Skocz do zawartości

ASI 294 vs ASI 533


Mikolaj2

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, kubaman napisał:

Jeśli faktycznie to wprowadzono to bardzo niedawno. To spory plus na korzyść 294MC.

Ale ja zdania nie zmienię - mniej czuła, bardziej zaszumiona i przede wszystkim dużo trudniejsza do skalibrowania.

 

 

Ale wykresy na stronie zwo pokazują, że 294 będzie dużo czulsza w wodorze. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał:

 mniej czuła, bardziej zaszumiona i przede wszystkim dużo trudniejsza do skalibrowania.

Nie twierdzę że jest inaczej.

 

A co do bin1, to też nie doszedłem jak to włączyć :uhm: Nic, poza info ze strony ZWO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Mazik napisał:

Ale ty piszesz o mono która posiada inną matrycę, chyba, że jestem w błędzie 

Racja. Całkiem zapomniałem.

W OSC wykresy od ZWO z przewagą w czerwieni dla 294.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wybrałem 533 ze względu na większą rozdzielczość jasności (dynamic range) oraz przede wszystkim mniejszy szum, który chyba jest obok rozdzielczości i wielkości matrycy, najważniejszym parametrem kamer w astro. Nie rozumiem tak dużej wagi przykuwanej rozdziałowi % dla rgb, to jest detal przecież w stosunku do szumów czy QE.

 

Nigdy nie miałem okazji bezpośredniego porównania obu kamer, ale jeśli okolice 3city wchodzą w grę to z chęcią porównam :-)

 

 

Pomijana kwestia kształtu matrycy w sumie ma znaczenie w zależności od wybieranych celów i możliwości optyki. Fizycznie bok 533 ma 11.3mm vs minimalny bok 294 13mm to jednak spora różnica, jednak jeśli większość obiektów w Twojej optyce będzie mniejsza niż te 11 mm, to wtedy jednak przewaga też jest po stronie 533 ze względu na mniejszy pixel, który w tym przypadku jest przewagą

Edytowane przez luzikos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy nie patrzcie na wykresy tylko na zdjęcia a z nich jak byk wynika że 533 najlepiej się sprawuje z urządzeniami o doskonałej optyce typu Rasa oraz wysokiej klasy duże refraktokry.  Natomiast 294 dużo lepiej poradzi sobie z wszelkiej maści mniej zamożnymi urządzeniami. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Robson_g napisał:

Wy nie patrzcie na wykresy tylko na zdjęcia a z nich jak byk wynika że 533 najlepiej się sprawuje z urządzeniami o doskonałej optyce typu Rasa oraz wysokiej klasy duże refraktokry.  Natomiast 294 dużo lepiej poradzi sobie z wszelkiej maści mniej zamożnymi urządzeniami. 

To ED80 jest „urządzeniem o doskonałej optyce” czy „mniej zamożnym urządzeniem” :)

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obraz.thumb.png.52d07c135a0ad728d4f1034125f17bbb.png

 

to po pierwsze nie na stronie ZWO

a po drugie na stronie sklepu tez takich informacji nie ma, nie może być, bo nie ma ich na stronie ZWO. Producent nie podał zakresu czułości w widmie dla kamery 533.

https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/zwo-aparat-fotograficzny-asi-533-mc-pro-color/p,64309#tab_bar_0_select

 

 

Człowiek szuka odpowiedzi na pytanie, i przez cały wątek albo dostaje niesprawdzone informacje, albo na temat innej kamery.

 

Miałem Asi 294C. Uważam, że to bardzo trudna kamera, i kiedy sprzedawałem moją, poinformowałem o tym nabywcę bardzo wyraźnie.

Jak ktoś np. ma ciemne niebo to może pikuś, a jak foci z dużym LP, to pozbyć się gradientów to spore wyzwanie. Walking noise, trudność w odszumianiu i unikaniu plackowatości tła, bardzo trudna kalibracja, nierówno chłodzący się czip.

I jasne 294 w trybie bin x1, o którym tu tyle pisano, z pikselem 2.3um, to na pewno jest rozwiązanie dla słabszej optyki niż ta przeznaczona dla 533 ..

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kubaman Tak, śmieszno i straszno jednocześni.

Tylko jeśli tu są taki kwiatki, to czy tylko tutaj. 

Robią nas w wała, bo jakby nie patrzeć kupując 294mc brałem i pewnie nie tylko ja, pod uwagę wykorzystanie bin1, a tu okradziono mnie z ważnej funkcjonalności.

Może mocno powiedziane, ale czuję się do pewnego stopnia oszukany.

Chyba że to przejściowe problemy ze sterownikami, bo zdaje się QHY też ciągle jadzie na sofcie w wersji beta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, kubaman napisał:

......

