Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy zakup teleskopu


tomes235

Pytanie

Witam. Planuję zakup swojego pierwszego teleskopu, uprzedzam że jestem czarny w tej kwestii. Zastanawiam się nad kupnem teleskopu do 800 zł, ma on służyć raczej do amatorskich czynności jednak chciałbym, żeby był on troszkę lepszej jakości. Z tego wynalazłem w internecie zastanawiam się nad kupnem tych dwóch, bo posiadają nie najgorsze opinie. Jednak chciałbym usłyszeć głosów specjalistów może znajdę lepszy sprzęt w tej cenie? Proszę o pomoc

 

https://www.mediaexpert.pl/foto-i-kamery/optyka/teleskopy/teleskop-levenhuk-skyline-base-80t?gclid=Cj0KCQiAwf39BRCCARIsALXWETy7w-_Kd5cpPMIG8rFWPP6iLy8m1e4xxaUSqnSazwXMSnogJhHuAUUaAht6EALw_wcB

 

https://www.mediaexpert.pl/foto-i-kamery/optyka/teleskopy/teleskop-celestron-astromaster-70-az-199594

Edytowane przez tomes235
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Lepiej szukaj używanego newtona 150mm, a najlepiej daj sobie czas, zbierz ze 2000zł, w tym czasie poobserwuj niebo przez najprostszą lornetkę, zastanów się nad tym, co lubisz obserwować, przyzwyczaj się do zimna i parowania optyki :) Pod szerokie mgławice polecimy Ci inny teleskop, pod planety inny, pod mniejsze galaktyki inny.

Ceny teraz i tak niskie nie są, przed świętami jeszcze wzrastają, a na wiosnę powinno być i spokojniej wirusowo, i sprzętu powinno być w sklepach więcej. Ludzie też będą wyprzedawać swój sprzęt, cieplejsza część roku będzie, więc też sprzęt będzie mniej rosić i przyjemniej będzie obserwować :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Obie Twoje propozycje nie wróżą nic dobrego, w szczególności przez fatalną mechanikę.

Poniżej tego co w moim linku bym nie schodził - dostajesz montaż paralaktyczny, który będzie ogromnym ułatwieniem podczas obserwacji planet i Księżyca przy dużych powiększeniach. Dużych czyli około 100x

 

https://deltaoptical.pl/teleskop-celestron-astromaster-70-eq?from=listing

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na początku roku zadałem identyczne pytanie z podobnym budżetem. 
Polecono mi tutaj, żeby doskladac pieniędzy i kupić używkę... lub ewentualnie ten

https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-90/900-AZ-3-teleskopy-1424.html (ceny przez pandemie szaleją, wtedy 800 zł). 
i wiesz co... żałuje ze nie posłuchałem mądrych głow.
Po 4 miesiącach zacząłem się rozglądać za czymś lepszym bo na tym owszem coś zobaczysz, ale prawdziwa zabawa zaczyna się poziom wyżej. Pozdrawiam 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
26 minut temu, tomes235 napisał:

Witam. Planuję zakup swojego pierwszego teleskopu, uprzedzam że jestem czarny w tej kwestii. Zastanawiam się nad kupnem teleskopu do 800 zł, ma on służyć raczej do amatorskich czynności jednak chciałbym, żeby był on troszkę lepszej jakości. Z tego wynalazłem w internecie zastanawiam się nad kupnem tych dwóch, bo posiadają nie najgorsze opinie. Jednak chciałbym usłyszeć głosów specjalistów może znajdę lepszy sprzęt w tej cenie? Proszę o pomoc

 

https://www.mediaexpert.pl/foto-i-kamery/optyka/teleskopy/teleskop-levenhuk-skyline-base-80t?gclid=Cj0KCQiAwf39BRCCARIsALXWETy7w-_Kd5cpPMIG8rFWPP6iLy8m1e4xxaUSqnSazwXMSnogJhHuAUUaAht6EALw_wcB

 

https://www.mediaexpert.pl/foto-i-kamery/optyka/teleskopy/teleskop-celestron-astromaster-70-az-199594

Zanim coś kupisz, poczytaj. Nie kupuj tego ^. 

Jakie tam masz niebo, gdzie chcesz prowadzić obserwacje? Widzisz Drogę Mleczną? Skąd będziesz obserwować? Napisz coś więcej. 

 

Zwykle poleca się na początku Newtona 8 cali 1200mm F6 na montażu Dobsona. 

Duże możliwości obserwacyjme i dość duży mebel.

Jeśli Newton jest za duży to kup Messier AR-102XS 102/460 OTA i montaż AZ4 na nogach aluminiowych. To fajny refraktorek do szerokich pól. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No troszkę to tak jest, że lepiej na początek kupić lekko na wyrost, a przed tym pouczyć się "na sucho" i zdobyć ogólną wiedzę. Teleskopy dla nieobeznanych bywają bardzo rozczarowujące, co do dawanych obrazów (niemrawe mgiełki zamiast pięknych ostrych barw), ich zachowania w terenie (roszenie, konieczność wychłodzenia, wypoziomowania itp), jak i konieczności serwisowania typu kolimacja. Miejscówka, jakość nieba i możliwości mobilne też sporo limitują.

