Skocz do zawartości

Czy powinno być dozwolone komentowanie wątków giełdowych?


Paether

Czy powinno być dozwolone komentowanie wątków giełdowych?  

162 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy powinno być dozwolone komentowanie wątków giełdowych?

    • Zdecydowanie nie
      28
    • Tylko w rażących przypadkach (np. podejrzenie oszustwa)
      62
    • Gdy cena wydaje się być nieadekwatna do sprzedawanego modelu (lub stanu technicznego) - z koniecznym uzasadnieniem
      24
    • Bez ograniczeń
      48

Ankieta została zamknięta

  • Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.
  • Ankieta została zamknięta 04.06.2021 o 07:48

Rekomendowane odpowiedzi

Ankieta jest do bani, bo źle sformułowano pytanie. Różne osoby różnie je odczytują i przez to nadmiarowa dyskusja. Nie wiadomo czy chodzi tu o zwykłe dopytywanie np. o technikalia związane z przedmiotem sprzedaży, czy też o komentowanie samego faktu sprzedaży albo niepodobającej się komuś ceny. I skąd mamy wiedzieć co miały na myśli osoby udzielające odpowiedzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, -tomasz- napisał:

np ... jaki jest sens rejestracji na dwóch portalach o tej samej tematyce pod innym nickiem, tak się tylko już dawno temu nad tym zastanawiałem... może dla innych to nic (bo przecież można - jasne) a a dla mnie to dziecinada i zabawa i internet... ktoś coś skomentuje ? tylko jako kto ?

Między innymi by handlować przedmiotami. Są typowi handlarze, którzy tu mają inny nick, na Astromaniaku inny, a na FA pewnie jeszcze inny. Już kilka razy takie osoby otrzymały komentarz w dziale Giełda, że sprzedają dużo drożej daną rzecz, którą kupiły na innym forum pod innym nickiem. Moim zdaniem, dla typowych handlarzy są inne portale.

Jest to jeden z powodów, dla których uważam, że komentarze w dziale Giełda powinny być dopuszczone. A kto przegnie, to ban.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, dobrychemik napisał:

Ankieta jest do bani, bo źle sformułowano pytanie. Różne osoby różnie je odczytują i przez to nadmiarowa dyskusja. Nie wiadomo czy chodzi tu o zwykłe dopytywanie np. o technikalia związane z przedmiotem sprzedaży, czy też o komentowanie samego faktu sprzedaży albo niepodobającej się komuś ceny. I skąd mamy wiedzieć co miały na myśli osoby udzielające odpowiedzi?

 

Wolałbyś ankietę z 20 kombinacjami żeby było precyzyjnie?

Sorry, ale nie ;) To nie jest ankieta, od której zależy czyjeś życie, tylko luźne spojrzenie na temat jako dodatek do wątku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Paether napisał:

 

Wolałbyś ankietę z 20 kombinacjami żeby było precyzyjnie?

Sorry, ale nie ;) To nie jest ankieta, od której zależy czyjeś życie, tylko luźne spojrzenie na temat jako dodatek do wątku.

 

 

Nie, wcale nie o to chodzi. Podejrzewam, że raczej nikt nie widzi problemu w pytaniach stricte technicznych, typu ile cm długości ma to sprzedawane coś. Wystarczyłoby doprecyzować, że chodzi o uwagi/komentarze o charakterze filozoficzno-merketingowo-emocjonalnie-roszczeniowym :)

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Czy mechanizm forum daje opcje założenie wątku przez zwykłego użytkownika, bez możliwości dodawania postów przez innych użytkowników poza zakładającym ten wątek.

 

Jeśli tak, to  zamiast zakazów, nakazów dajmy wybór. Nie chcesz komentarzy, zaznaczasz odpowiednią opcje " Bez komentarzy" i po sprawie, masz takie prawo.

 

To jest giełda koleżeńska, stopień zaufania jest tu zdecydowanie większe niż na portalach aukcyjnych. 

Ale zawsze należy zachowywać pewną dozę czujności. Ważnym aspektem tej struktury  jest transparentności i otwartość.  Nie zapominajmy o tym.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Arcturus23 napisał:

Są typowi handlarze, którzy tu mają inny nick, na Astromaniaku inny, a na FA pewnie jeszcze inny. Już kilka razy takie osoby otrzymały komentarz w dziale Giełda, że sprzedają dużo drożej daną rzecz, którą kupiły na innym forum pod innym nickiem. Moim zdaniem, dla typowych handlarzy są inne portale.

Jest to jeden z powodów, dla których uważam, że komentarze w dziale Giełda powinny być dopuszczone. A kto przegnie, to ban.

 

Kiedyś mi się wydawało, że komuna już dawno się skończyła i ceny dyktuje rynek a nie ludowi komisarze czy inspekcje robotniczo-chłopskie. :emotion-5:

  • Lubię 3
  • Kocham 2
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w zasadzie zastanawiam się po co ten wątek (łał 4 strony :new_shocked:)? Jeśli już, to na samym początku padły konkretne propozycje, które przeczytałem - reszty nie śledziłem.

