Skocz do zawartości

uciekające gwiazdki


janekosa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Wczoraj udało mi się odpalić w końcu cały zestaw tak jak działać powinien z guidingiem i wreszcie zrobić 5-minutowe klatki. wykresu z guidingu nie zapisałem, sporo kombinowałem z ustawieniami. Ale w "szczytowym" momencie formy nie wychodził poza 1arcsec, także źle nie było.

Zdjęcia niestety nie wyszły i zastanawiam się nad powodem. 90% stawiam że chodzi o kolimację, ale nie jestem pewien czy koma również nie gra jakiejś roli - korektor mam raczej z tych tańszych. Co myślicie? Lewy dolny róg wydaje się dobrze 


image.thumb.png.76a44b90ded9b7756a49fed1eacdd0a7.png
 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edytowana odpowiedź, przegapiłem. Jak to ugryźć? Pierścień do aparatu mam wkręcony bezpośrednio w korektor komy. Nie bardzo wiem jak miałbym to wyregulować. 
Co do ostrości - to wiem. Już sobie zamówiłem maskę bathinova i będę musiał na to zwracać uwagę podczas sesji czy się nie rozjeżdża. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim, nie napisałeś jakim sprzętem fotografujesz... w zależności od tego jaki flattener, kamera czy aparat, zwykle znane są orientacyjne odległości jednego od drugiego. Wtedy, żeby to zrobić precyzyjnie, jak wyżej napisał @kubaman, podkładki i dobierasz obserwując gwiazdki na kolejnych zdjęciach. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, AdamK napisał:

przykręciłeś aparat bezpośrednio do flattenera... zwykle, z doświadczenia wynika, że powinna być tam jeszcze jakaś przedłużka, albo szufladka / koło filtrowe.

tak dokładnie zrobiłem, jakbyś tam był ;)

22 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Na stronie widać że można to rozkręcić. Do tego odpowiedniej długości przedłużka. Celuj w 55 mm odległość od matrycy do korektora.

no z pewnością można, bo ja to skręcałem ;)
Czy da się kupić jakiś zestaw przedłużek/podkładek do regulacji, żeby popróbować?
Te 55mm ma być od matrycy do początku gwintu czy gdzie dokładnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety odległość korektora musi być ustalona metodą prób i błędów z dokładnością do ułamka milimetra - im większa matryca, tym większa dokładność jest wymagana. Ja obecnie w wolnych chwilach próbuję znaleźć idealne ustawienie w moim zestawie ED80+korektor+dystense+adapterT2/EM+Canon APS-C. Myślałem, że będzie to prostsze. Zaczynam myśleć, że może lepiej kupić jakiś kwadruplet, w którym nie trzeba się już bawić z ruchomym korektorem.

Edytowane przez dobrychemik
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, dobrychemik napisał:

dzięki, kolega mi na tokarce zrobi bez problemu z odpadów.
Ale rozumiem że oprócz tych podkładek do precyzyjnej regulacji, potrzebuje jeszcze jakąś przedlużkę albo koło filtrowe? tylko jak oszacować choćby jaką ma mieć grubość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla Canona odległość bazowa od matrycy do płaszczyzny bagnetu to 44 mm. Do tego przejściówka T2/EOS ma 11 mm więc masz wymagane 55 mm. Podkładkami regulujesz precyzyjnie tę odległość bo nie zawsze wynosi dokładnie 55 mm. Może to być np. 56 mm

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ZbyT napisał:

Do tego przejściówka T2/EOS ma 11 mm więc masz wymagane 55 mm.

oj moja ma chyba sporo mniej, zaraz pójdę i ją zmierzę. w każdym razie przedłużki i podkładki u kolegi zamówione, znam przyczynę, ogromne dzięki koledzy.
Następnym razem będzie lepiej i ostrzej. Może w maju na zlocie już nie będę musiał świecić oczami :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wyglada. Wydaje mi się że jeden z tych elementów to właśnie ten pierścień regulowany.  Nie mogę odkręcić za żadną cholerę samego pierścienia od canona od tego elementu z imbusami. Całość ma faktycznie około 11-11.5 mm jeżeli wliczać w to nakręcany element samego korektora

47D57177-9E8D-496A-9701-B4A7EABAA116.jpeg

FA635C58-956F-4554-9F79-9BBF41189067.jpeg

75D2B49E-7844-4528-BDB8-E06399CAFA7D.jpeg

DF17E156-3006-4BCE-A971-36DC63C035F5.jpeg

B4411B6B-9933-4015-9D72-621F066BA876.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.