 

To nie jest tak jak w reklamach, że się rozstawia, zbiera się cała rodzina, wszyscy się śmieją, nikt się o nic nie potyka, i pół godziny bez dotykania sprzętu cieszą się ostrym obrazem jednego obiektu w przybliżeniach rzędu 300x, jeszcze stojąc w krótkim rękawku :D

Edytowane przez lkosz
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miasto? Wieś? Na https://www.lightpollutionmap.info/ sprawdź jasność nieba. Jakie obiekty Cię interesują? Ten balkon to wąski a długi, czy szeroki, z niską barierką? Jaką część nieba widzisz?

To wbrew pozorom ma znaczenie, bo hasło balkon prawdopodobnie wykluczy newtony, tym bardziej montaż dobsona. Chyba że to kwadratowy duży taras. Długie refratory też prawdopodobnie, bo może być za ciasno i niewygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak tu pomagać ludziom, gdy trzeba wyciągać z nich informacje. Ja nie z UB, nie lubię tak z ludzi wyciskać... 

A ten balkon to w bloku ilu piętrowym? Masz nad sobą inny balkon? 

Na którą stronę świata wychodzi? 

Jasno tam? Lampy uliczne wokoło? 

Mi to do niczego nie potrzebne, ale może pomogłoby coś sensownego podpowiedzieć... 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, lkosz napisał:

I jakie obiekty Cię interesują?

Byłeś szybszy :flirt:, ale pewnie znasz moje zdanie na temat zadawania pytań o obiekty. Świerzaki zawsze chcą Księżyc i planety, gdy niebo jest pełne DSów dostępnych nawet dla małych teleskopów :heehee:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, tomes235 napisał:

Najbliższe planety, możliwe do obserwacji oraz podstawowe Gwiazdy i gwiazdozbiory 

Wydrukuj tabelę Wimmera, poszukaj, znajdziesz. Jest wersja online. 

Poza tym zobacz symulator teleskopu, jest na astromaniak.pl, bo nie zobaczysz obrazów jak z HST. Kolory jasnych gwiazd i owszem, układy gwiazd, mgławice i gromady i galaktyki tak, zwykle jako szare plamki. Im niebo ciemniejsze, tym więcej widać. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
33 minuty temu, tomes235 napisał:

Najbliższe planety, możliwe do obserwacji oraz podstawowe Gwiazdy i gwiazdozbiory 

nie chce mi się dalej ciągnąć za język. Do planet potrzebujesz zwykle nieba południowego, południowo-wschodniego i południowo-zachodniego. Jeśli taras masz od strony północnej to nic z tego nie wyjdzie. Ze sprzętu to teleskopy z długą ogniskową, czyli katadioptryki i długie refraktory F12, F13 i wyżej (czyli mniej), ewentualnie większy newton z dobrym barlowem.

Do gwiazd, jak rozumiem - zmiennych, podwójnych, gromad kulistych itp, potrzeba większej apertury, bo potrzebujesz zdolności rozdzielczej i zbiorczej.

Do gwiazdozbiorów wystarczy nieuzbrojone oko, ewentualnie szukacz z teleskopu i mapa nieba.

Podsumowując: większy newton (najlepiej 8"), albo katadioptryk 5" i więcej. Montaż według uznania, najlepiej azymutalny na statywie albo paralaktyk, który najłatwiej zmotoryzować. Obydwa poza budżetem, nawet używane. Każdy ma swoje wady i zalety, to sobie wybierzesz pod swoje oczekiwania, czy chcesz bardziej bezobsługowy, mniejszy, większy itd. W krótkie tanie achromaty się nie pchaj, bo będziesz mieć silną aberrację chromatyczną na jasnych planetach. Na otarcie łez lornetka.

Niebo Bortle 5 daje już możliwości obserwacji DSów, prawie wszystkie obiekty z kat. Messiera zmieszczą się nawet w długoogniskowym MAKu, a ile zobaczysz, to kwestia apertury i ilości latarń dookoła. Warto dopłacić do większego teleskopu dla tych obiektów.

 

32 minuty temu, kjacek napisał:

Byłeś szybszy :flirt:, ale pewnie znasz moje zdanie na temat zadawania pytań o obiekty. Świerzaki zawsze chcą Księżyc i planety, gdy niebo jest pełne DSów dostępnych nawet dla małych teleskopów :heehee:

