Skocz do zawartości

Atlas Kosmosu - Hachette Polska i National Geographic


Piotr AST

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Słyszeliście o może coś więcej na temat tego wydania lub ktoś z was zakupił już pierwsze tomy, i może podzielić się recenzją?
Czy treści są wartościowe? Cena vs jakość & merytoryczność? Co o tym sądzicie ?

 

Atlas Kosmosu - wydane przez Hachette Polska i National Geographic 

https://atlas-kosmosu.pl/



hachette-atlas-kolekcja-758px.png.5f61a2b7fdb5b680a3eaf9e0a3406447.png


 

Pozdro
Piotr

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grafik płakał jak projektował - zapomniał podmienić grzbiety na teksty polskie:

 

image.png.a799dfd957f3baa58800e126f551f81c.png


Seria była wydana już kilka lat temu po hiszpańsku, wystarczy wygooglować:

national geographic atlas del cosmos

 

...na giełdach pełno numerów po hiszpańsku.

 

Tutaj lista wszystkich "odcinków":

 

image.png.d85b07e51384591dd0fd5dfa72d57aa8.png

 

A tutaj więcej info:
https://www.atlasdelcosmos.com.mx/

 

Osobiście nie przepadam za tego typu zbiorami, w przypadku prenumeraty wolę czasopismo z aktualną wiedzą / nowościami :) 

 

Pierwsze "sponsorowane" recenzje są już w sieci, ale myślę że najlepiej kupić samemu pierwszy numer w kiosku i ocenić :)

https://www.crazynauka.pl/kosmos-z-bliska-spektakularna-seria-atlas-kosmosuod-national-geographic/

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Na wstępie napiszę że nie jestem dzieciakiem ( rocznik 86 ). Według mnie jest to propozycja dla osób które lubią grafiki ,schematy poparte krótkim zwięzłym tekstem. Nie można oceniać Atlasu po jednym numerze, ocenić można jako całość. A całość to kilka tysięcy stron uporządkowanej wiedzy. Siedzisz sobie w fotelu patrzysz na półkę i sięgasz po numer 17 " Białe Karły" albo numer 27 " Uran i Neptun " otwierasz w dowolnym miejscu i jesteś w kosmosie. Oczywiście, jeżeli chcesz się zagłębić w temat musisz szukać gdzie indziej. Według mnie jest to Encyklopedia do , której często można wracać. Z czasopismami jest ten problem że ciężko odnaleźć po czasie ( w przypadku gdy masz spory zbiór ) jakiś temat. Co do aktualności to wiedza tam zawarta to konkretne informacje a nie teoretyzowanie czy domysły. Jeżeli chodzi o cenę to obecnie na allegro ( rok 2022) bez problemu można nabyć każdy numer w cenie 16 zł sztuka. Pogodnego nieba. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę offtop, ale dla dzieci małych i dużych polecam poniższą książkę. Żadnych zdjęć, same piękne rysunki. Merytorycznie bardzo dobra, nie wypatrzyłem błędów, generalnie zgodna z obecnym stanem wiedzy. Sprawia sporo radości mojemu synowi od ponad roku.

 

https://www.taniaksiazka.pl/planetarium-muzeum-kosmosu-chris-wormell-p-1179098.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=shopping&gclid=CjwKCAiA866PBhAYEiwANkIneDJjgzcEPajPqxPQse-PtLxd05NEr7lSGlVaczAPMB1PHrmHt7uQGRoC48gQAvD_BwE

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.01.2021 o 19:59, Tayson napisał:

Chyba juz na to pytanie odpisywalem na fejsie....

Polecam prenumerate miesiecznika "Astronomia". Cenniejsze treści.

...a czasem i świetne teksty niejakiego pana Zwolińskiego o astrofotografii ;)

Swoją drogą to radzę brać teraz prenumeratę bo cena papieru rośni i czasopismo może podrożeć. W prenumeracie będzie gwarancja dzisiejszej ceny.

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Tuvoc napisał:
W dniu 22.01.2021 o 19:59, Tayson napisał:

Polecam prenumerate miesiecznika "Astronomia". Cenniejsze treści.

...a czasem i świetne teksty niejakiego pana Zwolińskiego o astrofotografii

Kupiłem 1 (115) / 2022. Warto. Nie tylko dla tekstu niejakiego Pana Zwolińskiego ;)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Mam kilka nr, ze 4 kupiłem w empiku, jak trafiłem na interesujący mnie nr, niedawno kupiłem 4 na allegro, które przegapiłem, a chciałem mieć. I plus, że najstarsze nr można kupić za kilkanaście zł za sztukę, a nie 40. To jest o tyle dobre, że nie trzeba kupować całej kolekcji, tylko numery które nas interesują. Wiadomo, ze takie wydania albumowe będą mieć przewagę zdjęć nad tekstem, ale ogólnie nie jest tak źle - generalnie widać rozrzut jakościowy między numerami. Pierwszego nr nie kupowałem, ale można założyć, że przy tej ilości treści będzie słabszy niż nr o poszczególnych ciałach US. 