Miałem Asi 294C. Uważam, że to bardzo trudna kamera, i kiedy sprzedawałem moją, poinformowałem o tym nabywcę bardzo wyraźnie.

Jak ktoś np. ma ciemne niebo to może pikuś, a jak foci z dużym LP, to pozbyć się gradientów to spore wyzwanie. Walking noise, trudność w odszumianiu i unikaniu plackowatości tła, bardzo trudna kalibracja, nierówno chłodzący się czip.

I jasne 294 w trybie bin x1, o którym tu tyle pisano, z pikselem 2.3um, to na pewno jest rozwiązanie dla słabszej optyki niż ta przeznaczona dla 533 ..

 

 

Kuba - czytając Twoje wypowiedzi tutaj, dochodzę do wniosku, że nie wziąłbyś drugi raz ASI 294 kolor - tym bardziej na pierwszą kamerkę. Za trudna i uprzykrzy życie, zniechęci. Mam rację?

 

Czyli jak nie 294 to co w kolorze do 5k od ZWO. Pytam serio bo na dniach/tygodniach miałem zamawiać właśnie nówkę 294 MCP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, jak ktoś wymiata to spoko, ale do nauki nie polecam. No chyba, że mieszkasz w bortle 3 i masz sporo czasu na naukę. bo kamera ma duże możliwości jak się ją opanuje.

Naprawdę polecam 533 jako budżet, lub docelowo kapitalną, rewelacyjną ASI2600MC - linkowałem tu najlepszą ofertę w  sieci.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kubaman napisał:

obraz.thumb.png.52d07c135a0ad728d4f1034125f17bbb.png

 

to po pierwsze nie na stronie ZWO

a po drugie na stronie sklepu tez takich informacji nie ma, nie może być, bo nie ma ich na stronie ZWO. Producent nie podał zakresu czułości w widmie dla kamery 533.

https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/zwo-aparat-fotograficzny-asi-533-mc-pro-color/p,64309#tab_bar_0_select

 

 

Człowiek szuka odpowiedzi na pytanie, i przez cały wątek albo dostaje niesprawdzone informacje, albo na temat innej kamery.

 

Miałem Asi 294C. Uważam, że to bardzo trudna kamera, i kiedy sprzedawałem moją, poinformowałem o tym nabywcę bardzo wyraźnie.

Jak ktoś np. ma ciemne niebo to może pikuś, a jak foci z dużym LP, to pozbyć się gradientów to spore wyzwanie. Walking noise, trudność w odszumianiu i unikaniu plackowatości tła, bardzo trudna kalibracja, nierówno chłodzący się czip.

I jasne 294 w trybie bin x1, o którym tu tyle pisano, z pikselem 2.3um, to na pewno jest rozwiązanie dla słabszej optyki niż ta przeznaczona dla 533 ..

 

 

853BD82B-15DF-41EE-A487-54B5539940C6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to się zdecyduj, zwo, astroshop, czy coś innego.

astroshop tego nie ma.

 

nie chcę tu robić sporu akademickiego, bo moim zdaniem nie ma o co,

ale zakładając że ten wykres, który znalazłem w sieci i na który się powołujesz (ale bez źródła) jest prawdziwy, to korzystając z danych sklepu optcorp.com, gdzie go też znalazłem mamy:

obraz.png.ab94b6b26efa8b338c62832825dc631d.png

 

Czyli w okolicy Ha (ca 650nm) mamy wynik 0.8 QEmax * 0,81 = 65% sprawności dla Ha (napisano min 80%, co to znaczy nie wiem)

 

A 294MC

obraz.png.27e9dceaf54bb51d78f12def3f6bcf3e.png

 

i

 

obraz.png.9bda70dd9fc7d3a2b43a71607b675225.png

 

Czyli 0.75 QE max * 0,97 = 68% sprawności dla Ha

 

To wszystko mocno palcem na wodzie, bo producent nie podaje wykresu dla 533, ale nawet jakby, to mówimy o maks 3 % różnicy dla Ha. To ma być jakaś znacząca przewaga?

Pierwszy założony filtr Baadera to zgubi.

 

 

Dla przykładu gdybym użył takich samych argumentów dla mojej ASi2600MC, to bym miał

obraz.png.a3ddd820bd849213d1761b8736045fe8.png

 

i 80% QE.

 

Wyliczając podobnie wyjdzie mi tylko ok 0.65, a ja wiem, bo mam zdjęcia z obu na tym samym teleskopie, że 294 łapie mniej czerwonego.

 

To nie jest argument, który ma znaczenie przy takim wyborze.

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze komentarz, bo widzę jakieś echo gra.

To co stanowi wyzwanie w 294MC to kalibracja flatami. Jak ktoś ciekaw, to tu na forum jest mój długi wątek w tym temacie, a na CN jest tego masa.

Najlepiej pytać ludzi, którzy kalibrują swój materiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.