 

Wg mnie oddzielić maksymalnie forum od giełdy, na tyle, na ile tylko pozwala silnik forum. Giełda ma być przejrzysta: 

Towar S cena / K / O / Z, koniecznie: "przebieg"/wady znane sprzedającemu, ewentualnie pozostałe parametry (sprzedający dobrze wie, co chce wystawić). Kontakt z wystawiającym/poszukującym tylko przez PW. Bez żadnych komentarzy na giełdzie -  ktoś ma jakieś "wątki" pisać na PW (dozwolone) do zainteresowanego / sprzedającego / kupującego, a nie w temacie giełdy (bezwzględnie zabronione), to wyeliminuje trolli i krzykaczy - jest sporo osób, które w ten sposób lubią zaistnieć, czasem nieświadomie, bo sprawia im to satysfakcję! Ewentualnie (choć wg. mnie to nie jest konieczne) na forum założyć przyklejony wątek: Komentarze do giełdy i tutaj jest pole do popisu dla domorosłych profesorów - niech sobie piszą do woli nt. ceny, czy innych detali, które im się nie/podobają (gwarantuję, że będzie mniej "wtrącaczy"). Tutaj też można by zostawiać ostrzeżenia przed ewentualnym podejrzeniem przekrętu (np. towar kradziony), jeśli nie można się skontaktować przez dłuższy czas z administracją forum (winny to osądzony!). 

     Zero linków do ofert giełdowych w tematach na forum. Aktualnie są tylko upierdliwą i częstą przeszkodą w poszukiwaniu ciekawych wątków na forum. Przecież kto chce coś sprzedać/kupić zajrzy sobie na giełdę (wiem, wiem, że to reklama, ale czy naprawdę konieczna?)! Jeśli nie zadowalają nas dodatkowe odpowiedzi osoby wystawiającej (zadane na PW), to wszelkie dyskusje, dotyczące sprzętu wystawionego na giełdzie (parametry, możliwość współpracy z innym sprzętem itp), rozpoczynamy w wątkach sprzętowych na forum, ewentualnie dyskutujemy na PW z osobą zainteresowaną (jak ktoś uważa, że może w ten sposób pomóc), a nie w ofertach giełdowych! 

 

Choć osobiście nie korzystam z giełdy, to dla mnie: giełda to oferty, nic więcej.

 

Ot i tyle. Bezwzględnie banować konta osób łamiących regulamin giełdy, nie ważne, czy to będzie: troll, "rozumek na siłę", czy oszust!  

 

No i z utęsknieniem czekam na rozdzielenie giełdy od forum.

 

Pozdrawiam; Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lumen napisał:

 

Kiedyś mi się wydawało, że komuna już dawno się skończyła i ceny dyktuje rynek a nie ludowi komisarze czy inspekcje robotniczo-chłopskie. :emotion-5:

 

Jeśli komuną nazywasz przyzwoitość, uczciwość i pewne niepisane zasady, to i może to dla Ciebie być komuna. Obecnie coraz więcej ludzi nie ma żadnych zasad, więc nie dziwią mnie komentarze typu "nie podoba mi się to, na pewno to jest komuna" hahaha.

Nie ma czegoś takiego jak "ceny dyktuje rynek". Wolny rynek, to taka sama utopia, jak komuna.

Ludzie już dawno wypaczyli "wolny rynek", zanim na dobre zaczął działać.

Z mojej strony koniec wypowiedzi w tym temacie.

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, suchyy napisał:

Tak w zasadzie zastanawiam się po co ten wątek (łał 4 strony :new_shocked:)?

Ludzie chcą się wypowiadać, jak to na forum dyskusyjnym ;) 

 

3 godziny temu, suchyy napisał:

No i z utęsknieniem czekam na rozdzielenie giełdy od forum.

 

Już to w dużym stopniu przerabialiśmy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz zabiorę głos. Wcześniej już mi to przeszkadzało w korzystaniu z forum (o czym napomknąłem wyżej), ale szczerze mówiąc nie analizowałem tego dokładnie. Przed chwilą sprawdziłem, że po wejściu na Astropolis, na 40 tytułów tematów z pierwszej strony forum, 16 to oferty z giełdy! PO CO TO? Przecież jest na górze przycisk: Giełda zaraz po Forum! Powtarzam z uporem maniaka: Kto ma taką potrzebę/konieczność, to sobie wejdzie na giełdę!  Wchodząc na forum, powinniśmy mieć to, czego szukamy, czyli tematy dyskusyjne z zakresu interesujących nas zagadnień, a nie pomieszany mismasz ofert giełdowych pół na pół z tematami dyskusyjnymi! Czasami trzeba trochę czasu stracić na odsiew, bo nie zawsze widać od razu, że to nie jest temat dyskusyjny, tylko oferta giełdowa! Totalna porażka! To jest właśnie przyczyną konfliktu, który teraz się tli w tym pytajnikowym wątku. Wywalić czym prędzej linki do ofert giełdowych z forum i będzie po sprawie, nie ważne, czy się to będzie podobać, czy nie (Ktoś tu rządzić musi ;)). Osoby, którym się nudzi, będą mniej zakłócać działanie giełdy, a pomocni będą wiedzieli jak to zrobić w sposób właściwy, bez robienia zbędnego zamieszania w ofertach giełdowych!