Po cichu liczę że ktoś pewnego dnia krzyknie, że DSy przede wszystkim :DJest to już wskazówka co do ogniskowej przynajmniej. Na pozostałe przypadki lepiej kupić lekko na wyrost, MAKiem DSy też obejrzysz bez problemu :)Ale do DSów potrzeba mieć zaadaptowany wzrok, a informacji o światłach latarń nie uzyskamy chyba.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

https://deltaoptical.pl/teleskop-celestron-powerseeker-127-eq

https://teleskopy.pl/Teleskop-Celestron-AstroMaster-114-EQ-N-114/1000-teleskopy-1655.html

czyli rozumiem, że z tych dwóch tak samo nie ma co wybierać, mógłbyś mi podać jakieś przykłady nowych lub używanych teleskopów, które miałyby zastosowanie w rozsądniej cenie? Do końca też nie rozumiem o czym do mnie piszecie, ale mi chodzi o jakieś najprostsze teleskopy, jeśli nie będzie możliwości obejrzenia części z gwiazd to nie będę zawiedziony, po prostu chcę się odprężyć oglądając gwiazdy, bo jakoś od zawsze mnie to interesowało, a w końcu mam możliwość spełnić swoją zachciankę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nieśmiało wtręcę że kupno teleskopu to dopiero początek zakupów :) Jeśli Twój zaplanowany budżet to około 800 do 1000 złotych i masz zamiar tylko obejrzeć podstawowe obiekty lepiej kupić większą  lornetkę na statywie fotograficznym . Dobrze sobie poradzi na ciasnym balkonie nawet przy dużym zaświetleniu.  

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, kjacek napisał:

Jak tu pomagać ludziom, gdy trzeba wyciągać z nich informacje. Ja nie z UB, nie lubię tak z ludzi wyciskać... 

A ten balkon to w bloku ilu piętrowym? Masz nad sobą inny balkon? 

Na którą stronę świata wychodzi? 

Jasno tam? Lampy uliczne wokoło? 

Mi to do niczego nie potrzebne, ale może pomogłoby coś sensownego podpowiedzieć... 

 

Za trudne pytania zadajecie. Ktoś chce dostać konkretny model, w budżecie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Plus dla SW 90/900 na AZ3, bardzo fajny refraktor f/10 nie wymagający wiele od okularów. Chociaż rzeczywiście słabo z dostępnością i ceny poszybowały w górę... Może spróbuj tutaj, ponoć ściągają na zamówienie: https://www.cyfrowe.pl/lornetki-lunety-teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-bk909az3.html

 

Edytowane przez Marek Moczymorda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, lkosz napisał:

Ze sprzętu to teleskopy z długą ogniskową, czyli katadioptryki i długie refraktory F12, F13 i wyżej (czyli mniej), ewentualnie większy newton z dobrym barlowem.

Do gwiazd, jak rozumiem - zmiennych, podwójnych, gromad kulistych itp, potrzeba większej apertury, bo potrzebujesz zdolności rozdzielczej i zbiorczej.

 

Po cichu liczę że ktoś pewnego dnia krzyknie, że DSy przede wszystkim :DJest to już wskazówka co do ogniskowej przynajmniej. Na pozostałe przypadki lepiej kupić lekko na wyrost, MAKiem DSy też obejrzysz bez problemu :)Ale do DSów potrzeba mieć zaadaptowany wzrok, a informacji o światłach latarń nie uzyskamy chyba.

Ja bym bardzo chętnie krzyczał, że najpierw DS! Ale no planetki jako tako widać gołym okiem i chyba najłatwiej od nich zacząć przygodę z obserwacjami. ;)
Dobra, a teraz ja mam pytanko co do tego zacytowanego: mieszkam na południowych obrzeżach Krakowa, wg lightpollution strefa jeszcze na dość mocno czerwono. Byłem nastawiony na zbudowanie sobie refraktora 130mm z soczewek z Ali, ale ostatnio zacząłem myśleć o Newtonie z dobsonem. Czy w tak zanieczyszczonym miejscu (mam spore podwórko, obudowane z 3 stron domami i potrafi być dość nawet ciemno, ale jednak to nie to co byłem ostatnio 50km za miastem w pracy- gdzie niebo niesamowicie świeciło tylko od gwiazd) Newton się sprawdzi? Czy jednak pozostać przy refraktorze, ale z większą światłosiłą (ogniskową ok 1200mm) i np. do planet Barlow X2 by go przyciemnić? Pytałem o jakieś spotkanie astro w najbliższym czasie by zobaczyć jak to przez różne konstrukcje widać, ale no pogoda nie rozpieszczała plus zostałem zjechany, że to nie czas na spotkania bo wirus... Zatem zostaje mi teoria

Edytowane przez ozokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, Marek Moczymorda napisał:

Plus dla SW 90/900 na AZ3, bardzo fajny refraktor f/10 nie wymagający wiele od okularów. Chociaż rzeczywiście słabo z dostępnością i ceny poszybowały w górę... Może spróbuj tutaj, ponoć ściągają na zamówienie: https://www.cyfrowe.pl/lornetki-lunety-teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-bk909az3.html

 

https://deltaoptical.pl/teleskop-celestron-powerseeker-114-eq?q=CELESTRON+PowerSeeker+114EQ&from=listing

https://deltaoptical.pl/teleskop-celestron-powerseeker-127-eq?q=+celestron+powerseeker+127eq&from=listing

 

a myślisz, że te newtony się nie nadają, mają nawet lepsze specyfikacje od tego skywatchera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.