Skocz do zawartości

Bresser Messier AR 102/600


as1

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli byś zainwestował w bino nasadkę to zamiast okularów 4mm i 5mm odkrył byś na nowo jego potencjał na US.

Ja z powodzeniem używam podobnego achromatu BK 102/600 w tej konfiguracji. 

Przy ok. 150x poległ NLV4.

 

Również potwierdzam, że przy stojącym obok GSO 8" na Marsie spokojnie się bronił. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kjacek napisał:

Gucio, to jeszcze napisz jaka jest jego waga, samej tuby, czy ma mikrofocuser?

Odezwę się, trochę za Gucia

- mikrofokusera fabrycznie nie ma. Zaletą wyciągu Hexafoc jest przelot 2,5" (okulary 2" będą bez winiety) Wadą - mały wysuw, chyba tylko 40 mm. No ale są przedłużki

- fatalnym rozwiązaniem jest plastikowa, montowana na wcisk osłona/odrośnik, bez możliwości wsunięcia jej głębiej na tubę. Czyli w transporcie nie skrócimy rury.

- niestety plastikowa cela obiektywu. Trzeba być ostrożnym z grzałkami.

- dla mnie chromatyka jest do zniesienia do powiększeń około 60-70x. Powyżej mamy już  kolorowy zawrót głowy.....

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kjacek napisał:

Gucio, to jeszcze napisz jaka jest jego waga, samej tuby, czy ma mikrofocuser?

Masa tuby z odnrośnikiem bez obejm z dovetail'em to 2,9 kg. Teleskop wyposażyłem w dedykowany mkrofukuser Bressera do wyciągów HEX. Cena nowego to 370 zł, ja na szczęście trafiłem na giełdzie za 250. Im większe powiększenie tym bardziej się przydaje. Pracuje płynnie. Gdzieś pojawiła się informacja że tak naprawdę jest on 1:8 a nie jak podaje producent 1:10 ( jak sprawdzę to napiszę ).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, krzysiek.p napisał:

Jeśli byś zainwestował w bino nasadkę to zamiast okularów 4mm i 5mm odkrył byś na nowo jego potencjał na US.

Ja z powodzeniem używam podobnego achromatu BK 102/600 w tej konfiguracji. 

Przy ok. 150x poległ NLV4.

 

Również potwierdzam, że przy stojącym obok GSO 8" na Marsie spokojnie się bronił. 

 

 

         Zanim zainwestuje kolejne setki albo tysiące złotych w ten sport chcę zrealizować pewien plan. Plan odnośnie samych obserwacji. Dopiero kiedy plan zostanie zrealizowany. pomyślę co dalej. Za dużo kupowania ostatnio ,a za mało patrzenia w gwiazdy. Co do bino to nie spotkałem się jeszcze z żadną negatywną opinią takich obserwacji więc na pewno warto :-)

         Z 4 milimetrowym okularem muszę sprawdzić sam.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Marcin_G napisał:

- fatalnym rozwiązaniem jest plastikowa, montowana na wcisk osłona/odrośnik, bez możliwości wsunięcia jej głębiej na tub. Czyli w transporcie nie skrócimy rury.

Ja do transportu używam czegoś takiego. I faktycznie mniejszy nie będzie.

https://allegro.pl/oferta/torba-studyjna-na-3-statywy-803-i-3-lampy-5700521795?reco_id=a2a22f87-3320-11eb-a5ad-b026283baa00&sid=f8bddad5d737919e6c726c989b66bdbe96499e13bc806f55bd0c404f69ac7020

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin_G napisał:

Wadą - mały wysuw, chyba tylko 40 mm. No ale są przedłużki

I ten przykład doskonale pokazuje jak rożne każdy z nas ma oczekiwania od sprzętu. Dla mnie ten wysuw 40 mm jest zaletą. Przy kątówce 1,25 potrzebna była przedłużka 38 mm, przy kątówce 2 cale teleskop ostrzy z przedłużką 25 mm. Wyciąg wysuwa się nieznacznie i ostrzy z wszystkimi okularami. Nie ma potrzeby kręcenia fokuserem bez końca. Dwa obroty i 31 mm pokazuje plejady :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały wysuw tego wyciągu ma sens - im krótsza draw tuba tym mniejsze szanse na winietowanie okularów o dużej diafragmie. Natomiast lepszym rozwiązaniem (i mechanicznie i optycznie) była by opcja z przedłużaniem tubusa PRZED wyciągiem okularowym, a nie przedłużanie drawtuby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Marcin_G napisał:

