Skocz do zawartości

Aberracja chromatyczna?


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, kubaman napisał:

czy ktoś mi powie jak się tego pozbyć?

 

Kiedyś fotografowałem achromatem i aberracja wyglądała inaczej. U mnie objawiała się jako regularna niebieska obwódka wokół gwiazd. Nie wiem czy to co tutaj widać jest wynikiem aberracji chromatycznej, ale jest to zapewne wynikiem jakiejś wady optycznej układu. Ja też czasem na swoim UNC taki efekt obserwuję, szczególnie wydaje mi się gdy zbieram krótkie 8s klatki.

Co mnie by tutaj na początek zainteresowało, to sprawdzenie temperatur widmowych tych gwiazdek. Po to żeby stwierdzić, jakiego koloru na obrazie oczekiwać. W tym przypadku: białego czy niebieskiego? To powie nam coś więcej o tej wadzie.

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, to wysoko na niebie.

Manifestuje się tylko przy masked stretch i arcsin. Przez histo dostaję coś takiego, niby coś tam majaczy ale nie ta skala. Tylko ogólnie mniej koloru na gwiazdach.

 

obraz.png.7158dc2317b197329a2389e2898eff64.png

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda fotografowana tak jasna gwiazda, jak te dwie w środku kadru jest na środku przepalona, czyli wychodzi biała. Kolor dopiero pojawia w pewnej odległości od środka, gdzie to przepalenie się kończy. W efekcie zawsze zobaczymy białą w środku z kolorową obwódką. Dla gwiazd czerwonych z obwódką czerwoną, a dla niebieskich z niebieską. Moim zdaniem refrakcja nie ma tu nic do rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Grzędziel napisał:

Każda fotografowana tak jasna gwiazda, jak te dwie w środku kadru jest na środku przepalona, czyli wychodzi biała. Kolor dopiero pojawia w pewnej odległości od środka, gdzie to przepalenie się kończy. W efekcie zawsze zobaczymy białą w środku z kolorową obwódką. Dla gwiazd czerwonych z obwódką czerwoną, a dla niebieskich z niebieską. Moim zdaniem refrakcja nie ma tu nic do rzeczy.

Racja, ale tutaj kolor jest wyraźnie niesymetryczny. W idealnym przypadku byłby kolorowy pierścień, ale coś go zaburza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Grzędziel napisał:

U mnie, w dużo mniejszej skali jest jeszcze gorzej (podbiłem saturację) i wcale się tym nie przejmuję.

 

Finalnie traktuję ten problem podobnie.

 

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Racja, ale tutaj kolor jest wyraźnie niesymetryczny. W idealnym przypadku byłby kolorowy pierścień, ale coś go zaburza. 

 

Trudno nie przyznać racji temu spostrzeżeniu, którym zmartwił się przecież Kuba. Ale ostatecznie ważne jest, co można z tego ostatecznie uzyskać na obrazku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.