I tak:

3. Mars - niezły nr - mamy np. opis er marsjańskich i porównanie do er ziemskich, dużo poświęcono różnym tworom powierzchni typu wulkany, czapy lodowe, wielki kanion, jest też o słynnej Twarzy na Marsie ;). Jest też trochę o burzahc piaskowych, wodzie w przeszłości, sporo poświecono też misjom marsjańskim. Najsłabszy jest wątek o obserwacjach - w zasadzie jest tylko wzmianka o historii obserwacji i, że obserwacje z Ziemi nie są zbyt ciekawe, dalej o sondach

5. Ewolucja gwiazd - chyba najsłabszy nr z których mam, za dużo wodolejstwa poza samą ewolucją - choćby w części wprowadzającej jest o najbliższym otoczeniu Słońca, i wykaz najjaśniejszych gwiazd na niebie. Sama ewolucja - strasznie ogólnikowa - tylko podstawowe schematy - ewolucja gwiazd podobnych do Słońca, ewolucja gwiazd masywnych z 2 zakończeniami. Potem jest sporo o układach podwójnych, wystarczyłoby tylko o supernowych Ia, potem o gromadach gwiazd otwartych i kulistych, dalej o obserwacjach Słońca, potem o teleskopie Hubbla i wielkich wybuchu. 

7. Słońce - średni nr, można pwoeidzieć poprawny, w zasadzie wszystko jest po trochu, o budowie zewn i wewn., porównanie wielkości z innymi gwiazdami, najblizsze otoczenie gwiezde, ewolucja, aktywność, zorze, zaćmienia, trochę o misjach. Ale mozna było napisać o klasyfikacji plam słonecznych czy protuberancji, i znacznie więcej o obserwacjach i wąskich pasmach.

10. Jowisz - niezły nr, te planetarne numery im najbardizej wychodzą, jest sporo o powstaniu planety i jej migracji wewnątrz układu. Sporo o atmosferze i procesach w niech zachodzących, chmurach, wirach, znikajacym pasie południowym, zorzach polarnych. Trochę wiecej o obserwacjach niż w poprzednich nr. Mamy oczywiście o budowie wewn., misjach, uderzeniu komety Shoemaker-Levy 9, planetoidach trojańskich, trochę poświecono satelitom galileuszowym (pewnie więcej jest w osobnym nr o księzycahc Jowisza).

31. Gwiazdy zmienne - niezły nr, może dlatego, że mało się tym interesowałem wcześniej, ale na pewno dużo bardziej wyczerpujacy niż nr Ewolucja gwiazd. Jest o zmiennych pusującyhc długo i krótkookresowych, cefeidach, pusujących biłaych karłach, gwiazdach zaćmieniowych, nowych, supernowych, wykrywaniu egzoplanet i cyklach aktywności. 

35.Pluton i planety karłowate - niezły nr, choćby z tego względu, ze prawie cała wiedza jest dość nowa, misje Dawn i New Horizons w końcu niedawno odwiedziły Ceres i Plutona, a pozostałe planety karłowate zostały odkryte dosć niedawno. Najwięcej jest oczywiście o Plutonie, szczegółach powierzchni, atmosferze, ksieżycach itp. ,  ale jest też trochę o Ceres i jej elementach topografii. O pozostałych - Eris, Haumea, Makemake już po 2 strony tylko, z racji skąpej wiedzy. Jest też troche o kandydatach na planety karłowate i o hipotetycznej planecie X. 

 

Mam jeszcze do przeczytania Saturn i Księżyc. Kilka nr sobie jeszcze kupię na allegro co mnie interesują i to będzie na tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dotarły do mnie już prawie wszystkie numery. Wyżej pisałem co sądzę o tym wydaniu i moje zdanie na ten temat się nie zmieniło . Jeżeli nie planujecie zakupu całości to jeden z ostatnich numerów zatytułowany "Niezwykłe Ciała Niebieskie" to pozycja ,którą warto rozważyć. Jest tam sporo ciekawostek związanych z planetami, kometami, asteroidami, gwiazdami i czarnymi dziurami.  

