tak trzymajmy. Ktoś powie - tam nie jest tak jasno. Pewnie. Byłem tam , widziałem i mówię Wam - tam jest ciemno, nic nie widać. To po co robić zdjęcia? Siedzieć godzinami pod niebem ze zmarzniętą za przeproszeniem dupą. A posiedzę sobie parędziesiąt godzin i pokażę że tam w kosmosie jest ciemno i nic nie widać. 

 

Kurde się zdenerwowałem

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.11.2020 o 10:30, wajoman1991 napisał:

 

Setup: Canon 2000D niemodyfikowany, SW 150/750, EQ5 + SynScan upgrade

 

 

Czy mogę Cię trochę wypytać odnośnie sprzętu? Rozważam podobny setup.
Czy nie ma problemów z tą rurą na EQ5? Jaki masz upgrade do SynScan? Jakiś guiding?
To jest wersja tuby PDS, czy zwykła? Starcza backfocusa na korektor komy? Jaki korektor? Czy koło filtrowe też wejdzie? Czym to wszystko połączyć? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@karp_killer więc tak jeżeli chodzi tubę i montaż to wg mnie śmiga całkiem miło, nie mam punktu odniesienia, ponieważ to mój pierwszy sprzęt do astrofoto i jak na razie to raczej będę z niego wyciągał co się da. Ja mam upragde do samego montażu Syn Scana (napędy w 2 osiach, pilot, sterownik zasilacz itd). Problemów większych nie ma, jedynie trzeba posiedzieć i pokasować luzy, na przekładniach zębatych  i ślimacznicy. 

 

Tuba:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2521&lunety=Tuba optyczna Sky Watcher N 150 750 OTAW

 

Kamera do guidingu (to akurat najsłabsza strona mojego setupu wg. mnie, polecali na sklepie ;/ ):

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=5261&lunety=Kamera BRESSER Full HD Deep Sky Guider 1 25

 

Luneta do guidingu

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4531&lunety=ZWO finder guider scope guider i szukacz fi 60 mm f 280 mm z opraw i dovetailem

 

Korektor:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1802&lunety=Korektor komy 2 do teleskop w Newtona F 3 5 F 6 MPCC Mark III Baader Planetarium

Edytowane przez wajoman1991
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za info. A czy możesz powiedzieć, czy przy tej wersji tuby nie masz problemów z krótkim backfocusem? Czy wyciąg nie wystaje do tubusu po wyostrzeniu? Czy sądzisz, że za tym MPCC da radę upchnąć jeszcze koło filtrowe?

 

 

Sorry za offtop

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co jak podłącze wszystko to wiadomo, że kawał bryły ale nie uważam, żeby było to przesadne, jednak to może być kwestia subiektywna. Co do backofocusa to nie wypowiem się bo nie bardzo wiem o czym mówisz, poziom wiedzy obecnie mi nie pozwala, więc proszę o wyjaśnienie to postaram się odpowiedzieć. Sam jak zmodyfikuje canona to dokupie jakiś filtr, już był o tym wątek dosyć niedawno przeze mnie założony:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.