Skocz do zawartości

D610 vs D800


Kapitan Cook

Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, Adam87 napisał:

Może jeszcze napiszę że ja osobiście skłaniałbym się ku d800 - będzie podobna skala. Chętnie wysłucham wszelkich głosów przeciw

Przecież mają taki sam rozmiar matrycy :')

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może Nikon D800E? Ma okrojony filtr AA i może udało by się bez modyfikacji. Sam kiedyś myślałem nad zakupem takiego. Na astrobin jest trochę fotek z niego.

Zaglądnij tutaj:

https://www.optyczne.pl/index.html?test=aparat&test_ap=192

https://www.optyczne.pl/index.html?test=aparat&test_ap=185

Jeśli miał bym wybrać pomiędzy D800 a D610 to skłonił bym się do D610.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E: źle przeczytałem, D600, a nie D610. Więc to co poniżej mało sensu ma :)

 

D600 potrafi brudzić sobie matryce olejem. Nikon wiele D600 naprawiał przez to, dobrze byłoby trafić na naprawiony model. Aczkolwiek sam mam produkcyjnego d600 i nie narzekam. Napisz, jakbyś potrzebował jakiś surowych lub kalibracynych klatek.

 

Edytowane przez MaciejW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam modowanego D810. Gdybym teraz stał przed takim wyborem jak Ty, wybrałbym D610, ze względu na większy piksel i większą studnię: 75ke- vs 49 ke- (to w D810 wygrało: 78ke- i bardzo okazyjny zakup).

Nikon D750 ze względu na studnię też jest bardzo dobrym wyborem. Wychylny wyświetlacz będzie pomocny przy użyciu Newtona. 

 

image.png.9c669d821821c2ee71298d142dcbfefc.png

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, count.neverest napisał:

Sam mam modowanego D810. Gdybym teraz stał przed takim wyborem jak Ty, wybrałbym D610, ze względu na większy piksel i większą studnię: 75ke- vs 49 ke- (to w D810 wygrało: 78ke- i bardzo okazyjny zakup).

Nikon D750 ze względu na studnię też jest bardzo dobrym wyborem. Wychylny wyświetlacz będzie pomocny przy użyciu Newtona. 

 

image.png.9c669d821821c2ee71298d142dcbfefc.png

 

 

Na jakiej stronie robią się takie fajne zestawienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie brzmi:

15 godzin temu, Adam87 napisał:

Proszę Was o opinie jaki aparat wybralibyście pod moda.

 

Odpowiedź brzmi: zarówno w D610, jak i D800 nie da się zrobić moda - więc żaden z nich nie ma sensu :) A mówiąc konkretniej, to da się, ale jedyną opcją jest zaadoptowanie filtra baadera z Canona, co po pierwsze będzie generować odblaski na jasnych gwiazdach, po drugie podnosi cenę, a po trzecie jest problematyczne z powodu nieco mniejszego wymiaru filtra, niż potrzebuje Nikon (na razie jedyny sposób jaki znam to przyklejenie filtra do matrycy, co jak łatwo się domyślić, nie jest idealnym wyjściem). Ogólnie - same problemy i gorszy efekt.

Aha - przypomniało mi się - można jeszcze alternatywnie kupić clipa IR cut, który przynajmniej łatwo się montuje i być może nie będzie dawać odblasków, ale jest to znacznie droższa opcja i wtedy nie ma szans na zachowanie działania AF (z baaderem nie dam głowy, ale raczej będzie działać). Oczywiście "działać" oznacza, że AF będzie miał zgraną odległość z matrycą.

 

Za to aparatami bezproblemowymi w modyfikacji są D750 i D810, nad którymi polecam się zastanowić. Największymi wadami D810 jest cena i ilość pikseli, ale bardziej szczegółowo nie umiem się wypowiedzieć na temat porównania szumi itp. D750 wydaje się moim zdaniem takim złotym środkiem, stąd sam go mam i zmodyfikowałem go.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MateuszW napisał:

Odpowiedź brzmi: zarówno w D610, jak i D800 nie da się zrobić moda - więc żaden z nich nie ma sensu :) A mówiąc konkretniej, to da się, ale jedyną opcją jest zaadoptowanie filtra baadera z Canona, co po pierwsze będzie generować odblaski na jasnych gwiazdach, po drugie podnosi cenę, a po trzecie jest problematyczne z powodu nieco mniejszego wymiaru filtra, niż potrzebuje Nikon (na razie jedyny sposób jaki znam to przyklejenie filtra do matrycy, co jak łatwo się domyślić, nie jest idealnym wyjściem). Ogólnie - same problemy i gorszy efekt.

 

Za to aparatami bezproblemowymi w modyfikacji są D750 i D810, nad którymi polecam się zastanowić. Największymi wadami D810 jest cena i ilość pikseli, ale bardziej szczegółowo nie umiem się wypowiedzieć na temat porównania szumi itp. D750 wydaje się moim zdaniem takim złotym środkiem, stąd sam go mam i zmodyfikowałem go.

 

Z tego co wiem i w D610 i D800 filtr nie jest sklejony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Adam87 napisał:

 

Z tego co wiem i w D610 i D800 filtr nie jest sklejony.

Filtr nie jest sklejony, ale nie ma możliwości regulacji głębokości matrycy - czyli obiektywy nie będą ostrzyć na nieskończoność. To nie stanowi problemu we współpracy z teleskopem, ale do 300 mm zakładam że chcesz używać obiektywów? Oczywiście można kombinować i przeostrzać obiektywy, ale tylko część się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.