 

Raz jeszcze podkreślę:

 giełda to oferty,

 forum to tematy dyskusyjne

 

... chyba nie wszyscy rozumieją, że handlem oprócz KC steruje wiele innych przepisów ustawowych i wtykając paluszki tam gdzie nie trzeba, można je sobie nawet połamać!

 

Jeśli silnik forum to udźwignie, to w ustawieniach konta każdego użytkownika:

 

-Wyłącz oferty (domyślnie załączone) - klikamy i już nie widzimy na forum linków do ofert giełdowych, które całkowicie zaśmiecają obecnie forum!

 

... no i byłoby fajnie gdyby na giełdzie, składający ofertę S/K mógł nacisnąć buttonik:

 

-Włącz komentarze (domyślnie wyłączone)

 

No i wtedy mielibyśmy ideał (zresztą już inni Koledzy to proponowali), ale czy tak da się zrobić?

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Przy takim poziomie dyskusji jak tu obserwuję, zdecydowanie zakazałbym komentarzy bo każdy wątek giełdowy zmieni się w gównoburzę. Jest taka grupa ludzi, którym wydaje się że internet został  stworzony po to , aby mogli tam wyładowywać swoje frustracje.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, suchyy napisał:

Jeszcze raz zabiorę głos. Wcześniej już mi to przeszkadzało w korzystaniu z forum (o czym napomknąłem wyżej), ale szczerze mówiąc nie analizowałem tego dokładnie. Przed chwilą sprawdziłem, że po wejściu na Astropolis, na 40 tytułów tematów z pierwszej strony forum, 16 to oferty z giełdy!

 

A przykładowo teraz jest to 8/40...

 

23 godziny temu, suchyy napisał:

Wywalić czym prędzej linki do ofert giełdowych z forum i będzie po sprawie, nie ważne, czy się to będzie podobać, czy nie (Ktoś tu rządzić musi ;))

 

Tylko, że to działa w obie strony. Dla kogoś, oferty giełdowe zawarte w liście wątków na stronie głównej są ok "nie ważne, czy się to będzie podobać, czy nie" ;) 

Rozumiem Twoje podejście, sam tutaj założyłem 3, może 4 tematy giełdowe w życiu i więcej mnie nie interesowało, ale zdaję sobie sprawę, że zainteresowanie danymi "kategoriami" reguluje się samo. Skoro jest tych wątków dużo, to widocznie jest duża potrzeba sprzedawać/kupować w społeczności. Co nie oznacza, że nie spróbujemy coś z tym zrobić. Użycie wspomnianego przycisku "Giełda" do szybkiego włączania/wyłączania giełdowych wątków na głównej byłoby dobre :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Paether napisał:

 ... Użycie wspomnianego przycisku "Giełda" do szybkiego włączania/wyłączania giełdowych wątków na głównej byłoby dobre :)

 

... ooo i właśnie o to chodzi!

 

 :like:

 

Żeby mnie źle nie zrozumiano, chciałem tylko dodać, że nie jestem anty-giełdowiczem. Kiedyś sam byłem handlowcem i wiem z czym to się je, a teraz zdarza mi się kupić coś, czy sprzedać na wiadomym portalu giełdowym i nie mam przed tym żadnych oporów. Powiem więcej, nie podoba mi się piętnowanie przez niektórych userów forum, osób, które być może chcą sobie coś tam dorobić do renty/emerytury, takie ich prawo, oczywiście jeśli nie robią podłych przekrętów (przy okazji dodam, że chyba od zeszłego roku -o ile się nie mylę- handel przez internet elektroniką/optyką obłożony jest z automatu VAT-em, niezależnie od obrotów). Nie mniej uważam, że tak liczne, jak obecnie (nie ważne, czy aktualnie jest 8, czy 20 za chwilę), linki do ofert giełdowych na głównej, psują po prostu image forum dyskusyjnego, przynajmniej ja mam takie odczucie.

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle, że taka forma forum została wybrana przez użytkowników jako najlepsza

 

w każdym razie już teraz istnieje możliwość wyłączenia dowolnych działów forum, a w tym giełdy. Wystarczy zwykłe filtrowanie na głównej

do tradycyjnego podziału forum na działy też masz obecnie dostęp. Znajduje się pod panelem najnowszej zawartości. Standardowo jest zwinięty więc wystarczy rozwinąć interesujące działy

 

pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki sprawdzę jak to działa. Nadal jednak będę się upierał, że giełda powinna być tylko dodatkiem do forum, a nie odwrotnie, ale skoro większość tak wybrała (może pora na zmiany? :) ) to upierdliwy nie będę! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.