Mały wysuw tego wyciągu ma sens - im krótsza draw tuba tym mniejsze szanse na winietowanie okularów o dużej diafragmie. Natomiast lepszym rozwiązaniem (i mechanicznie i optycznie) była by opcja z przedłużaniem tubusa PRZED wyciągiem okularowym, a nie przedłużanie drawtuby.

Gdybyś jeszcze mógł mnie uświadomić jakie zalety z tego wynikają. Lubię dowiadywać się nowych rzeczy. Mimo że przerobiłem kilka teleskopów i kilkanaście okularów w ciągu ostatnich czterech lat czuje że jestem na początku drogi w temacie obserwacji kosmosu. Chociaż mój brat twierdzi że jestem ''starą duszą''. Ale to temat na inne forum ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej masz rysunek pokazujący obiektyw 102/600, tworzący obraz o średnicy 46mm (np dla Panoptica 41mm) wrysowałem również drawtubę o średnicy 62mm (tyle ma Hexafoc).

Z rysunku widać, że drawtuba rozpocznie winietowanie obrazu, gdy przednia krawędź tuby będzie około 190 mm od płaszczyzny ogniska. To bardzo komfortowy wynik i wynika z tego, że ten Bresser świetnie nadaje się do nasadek bino, o ile nie używamy tych popierdułek z noskiem 1.25" na wejściu. Ten sam wyciąg zastosowany w modelu 102/460 nie da już tak dobrego dystansu, ale z kolei z Maku 150mm da wynik jeszcze lepszy.

winieta.jpg

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
9 godzin temu, Marcin_G napisał:

Porównanie byłoby miarodajne, gdyby Księżyc na obu zdjęciach miał taką samą jasność powierzchniową.

Zmniejszenie apertury do 70% obniża jasność obiektu jego rozdzielczość oraz AC. Jeżeli jasność miałaby być taka sama to jedno zdjęcie musiałbym zrobić z innymi parametrami (większa czułość czy coś ...). Tymi słabymi zdjęciami chciałem pokazać co zmienia obcięcie 30% światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, as1 napisał:

Zmniejszenie apertury do 70% obniża jasność obiektu jego rozdzielczość oraz AC. Jeżeli jasność miałaby być taka sama to jedno zdjęcie musiałbym zrobić z innymi parametrami (większa czułość czy coś ...). Tymi słabymi zdjęciami chciałem pokazać co zmienia obcięcie 30% światła.

Co zmienia obcięcie 30% w temacie jasności obrazu jest dla nas bez znaczenia - nie po to się przysłania by było ciemniej....

Znaczenie ma jak zachowają się aberracje, a bezpośredniego porównania można dokonać na zdjęciach o takiej samej jasności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam aby wynik był miarodajny to w drugim przypadku (na drugim zdjęciu) Księżyc musiałby świecić dużo jaśniej.

To jest tak jakby porównać tubę 100mm do tuby powiedzmy 80mm czy 75mm przy tych samych ogniskowych i obraz w tych drugich chciał czy nie chciał bedzie zawsze ciemniejszy a aberracje siłą rzeczy bedą mniejsze z racji mniejszej światłosiły i należy pamiętać, że największe zakłucenia w obrazie wprowadza zewnętrzna krawędź czy powierzchnia obiektywu (soczewki). Pozdrawiam!!!

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Zawsze można po prostu porównać zdjęcia naświetlane z różnymi czasami ;) Np. 70ms vs 100ms, prawda? :)

Zdjęcia zrobione dla osób chcących zakupić teleskop do obserwacji wizualnych. "Astro-poto" się nawet nie tykam, za dużo pracy przy tym a ja jestem leniwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.