Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Newton niezależnie od Leibniza rozkminił, że zmienność funkcji y=2x- 4x jest pięknie opisana przez y'= 6x - 4, i że jak się wykres pokroi na plasterki to  łatwo się dodaje pola. I obaj panowie bardzo się spierali kto był pierwszy. Newton podobno bardzo agresywnie w swoich listach atakował Leibniza. A obecnie zapis całki i konwencja notacji pochodzi od Leibniza właśnie :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=rBVi_9qAKTU

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.04.2021 o 13:31, Marcin_G napisał:

Newton niezależnie od Leibniza rozkminił, że zmienność funkcji y=2x- 4x jest pięknie opisana przez y'= 6x - 4, i że jak się wykres pokroi na plasterki to  łatwo się dodaje pola. I obaj panowie bardzo się spierali kto był pierwszy. Newton podobno bardzo agresywnie w swoich listach atakował Leibniza. A obecnie zapis całki i konwencja notacji pochodzi od Leibniza właśnie :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=rBVi_9qAKTU

Czy nie przypadkiem y'=6x^2 - 4 ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Z ciekawych widm do zmierzenia w realu mam dwie propozycje:

 

1. Widmo rozproszonego światła Księżyca: w szczególności zależność intensywności widma światła rozproszonego dla zakresu 400-1000nm w funkcji odległości kątowej od Ksieżyca i od zenitu.

Cel? Ciekawi mnie efektywność różnych filtrów w wycinaniu tego światła - ile tak naprawdę zasięgu w jakim paśmie tracimy przez tego Łysola?

Jest o tym wątek, ale trochę stary.... 

 

 

2. Widmo rozproszonego światła Słońca. Czyli kontynuacja tego tematu:

Tam rozmawialiśmy tylko o jasności w domyśle w paśmie V. Dużo ciekawsze pytanie to jak ta jasność rozkłada się w widmie? Ile zyskamy filtrując np. tylko niebieskie światło?
Jak dotąd znalazłem taki wykresik na Wiki:
640px-Spectrum_of_blue_sky.svg.png

Szkoda, że skala nie jest logarytmiczna, bo pewnie poniżej 500countsów też jest jakaś ciekawa zależność. Niemniej: ciekawe byłoby policzyć ile magnitudo / arcsec^2 zyskamy na stosowaniu filtra np. 850nm? Niebo w tym filtrze jest już zdecydowanie ciemniejsze... 

 

I mała konkluzja: skoro taki wykres jest dla Słońca, a Księżyc tylko odbija, to czy spektrum rozproszonego światła Ksieżyca (a nie spektrum światła odbitego od jego powierzchni) nie powinno mniej więcej mieć podobnego kształtu, oczywiście z odpowiednio mniejszą intensywnością?
Niestety, informacje jakie uzyskałem np. tutaj:

https://www.aanda.org/articles/aa/pdf/2013/12/aa22433-13.pdf

wydają się sprzeczne z moimi naiwnymi założeniami: widmo tam przedstawione jest płaskie....

 

moonlight.png

 

@dobrychemik , @bajastro@Tuvoc : czy takie spektrum w praktyce trudno zmierzyć?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zbudowałem moduł kalibracyjny, używałem widma księżycowego do ustawiania ostrości poszczególnych linii widmowych.
Jest podobne do słonecznego, z tą różnicą że na ciemniejszych obszarach jest ono ciemniejsze (księżycowa niejednorodna absorpcja światła słonecznego).

Linie spektralne są oczywiście słoneczne.

Poniżej 400 nm ciężko już z moim spektrografem, ze względu na silną aberrację chromatyczną układu optycznego, gwałtownie ucieka punkt ostrości.

 

Widma w publikacjach naukowych zwykle są skalibrowane (uwzględniona charakterystyka spektralna spektrografu wraz z kamerą) oraz często znormalizowane do poziomu kontinuum, czyli do jedynki.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bajastro napisał:

Zanim zbudowałem moduł kalibracyjny, używałem widma księżycowego do ustawiania ostrości poszczególnych linii widmowych.
Jest podobne do słonecznego, z tą różnicą że na ciemniejszych obszarach jest ono ciemniejsze (księżycowa niejednorodna absorpcja światła słonecznego).

Linie spektralne są oczywiście słoneczne.

Poniżej 400 nm ciężko już z moim spektrografem, ze względu na silną aberrację chromatyczną układu optycznego, gwałtownie ucieka punkt ostrości.

 

Widma w publikacjach naukowych zwykle są skalibrowane (uwzględniona charakterystyka spektralna spektrografu wraz z kamerą) oraz często znormalizowane do poziomu kontinuum, czyli do jedynki.

@Behlur_Olderys  w nawiązaniu do Twojego tekstu oraz cytowanego - ja pracuję tylko z SA 200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Długo wyczekiwane spektrum Light Pollution Krakowa.

Wyraźnie widać dwa nakładające się źródła światła - tradycyjne lampy sodowe oraz białe LEDy.

 

212767584_KrakowLPspectrum.png.89ee70b6b7c7440cb35699814bc659bd.png

681396287_KrakowLPspectrumLPVIS.png.edb71584db7fb9c578694a777aead5d1.png

 

Dodatkowo zrobiłem również spektrum typowej lampy sodowej w całym dostępnym spektrum:

Oraz przycięte do zakresu widzialnego.

 

1890122722_SodiumStreetLampspectrum.png.fb53205a83e18aa179ab39a7fa5ca6fd.png

 

115446167_SodiumStreetLampspectrumVIS.png.5f6e048c26140d2d5c9a2c979c691808.png

 

Widma nie są skorygowane o charakterystykę spektralną kamery i spektrografu.

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Słabo niestety wyglądają okolice pasma OIII :(

 

Czyli tak jak w każdym mieście, z uwagi na ksenon zawarty w lampach wysokoprężnych sodówkach ... Niestety właśnie przez ten pik, każdy filtr UHC ma słabszą skuteczność. Łapią go też wszystkie filtry OIII zaprojektowane tak, by przenieść obydwie linie OIII, gdyż ten pik ksenonu jest pomiędzy OIIIa i OIIIb. Natomiast połowa filtrów OIII zaprojektowana tylko na jedną linię (OIIIa) jest w stanie całkiem nieźle ominąć ksenon, tłumiąc go nawet do <20% przy przenoszeniu >80% OIIIa.

Ktoś pisał tutaj kiedyś, że w przyszłości, wymiana HPS na LED spowoduje, że ten pik będzie miał coraz mniejsze znaczenie.

 

Natomiast mnie osobiście cieszy fakt bezpiecznego "dołka" na krzywej LP w okolicy H-Beta :original: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, stratoglider napisał:

Natomiast połowa filtrów OIII zaprojektowana tylko na jedną linię (OIIIa) jest w stanie całkiem nieźle ominąć ksenon, tłumiąc go nawet do <20% przy przenoszeniu >80% OIIIa.

 

Co nie zmienia faktu że kontinuum (od LED-ów) też jest dosyć silne w tym miejscu, na oko 4x więcej niż dla Halpha i 10x więcej niż dla IR>700nm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.