Skocz do zawartości

Salt'n'Pepa


Sebastianus

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Sebastianus napisał:

 

Cholera to chyba jestem za blisko z lewej a za daleko z prawej. 

W takim razie zrób test - zrób kilka zdjęć po różnych stronach nieba, tak żeby body aparatu było raz pionowo, raz poziomo, raz obrócone o 180 stopni. Sprawdź czy wada będzie taka sama na wszystkich zdjęciach czy będzie podążać za środkiem ciężkości aparatu. Podejrzewam, że oprócz odpowiedniej odległości korektora masz problem z ugięciami, np. na złączce Canon-M48. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sidiouss napisał:

W takim razie zrób test - zrób kilka zdjęć po różnych stronach nieba, tak żeby body aparatu było raz pionowo, raz poziomo, raz obrócone o 180 stopni. Sprawdź czy wada będzie taka sama na wszystkich zdjęciach czy będzie podążać za środkiem ciężkości aparatu. Podejrzewam, że oprócz odpowiedniej odległości korektora masz problem z ugięciami, np. na złączce Canon-M48. 

 

Problem w tym, że odległość jest wyliczona przez producenta. Korektor Celestrona ma backfocus 105mm= dedykowany T adapter 50mn+Tring 11mm+ odlegość matrycy 44. Powinno być cacy. Ugiać też nie ma się gdzie bo wezystko jest skręcane. 

Jak będe jezdził po niebie w różnych kierunkach to może powstać mirror flip. Sprawdzę jeszcze kolimację i spróbuje ustawić istrość zewnętrzym wyciagiem, a nie pokrętłem na teleskopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Sebastianus napisał:

Cholera to chyba jestem za blisko z lewej a za daleko z prawej. 

Niestety problem jest poważniejszy. Teleskop jest całkowicie rozkolimowany, dodatkowo ten reduktor jeszcze sprawę pogarsza. Niestety wyregulowanie wszystkiego to naprawdę wyższa szkoła jazdy, wielu doświadczonych astrofotografow na tym poległo. Jeśli myślisz na serio o zabawie w astrofoto to zainwestuj w refraktor ewentualnie w prostego Newtona. Zwróć uwagę, że nikt, kto na serio zajmuje się astrofoto nie używa SCT.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Grzędziel napisał:

Teleskop jest całkowicie rozkolimowany,

 

Sprawdzałem tej nocy kolimację w in i out focus i nie było idealnie , ale kaszany też nie. Kółeczka były centryczne.  Przy następnej okazji sprawdzę i ew. pokręce Bob's Knobs jeszcze. 

Refraktor mam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Grzędziel napisał:

Niestety problem jest poważniejszy. Teleskop jest całkowicie rozkolimowany, dodatkowo ten reduktor jeszcze sprawę pogarsza. Niestety wyregulowanie wszystkiego to naprawdę wyższa szkoła jazdy, wielu doświadczonych astrofotografow na tym poległo. Jeśli myślisz na serio o zabawie w astrofoto to zainwestuj w refraktor ewentualnie w prostego Newtona. Zwróć uwagę, że nikt, kto na serio zajmuje się astrofoto nie używa SCT.

 

Niektórzy używają, tutaj SCT 10"

 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/13758-10-cali-od-miasta-astrofotki-od-jolo/page/6/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Charon_X napisał:

 

O, musiałem przegapić ten wątek. Dzięki. Jedną nockę poświęcę chyba na kolimację i będę próbował dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Charon_X napisał:

Faktycznie, fantastyczne fotki zrobione przez Jolo. Należy jednak zastrzec, że ktoś z taką wiedzą i doświadczeniem jak Jolo poradzi sobie z najbardziej wymagającym sprzętem. 

 

Dla mnie ważnym czynnikiem uprawiania astrofotografii jest stosunek satysfakcji z uzyskanych wyników do frustracji wynikających z niepowodzeń -taki s/f rate. Parametr ten można też mierzyć stosunkiem czasu na czyste fotografowanie do czasu zużytego na kolimowane i regulacje setupu.

 

Wiadomo, dążymy do maksymalizacji s/f. Z mojego doświadczenia najłatwiej to uzyskać refraktorem APO. I stąd moja rada. Ale jeśli kolega @Sebastianus ogarnie swój SCT czego mu szczerzę życzę to satysfakcja może być ogromna.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Sebastianus napisał:

Ugiać też nie ma się gdzie bo wszystko jest skręcane.

Na łączeniu z bagnetem aparatu może się pojawić, tam są sprężynujące blaszki, jeśli jest luz to tym bardziej. Można wyciąć podkładkę np. z twardej folii lub czegoś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Grzędziel napisał:

Ale jeśli kolega @Sebastianus ogarnie swój SCT czego mu szczerzę życzę to satysfakcja może być ogromna.

 

Dzięki. Mam jeszcze nastepujące pytanie. Czy kolimować teleskop, z barlowem i kamerą z małym pixelem, czy tym czym będę fotografował czyli z założonym reduktorem i lustrzanką z live view na monitorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Imien napisał:

Na łączeniu z bagnetem aparatu może się pojawić, tam są sprężynujące blaszki, jeśli jest luz to tym bardziej. Można wyciąć podkładkę np. z twardej folii lub czegoś innego.

Ciężko dobrać dobry T-ring. Mam trzy  i na każdym aparat nieco się rusza . Pomaga uszczelka z recepturki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop kolimował bym bez reduktora tym sensorem, którym będziesz fotografował. Potem po założeniu reduktora ewentualnie drobne poprawki. Natomiast do dobrego skolimowania potrzebny jest kolimator laserowy, ale tu nie poradzę jaki, bo nigdy nie kolimowałem SCT

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.