Skocz do zawartości

Kolimacja teleskopu Ritchey Cretien


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Gratuluję, bo czasem warto poświęcić dość dużo czasu i nerwów, by osiągnąć cel.
Mam o połowa mniejszego RCka, też sam kolimowałem. Użyłem kolimatora Howie Glatter, i nakładki z koncentrycznymi okręgami. Gwiazdki mam punktowe  w całym polu pod APS-C. 
Fotka M13 z niego i Canona 60 D (mod)

M13_small.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, kubaman napisał:

Cześć

 

tym razem nie będzie wołania o pomoc :)

Yupiii :helo:

 

żarcik ;)

 

2 godziny temu, Naski napisał:

Kuba, a możesz  z grubsza opisać jak kolimowałeś tym podlinkowanym kolimatorem? Co on ma takiego, czego inne zabawki tego typu nie mają?

W jaki sposób ułatwił ci ten proces? Może coś podparte rysunkiem ...

 

 

 

Faktycznie Kuba, wprowadziłeś zmianę w akcjach swoich opowiadań i prośba kolegi NaAski jak najbardziej na miejscu. Popieram bo chciałbym  coś poczytać więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, no tak ale tamten wątek dalej nie żyje ;)

 

Kolimator nie jest jakiś niezwykły. Jest to mniej więcej dużo tańsza kopia trudno dostępnego kolimatora Takahashi, a jego działanie na rcku widać na filmie na YT, który jest w opisie przedmiotu na TS. Normalnie mając Hotecha bym tego nie ruszył ale relacje osób, które którym się udało w grupie na FB mnie zachęciły. 

 

Jak pisałem jakość wykonania wydaje się kiepska i bardzo się bałem czy to coś jest w ogóle samo w sobie skolimowane i dokładne. Ale wynik drugiego ustawienia, kiedy miałem świadomość wymaganej dokładności i delikatności ustawień był w 85% prawidłowy. Nawet za pierwszym razem było ok i można było pracować dalej, bo wcześniej naprawdę nie miałem pojęcia czym kręcić by pozbyć się gwiazd w kształcie litery Ż w cyrylicy. Myślę, że stosując układ z kamerą przed otworem kolimatora, np. dslr z obiektywem makro można za pomocą tego kolimatora ustawić prawie idealnie. Poprawki muszą być, bo wynikają m. in. z użytej matrycy i jej orientacji. 

 

Patrząc w otwór dążymy do wyrównania osi optycznych centrując w odpowiedniej kolejności każde lustro. Tilter focusera trzeba zrobić osobno i do tego trzeba zdjąć lustro wtórne więc nie zawsze się bezpiecznie da. Inaczej ma być na płasko. Proste i skuteczne by dalej robić na gwieździe. 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że kolega się ujawnił to zakładam, że jego pomoc będzie dużo bardziej pomocną od mojej. Ale jeśliby ktoś by potrzebował to ciągle chętnie pomogę. Przemek już Ci dziekowałem ale z przyjemnością robię to ponownie :)

Edytowane przez kubaman
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.