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
W dniu 10.02.2023 o 09:05, as1 napisał(a):

Dotarły do mnie już prawie wszystkie numery. Wyżej pisałem co sądzę o tym wydaniu i moje zdanie na ten temat się nie zmieniło . Jeżeli nie planujecie zakupu całości to jeden z ostatnich numerów zatytułowany "Niezwykłe Ciała Niebieskie" to pozycja ,którą warto rozważyć. Jest tam sporo ciekawostek związanych z planetami, kometami, asteroidami, gwiazdami i czarnymi dziurami.  

 

Wyszło jakieś czas temu już całość - 60 nr - tutaj lista: https://lubimyczytac.pl/cykl/29884/atlas-kosmosu .  W sumie trochę mi się spodobało i kupiłem już w sumie 24 numery głównie na allegro - z reguły brałem po 2-5, zeby wyszło oszczędniej na wysyłce. 60 to za dużo, wystarczyłoby spokojnie 30-40, patrząc po tytułach to jest sporo zapchajdziur jak Układ Słoneczny Hubbla, Mapowanie Księżyca, Zaćmienia, Wszechświat Hubbla, Pogoda kosmiczna, Wszechświat w podczewieni, Wszechświat w niskiej częstotliwości, Wszechświat wysokich energii. Zwłaszcza po 40 nr - już jest to trochę na siłę ciągane tematy, które w zasadzie są lub powinny być zawarte wcześniej w stopniu wystarczającym. 

Na allegro jest taniej dostępna pewna pula nr - tak od 1 do 22, potem dopiero gdzieś od 30 któregoś do 40 któregoś. Inne bywają w cenach absurdalnych po ponad 50zł + wysyłka, albo trzeba polować jak trafią się poniżej 40. "Uran i Neptun" tak upolowałem za ok 38 zł, aby nie być stratnym wziąłem do tego "Galaktyki aktywne" za kilkanaście zł.

Rozrzut merytoryczny jest spory, wspomniany nr 1 Układ Słoneczny to jeden ze słabszych nr, ale przy duzej ilości zdjęć, grafik i schematów nie upcha się za dużo treści, biorąc pod uwagę, że potem będzie jeszcze kilkanaście nr poświęconym poszczególnym obiektom, gdzie już treści będzie więcej. Podobnie nr 5 ewolucja gwiazd - mamy dalej kilka nr m.in. Supernowe, Białe karły, czarne dziury...  Z reguły im węższy temat, i im mniejsza wiedza (ogólna i nasza) tym ciekawszy numer. I tak mamy nr 40 Ziemia - gdzie zeby zawrzeć w miarę dobrze temat, trzeba by wypuścić całą serię takich albumów. I mamy nr 17 Białe karły, który jest bardzo dobry, dużo się dowiedziałem. Numer 2 Czarne dziury też jest nienajgorszy, w miarę dobrze rozwinęli temat bez wchodzenia w ciężko zrozumiałą fizykę. Nr 22 Galaktyki aktywne który wziąłem trochę na doczepkę, ale po przejrzeniu stwierdziłem, że prawie nic nie wiem o tym. 

 

Jak ktoś chce pojedyncze nr to bym polecił 8. Egzoplanetym 17. Białe Karły, 22. Galaktyki Aktywne, 31. Gwiazdy Zmienne, 35. Pluton i Planety Karłowate, 37. Satelity Saturna, 38. Gromady Gwiazd. Numery o Marsie, Jowiszu i Saturnie też niezłe, sporo treści, chcoiaż o tym pierwszym szczegolnie warto szukać lepszych książek. Nr 38 Uran i Neptun - taki średni nr, w zasadzie wszystko zawierał, większość z grubsza wiedziałem, ale wiedza o nich a zwłaszcza ich satelitach jest dość mała. O Słońcu wiemy dużo, tutaj bym radził jakieś książki bardziej wyczerpujące temat - ostatnio kupiłem to, ale jeszcze nie czytałem https://lubimyczytac.pl/ksiazka/63325/na-tropie-tajemnic-slonca . O Czarnych dziurach też jest sporo książek, bo temat inspirujacy, ale ta książeczka jest w miarę ok. 

Najsłabiej z 20 numerów co przeczytałem (4 mam do przeczytania) wypadają nr 1.Układ Słoneczny, 5.Ewolucja Gwiazd i 40.Ziemia. 

 

Wciąż jeszcze poluję na nr 24. Merkury i Wenus, 29 Pas Planetoid, 32. Ksieżyce Jowisza, żeby zebrać wszystkie o obiektach US. Jak się pojawi to coś może się dokupi na doczepkę, żeby na wysyłce nie stracić. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.