Skocz do zawartości

Teleskop 1000PLN


Mac.iek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Pav1007 zmienił(a) tytuł na Teleskop 1000PLN

Tak jak pisze kolega wyżej, celuj w używanego lub nowego Dobsona 8" f/6, to już dość duża średnica i światłosiła pozwalająca stosować z powodzeniem tańsze okulary szerokokątne typu Erfla, po za tym dość uniwersalny teleskop który bardzo dobrze poradzi sobie  również z  planetami 

Edytowane przez krzysiek81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dobrze doradzają. Ciężko o coś bardziej uniwersalnego i w takiej cenie. Jeśli masz samochód to nie widzę problemu w kwestii transportu. Sam mam taki teleskop i jego spakowanie do auta i wypakowanie zajmuję mi minutę z poziomu parteru. Waga po rozbiciu na sam teleskop i montaż dobsona jest niezauważalna. W razie jak nie załapiesz bakcyla sprzedaż go w ciągu 5 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniejszy Newton? 150/750 na AZ4. 

No niby to prawda, DSy wymagają apertury. Ale można je oglądać w kontekście, wtedy widzimy, że są tam, bez szczegółów. 

I lornetka 15x70 na statywie pod ciemnym niebem pokaże sporo DSów. 

 

Jeszcze mniejszy? Refraktor Bresser 102/600. Lub nawet F5 jak 120/600. 

Szukaj na giełdzie, ciężko teraz o nowy sprzęt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Mac.iek napisał:

Zauważyłem że straszne pustki w sklepach. A taki 120/600 dużo mniej pokaże od Newtona 8"?

Tak na prosty rozum, dużo mniej ze względu na średnicę obiektywu i dużo gorzej że względu na abberacje chromatyczną która ujawnia się na jasnych obiektach przy tej światłosile obiektywu achromatycznego, do tego zakres uzyskiwanych powiększeń w tym refraktorze gdzie obraz jest jeszcze akceptowalny to tylko 80x.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, krzysiek81 napisał:

Tak na prosty rozum, dużo mniej ze względu na średnicę obiektywu i dużo gorzej że względu na abberacje chromatyczną która ujawnia się na jasnych obiektach przy tej światłosile obiektywu achromatycznego, do tego zakres uzyskiwanych powiększeń w tym refraktorze gdzie obraz jest jeszcze akceptowalny to tylko 80x.

Bo to teleskop do małych i średnich powiększeń, do DSów w kontekście. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, w moim odczuciu taki 120/600 to po prostu substytut lornetki do nieco innych obserwacji. W zasadzie tam, gdzie kończą się użyteczne powiększania w refraktorze, zaczynają się w newtonie 8". Dla mnie taki achromat jest fajnym instrumentem do obserwacji rozległych mgławic, jak Ameryka, czy obie części Veila w jednym polu widzenia, albo gromad otwartych. Jednak jego główną zaletą jest poręczność i natychmiastowa gotowość do obserwacji. Ponieważ nie lubię dużych lornet prostych, kupiłem go ostatnio jako uzupełnienie Taurusa do obserwacji w nieco szerszym polu lub po prostu szybkich DS-owych wyskoków.

Niemniej jednak też uważam, że taki dobson 8" f6 w swojej cenie jest świetnym sprzętem na początek i rozpoznanie swoich dalszych potrzeb.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specem nie jestem, wiec tylko na podstawie moich subiektywnych doświadczeń napiszę słów kilka.

Przestałem używać Synty 8, która była moja pierwsza, po zakupie achromatu SW102/500 Az3, a później SW150/750 Az5 (oba to ta sama seria co SW120/600).

Refraktor achromatyczny SW 102/500 to owszem znacznie mniejszy zasięg w mgiełkach od Synty, ale szerokie pola choćby z asferykiem 36mm po prostu mnie zachwycały i co najważniejsze jest łatwiejszy w wożeniu i obsłudze ze względu na to, że nie trzeba go kolimować przed każdą sesją po jeździe.

Później kupiłem achromat SW150/750 zasięg taki jak Synty8 (moja Synta była z tych pierwszych, nie na Pyrexie, więc może te nowsze są lepsze) i łatwiejsza obsługa, szybkie chłodzenie  i jeszcze całkiem szerokie pola obserwacji.

Moja konkluzja: wolałbym na początek refraktor na montażu azymutalnym o mniejszej średnicy niż newton na dobsonie. Tyle że to droższe rozwiązania i nie wiem czy da się kupić np. takiego SW120/600 na Az4 za 1000zł - raczej nie, do tego dochodzą drogie okulary...

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Mac.iek napisał:

Czyli Newton 8" rulez.

Jak mówi mistrz zen, to zależy.

Każdy sprzęt ma swoje mocne i słabsze strony. Nie każdemu pasuje to samo. I dobrze. 

Podstawa to ciemne niebo, jeśli nie zawsze, to chociaż wyjazdy pod takie niebo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,tez jestem z Krakowa.

 

Duzo byś stracił w wizualu bo 8 jest uniwersalna i dobra na planety a 102 to nie jest sprzet planetarny,tylko na szerokie pola i małe i srednie powiekszenia.. Ale z plusów to refraktor nie wymaga kolimacji i chłodzenia,wiec byłby od razu gotowy do obserwacji w porównaniu z newtonem ktory musisz wynieśc jakis czas wczesniej na stanowisko ,a po transporcie autem moze być konieczność skolimowania.Coś za coś.

 

 

Miesiac temu miałem podobne dylematy . wszyscy polecali kupić synte 8 albo jeszcze wieksze lustro... Pojechalem obejrzalem 14 cali i to jeszcze składane .Chodz moglem kupić to stwierdziłem ze nie chce tego bo mało mobilne i wyjazd juz wyprawa logistyczna.

 

 

Poczytałem trochę i sie okazało ze fakt najwieksze lustro poza miastem pokaze najwiecej ale iles osob pisało ze po zakupie takiego kupowali potem mały refraktorek 80/400 lub podobny by nie wyciagac dużego kolosa. Bo takie cos jest gotowe o pracy od razu, mozna zabrać w torbie na wyjazd ,czy nawet wycieczkę w gory i moze się okazać ze w roku wiecej obserwacji zrobi się tym małym. 

Taka inna prawda ze najlepszy teleskop to ten co go najczęsciej używasz...

 

Wiec poszedłem tą drogą ,trudniejszą i z załozeniem ze mniej zobacze i wiecej wydam na okulary( krótkie tuby to F5  a F5 wymaga dobrych okularow nie gorszych niz ESy od 600zł w gore)

 

Licze na to ze czesto zabierajac sprzet ze sobą, ktory ma male gabaryty poobserwuje wiecej,tyle ze w mniejszej skali. Czy bede zadowolony nie wiem, tak zdecydowałem po prostu.

 

Bardzo dobrze przemysl co chcesz obserwowac i jakie gabaryty i waga sa dla ciebie akceptowalne. Czekaja cie wyjazy na Południe w okolice pcimia pod w miare ciemne niebo (koskowa góra)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Flaytec1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.