Skocz do zawartości

Polski Astronomy Picture Of the Day - rok 2021


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Paether napisał:

 

Zastanawia mnie jedna rzecz. Nie wnikałem w zasady działania tego oryginalnego APOD-a. Czy tam są zgody autorów przed publikacją zdjęcia? Jak to sie ma do praw autorskich?  Czy to może działa tylko na zasadzie "dobrej woli" i każdy się cieszy, że jego zdjęcie zostało "zdjęciem dnia" więc nie przychodzi autorowi do głowy rozpętanie jakiejkolwiek afery?

Czy i na jakich warunkach byłoby możliwe uznanie jakiegoś zdjęcia za Polski APOD bez uprzedniej zgody autora? :g:

 

Wystarczyło przeczytać regulamin. Tam wszystkie wymagane zgody były opisane. My nie wybieraliśmy zdjęć na portalach, musiały być przesłane i zgłoszenie było związane z wyrażeniem zgody na uczestnictwo w konkursie i publikację. Dodatkowo każdy biorący udział w konkursie Delty musiał wyrazić zgodę na wykorzystanie zdjęcia w kalendarzu Delty.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety - ale w tej zabawie, żeby uzyskać coś przyzwoitego, to trzeba się jednak postarać i zebrać wcześniej nieco doświadczenia. Myślę, że sporo osób wie, że to co robią, to po prostu jeszcze nie jest ten poziom, żeby się z tym zgłaszać do jakichś konkursów.

Ja na ten przykład tak na poważnie tematem zajmuję się od kilku lat, a tak naprawdę to do tej pory zrobiłem jedną fotę, którą w mojej ocenie mógłbym bez wstydu zgłosić do APODa i nawet chciałem to zrobić, bo pomyślałem sobie - co mi tam, chyba mnie nie wyśmieją :D Pech chciał, że zapomniałem o tym materiale i przeleżał pół roku na dysku i obrobiłem go tydzień temu.

 

12 minut temu, Paether napisał:

Pytałem w kontekście oryginalnego APOD-a, jak tam to działa ;)

Trzeba wysłać maila do gościa, który tym zawiaduje:

https://apod.nasa.gov/apod/lib/apsubmit2015.html

 

Można też (ale nie trzeba) wrzucić zdjęcie na powiązane z APODem forum:

http://asterisk.apod.com/viewtopic.php?f=29&t=22034

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, wessel napisał:

Dodatkowo każdy biorący udział w konkursie Delty musiał wyrazić zgodę na wykorzystanie zdjęcia w kalendarzu Delty.

Mam pytanie , ktore nigdy tu nie padlo.

Czy 12 zdjęc z PAPOD 2020r bedzie wykorzystane w kalendarzu na 2022 Delty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, wessel napisał:

I prac było za mało. Pomimo moich mailingów, pomimo przypominania na wszystkich trzech forach.

 

Nie sądzę, żeby to było "lenistwo" naszych astrofografów. Wielu z pewnością chciałoby jakoś medialnie zaistnieć - to zupełnie naturalne. Nawet nie dla finansowej nagrody, ale dla połechtania własnego ego.  Z lektury tego posta i z moich subiektywnych odczuć wysnułbym więc raczej tezę, że zdecydowana większość oceniała swoje prace zbyt słabo, żeby spróbować powalczyć z dobrymi jakościowo pracami zdecydowanej mniejszości. Pytanie więc, jak namówić tę zdecydowaną większość słabszych, że ten konkurs jest również dla nich, a nie tylko dla zdecydowanej mniejszości najlepszych, których w ostatecznym rozrachunku zaczęło brakować?

Coś tu nie chyba nie zgrało w formule i przekazie.

 

Ponadto wrócę do czegoś, o czym kiedyś już w tym temacie wspominałem. Ja np. odebrałem samą formułę jako nieco "obraźliwą" dla uczestników. Jakieś skromne "nagrodki", zawładnięcie prawami do publikacji przez Deltaoptical bez realnego wynagrodzenia dla autora za publikację fotek w ich wydawnictwach. Ja to odczytywałem tak: wrzucajcie swoje fotki frajerzy, będziecie mogli czuć się sławni gdy opublikujemy je w naszym kalendarzu. Pisałem tutaj kiedyś, że nie podoba mi się to i że bardzo mnie to schłodziło. W końcu kalendarz Deltaoptical to nie kalendarz Michelina...

 

Gdyby za konkursem stała np. jakaś organizacja naukowa, gdyby miało to formułę popularyzacji nauki i ja mógłbym dorzucić do tego swoją cegiełkę (nawet gratis), wiedziałbym że uczestniczę w czymś z mojego punktu widzenia ważnym i pożytecznym. Ale kalendarz Deltaoptical, które wykorzystuje je w swoich materiałach promocyjnych i nie płaci za fotki? Sorry.

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie rozpędzajcie się zbytnio w osądach - PAPOD zaczynał bez nagród i konkursów ale najwyraźniej ta forma nie budziła wystarczającego zainteresowania i w związku z tym nastąpiła ewolucja - teraz po fakcie łatwo się mówi że zmiana była taka lub owaka.

 

Myślę że w tak małym środowisku wszystkie trzy fora powinny się dogadać i grupa "ekspertów' powinna wybierać fotkę z tych opublikowanych w galeriach. Dla nie chcących się w to bawić powinna być przy załączaniu zdjęcia fiśka jak na astrobin że ktoś nie chce brać uczestnictwa w zabawie. Wygrana fotka powinna być promowana na stronie głównej każdego z forum i to by moim zdaniem wystarczyło - trzymam kciuki za reaktywacje !

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardzo będzie brakowało comiesięcznych głosowań.  Wybór (prawie) zawsze był trudny i dawał powód do refleksji.

 

A co do partycypacji: jedno spojrzenie na Czarodzieja Habaja i 99,99% uznaje że tego poziomu nie dotknie.  Jest po prostu za duża rozpiętość między taką fotografią a hobbystyczną M31/M42 stukniętą z balkonu miasta ze świecącymi pałami w oczy podczas okna 2 godzin bez mgły i z okazjonalnym cirrusem.  Tego nie da się pogodzić.

Edytowane przez licho52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, .zombi. napisał:

Panowie nie rozpędzajcie się zbytnio w osądach - PAPOD zaczynał bez nagród i konkursów ale najwyraźniej ta forma nie budziła wystarczającego zainteresowania i w związku z tym nastąpiła ewolucja - teraz po fakcie łatwo się mówi że zmiana była taka lub owaka.

 

Myślę że w tak małym środowisku wszystkie trzy fora powinny się dogadać i grupa "ekspertów' powinna wybierać fotkę z tych opublikowanych w galeriach. Dla nie chcących się w to bawić powinna być przy załączaniu zdjęcia fiśka jak na astrobin że ktoś nie chce brać uczestnictwa w zabawie. Wygrana fotka powinna być promowana na stronie głównej każdego z forum i to by moim zdaniem wystarczyło - trzymam kciuki za reaktywacje !

Taki był pierwotny zamysł, uzgodniony z J.Płeszką, Adamem i Robertem - z tym że przyjęliśmy formę "ekspercką" żeby nie obciążać właścicieli forów koniecznością przygotowania ankiety ( prawie codziennie aktualizowanej) itp. Tym zajął się specjalny portal, co miało jeszcze dodatkowy aspekt nie wyróżniania żadnego z forów. Prawdziwe zainteresowanie - mierzone ilością zgłoszeń - trwało niecały rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.