Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze czytam ten wykres, że light pollution składa się (od lewej) z lamp rtęciowych, świetlówek z ksenonem i lamp sodowych? Skąd te piki tlenu? I dlaczego ten trzeci sód ma takie dwa piki i dolinkę? To są pytania zupełnego laika w temacie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Airglow. Atmosfera świeci :) W paśmie widzialnym to pikuś, ale w SWIR airglow jest porównywalny ze światłem Księżyca ;)

 

BTW:

@bajastro, szkoda, że nie mierzyłeś w dalszym zakresie :)

W jakim zakresie długości fali jest ten SWIR airglow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dawna ciekawi mnie charakterystyka krakowskiego świecenia nieba. Podejrzewam, że będzie w miarę podobne. Jest to już jakiś punkt wyjścia do świadomego doboru filtrów antyLP. Dziękuję!

 

Czy mógłbyś mi przesłać cyfrową wersję (np. plik ASCI lub w Excelu), żebym mógł nanosić na widma filtrów?

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda że zdecydowana wiekszość LP pochodzi od sodówki wysokoprężnej.

Ciekawa jest górka w niebieskiej cześci widma od LED'a, i brak jego wpływu w części żółtej. 

 

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

Poniżej analiza skuteczności filtra IDAS LPS-D2 pod mieleckim niebem

A teraz zrób zestawienie z IDAS'em D1, który ma takie "fajne" kolorki, tyle że w ponad 90% puszcza tego pika 568 nm :)

 

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

Oczywiście LPS-D2 to filtr zupełnie rozwalający kolorystykę obrazu

Ale można ją przywrócić mniej-więcej do normy. Trzeba przygotować profil kolorystyczny dla pary aparat-filtr z wykorzystaniem wzornika barw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.03.2021 o 10:25, dobrychemik napisał:

Niestety nie mam widma Idasa D1. W wolnej chwili zrobię analogiczne wykresy dla innych filtrów z mojej bazy.

Proponuję dodać jeszcze skuteczność w danym zakresie licząc stosunek pól pod wykresem: z filtrem i bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe porównanie widm:

1. LP w Mielcu ( @bajastro)

2. HPS (j.w.)

3. Względna czułość pręcików w oku człowieka (przebieg krzywej jako tako odtworzyłem na podstawie dostępnych w internecie wykresów)

4. Iloczyn dwóch ostatnich, by zobaczyć w jakim stopniu postrzegamy różne zakresy światła sodowego

 

W prezentowanym tu fragmencie widma ewidentnie widać, że dominujący przyczynek do postrzegania przez nas LP z tego zakresu wnosi szerokie pasmo od ok. 560 nm do 587 nm. Oceniając filtry antyLP w obserwacjach wizualnych będę mógł całkować w tym zakresie iloczyn widma "HPS-Oko-skotop" i widma ocenianego filtra. Im mniejsza całka tym lepiej - oczywiście w granicach rozsądku (zaraz @Behlur_Olderys mi tu napisze, że zerową całkę da dekiel założony na teleskop ;) ).

 

Jakbym miał jeszcze zależności czułości różnych kamer od długości fali (chodzi mi o dane liczbowe, a nie tylko obrazek), to mógłbym sprawdzać skuteczność różnych filtrów LP w astrofotografii.

 

 

image.png.d453344bcc1a59b179a53f56e9aab89e.png

  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.