Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop GSO 10". Relacja.


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, astrokarol napisał:

Dokręcałeś śrubę ? GSO ma łożysko wałeczkowe i pod śrubą oporowe ? 

Owszem. Nic to nie zmienia. 

Myślałem o wklejeniu między podstawę a górę kawałków gumy czy gąbki tworzących swoisty oporowy hamulec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

(...)

Mój docelowy,osobny zestaw do planet i Księżyca to 8/6/5mm (150/208/250×).

DSO to 20/14/9/5,5mm ES 100° i do tego będę dążył.

(...) 

 

Ja nie boję się Barlowa x2, byle był bardzo dobry (mam TV).
Z dwóch APM XWA 20 i 13 mm z Barlowem x2 robi mi się dwie dodatkowe ogniskowe 10 i 7.5 mm (czyli prawie Twój zestaw DSO).
Potem mam Pentaxy XW 5 i 3.5 mm, które z Barlowem dają 2.5 i 1.8 mm na wyjątkowe i bardzo wyjątkowe okazje.
W ten sposób z czterema okularami + Barlow mam 8 ogniskowych, które świetnie obsługują mi dwa bardzo różne teleskopy, 80/600 i 300/1500.

A Barlow x2 przydaje się też do kamerki.

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Jakoś nie mogę się przekonać do kupna Barlowa. Nawet gdyby to miał być TV:neat:.

A na XW ślinię się już od dawna i właśnie chyba po nowym roku sprezentuję sobie 5mm do Księżyca (albo Delos 4,5:D).

TV x2 męczyłem w różnych konfiguracjach i nigdy nie pogorszył mi obrazu na tyle, żebym był tego choć trochę pewien.
Czyli tak jakby go nie było, a dwa razy więcej ogniskowych jest.

Zresztą popatrz na fociarzy, u nich Barlowy to jest "chleb powszedni" a jakie zdjęcia im tak wychodzą.

 

XW to jest świetny okular pod każdym względem, oprócz ceny.
Dwa razy miałem przypadek, że mi zaparował od załzawionego oka, bo się przykleiłem do muszli i całkowicie zamknąłem wilgoć w środku.

Wtedy odsunąłem oko i WIDZIAŁEM jak mgiełka ustępuje na mrozie w jakieś 30 s !
Jak pierwszy raz zobaczyłem te bańkowate muszle to miałem mieszane uczucia, ale teraz wiem, że one są super, bo działają jak odrośniki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Jakoś nie mogę się przekonać do kupna Barlowa. Nawet gdyby to miał być TV:neat:.

A na XW ślinię się już od dawna i właśnie chyba po nowym roku sprezentuję sobie 5mm do Księżyca (albo Delos 4,5:D).

Dobry barlow jest OK do okularów o prostej budowie - orciaków, plossli, RKE

Do lepszych okularów z wbudowanym barlowem i dużym ER raczej konwertery telecentryczne - TV powermate czy ES focal Extender.

konwerter telecentryczny przyda się też gdybyś dokupił bino.

Używam ES extendera 2x 2" i na prawdę daje radę - z nasadką bino czy naglerami.

Tak czy owak dobry barlow czy konwerter telecentryczny pełni dodatkową funkcję korektora komy.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, bartolini napisał:

Dobry barlow jest OK do okularów o prostej budowie - orciaków, plossli, RKE

Do lepszych okularów z wbudowanym barlowem i dużym ER raczej konwertery telecentryczne - TV powermate czy ES focal Extender.

konwerter telecentryczny przyda się też gdybyś dokupił bino. Pomimo długiej drogi optycznej

Używam ES extendera 2x 2" i na prawdę daje radę - z nasadką bino czy naglerami.

Tak czy owak dobry barlow czy konwerter telecentryczny pełni dodatkową funkcję korektora komy.

 

Testuję XW, które mają wbudowany układ soczewek jak w Barlowach, z TV x2. Na razie nie widzę żadnych efektów ubocznych, ale nie jestem doświadczonym obserwatorem.

Jak kupowałem TV x2 to wahałem się między nim a Powermate x2, ale kupiłem Barlowa, bo ma 2 soczewki zamiast 4 w Powermate (lex parsimoniae).

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Owszem. Nic to nie zmienia. 

Myślałem o wklejeniu między podstawę a górę kawałków gumy czy gąbki tworzących swoisty oporowy hamulec.

Sprawdź czy nie zamontowałeś odwrotnie płyt bazowych Dobsona. Może to brzmi dziwnie ale już dwukrotnie spotkałem się z takim błędem u innych. Po prawidłowym ustawieniu płyt metalowa tulejka wchodzi w otwór i docisk śruby działa prawidłowo oporowo. Nie ma bata żebyś nie mógł regulować oporu pracy w poziomie. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, polaris napisał:

Sprawdź czy nie zamontowałeś odwrotnie płyt bazowych Dobsona. Może to brzmi dziwnie ale już dwukrotnie spotkałem się z takim błędem u innych. Po prawidłowym ustawieniu płyt metalowa tulejka wchodzi w otwór i docisk śruby działa prawidłowo oporowo. Nie ma bata żebyś nie mógł regulować oporu pracy w poziomie. 

Właśnie rozkręciłem,sprawdziłem. Dolna płyta powinna być odwrotnie. Złożyłem prawidłowo. Regulacja docisku zmienia opór obrotu:getlost:.

A ja tyle czasu psioczyłem na ten drobiazg. Proszę się nie śmiać. Człowiek uczy się całe życie:D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mareg napisał:

 

Testuję XW, które mają wbudowany układ soczewek jak w Barlowach, z TV x2. Na razie nie widzę żadnych efektów ubocznych, ale nie jestem doświadczonym obserwatorem.

Jak kupowałem TV x2 to wahałem się między nim a Powermate x2, ale kupiłem Barlowa, bo ma 2 soczewki zamiast 4 w Powermate (lex parsimoniae).

 

W parze z barlowem okular o dużym ER może robić się wrażliwy na nieosiowe patrzenie - wychodzi wtedy poprzeczna aberacja chromatyczna.

Dodatkowo barlow wydłuża ER tych okularów, a ich konstrukcja jest optymalizowana dla konkretnej wartości ER.

Wiadomo, że będą okulary bardziej i mniej wrażliwe na te efekty, a samo ich zauważenie wymagałby testów porównawczych. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Właśnie rozkręciłem,sprawdziłem. Dolna płyta powinna być odwrotnie. Złożyłem prawidłowo. Regulacja docisku zmienia opór obrotu:getlost:.

A ja tyle czasu psioczyłem na ten drobiazg. Proszę się nie śmiać. Człowiek uczy się całe życie:D.

Bez kitu, też odwróciłem teraz tą śrubę w dolnej płycie i działa docisk :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bartolini napisał:

Tak czy owak dobry barlow czy konwerter telecentryczny pełni dodatkową funkcję korektora komy

Niezupełnie tak... barlow częściowo wypłaszacza pole i "redukuje" astygmatyzm okularu co poprawia jakość obrazu. Redukcja jest na niby dlatego że astygmatyzm okularu jest zależny od jego konstrukcji ale ujawnia się w światłosilnych teleskopach, a po zastosowaniu barlowa światłosiła zmniejsza się w takim samym stopniu jakim jest krotność barlowa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry barlow nie jest zły ;) Ja używam TMB ED 1.8x. Udało mi się kupić w cenie używanego okularu dobrej klasy i w połączeniu z Delitami i Delosem barlow daje radę. To czego najbardziej się obawiałem to utrata punktowości i transmisji w połączeniu wielosoczewkowców z barlowem, jak się okazało niepotrzebnie.

13 godzin temu, Mariusz Psut napisał:

Nieodzowna staje się tutaj astrograciarska torba.

Polecam walizkę alu z powycinaną pianką w środku na okulary,kolimator itp. Nie będzie się obijało, a i po ciemku łatwiej znaleźć.

Edytowane przez MichalKaczan
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, MichalKaczan napisał:

Dobry barlow nie jest zły ;) Ja używam TMB ED 1.8x. Udało mi się kupić w cenie używanego okularu dobrej klasy i w połączeniu z Delitami i Delosem barlow daje radę. To czego najbardziej się obawiałem to utrata punktowości i transmisji w połączeniu wielosoczewkowców z barlowem, jak się okazało niepotrzebnie...

Ten barlow był z tej samej serii co monocentryki?

 

Ja kiedyś przymierzałem się do tego telekonvertera 1.6x nikona:

Nikon - EiC-16 converter lens-EiC-16 (apm-telescopes.de)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, bartolini napisał:

Ten barlow był z tej samej serii co monocentryki?

 

Ja kiedyś przymierzałem się do tego telekonvertera 1.6x nikona:

Nikon - EiC-16 converter lens-EiC-16 (apm-telescopes.de)

Szczerze to nie wiem, ale na giełdach bywa sprzedawany razem z monocentrykami.  Ten człowiek skłonił mnie do poszukiwań idealnego barlowa ;)

http://www.faintfuzzies.com/AboutUs2.html

O Nikonie nie słyszałem, nie jest czasem dedykowany pod okular NAV-SW?  Sporo dobrego słyszałem o Zeiss Abbe 2x, ale padło na TMB bo mniejsza krotność. Wadą TMB jest to, że ostrzy dość nisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, MichalKaczan napisał:

Szczerze to nie wiem, ale na giełdach bywa sprzedawany razem z monocentrykami.  Ten człowiek skłonił mnie do poszukiwań idealnego barlowa ;)

http://www.faintfuzzies.com/AboutUs2.html

O Nikonie nie słyszałem, nie jest czasem dedykowany pod okular NAV-SW?  Sporo dobrego słyszałem o Zeiss Abbe 2x, ale padło na TMB bo mniejsza krotność. Wadą TMB jest to, że ostrzy dość nisko.

 

 

Znalazłem fotkę całej rodziny monocetryków z tym barlowem.

270483_1_En_4_Fig5_HTML.jpg
 

A EiC-16 ponoć działa dobrze z różnymi okularami i ciekawa krotność. Chociaż dla różnych okularów trochę się różni.

https://www.cloudynights.com/topic/605083-nikon-eic-16-barlow-magnification/

 

A Alvina dobrze kojarzę. Zrobiłem H400 z jego atlasem i przymierzam się do H400 II :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.