Skocz do zawartości

Orion kupuje Meade - ciekawe implikacje dla chińskiego monopolu.


Herbert West

Rekomendowane odpowiedzi

https://skyandtelescope.org/astronomy-news/orion-telescopes-binoculars-purchases-meade/

 

Orion Telescopes & Binoculars kupił Meade Instruments. Niby dzień jak każdy, ale:

 

Orion to firma amerykańska, co prawda działająca ostatnio w biznesie naklejania etykiet na produkty Synty (właściciela SkyWatcher i Celestron).

Właścicielem Meade była firma chińska- Ningbo Sunny Electronics.

W 2019 Orion pozwał Meade. W pozew zamieszanych było kilka innych firm, w tym Synta i Ningbo. Orion oskarżał je o sformowanie kartelu, który efektywnie przejął kontrolę i ustawiał arbitralnie ceny na tym rynku (dotyczy rynku amerykańskiego).

W 2019 Meade ogłosił bankructwo (tzw. Chapter 11).

Ningbo sprzedał Meade Orionowi.

 

O ile wiem, Orion wygrał sprawę bądź wygrana jest nieunikniona.

W tym momencie pojawił się "nowy" producent amerykański, którego właścicielem jest firma amerykańska.

 

/sarkazm/ Dzięki temu z pewnością Synta da im lepsze ceny za sprzęt, który u nich zamówią /sarkazm/

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minutes ago, bartolini said:

Pewnie Orion liczy na to, że z etykietą "Meade" będą mogli sprzedać trochę sprzętu Synty z wyższą marżą.

 

Ha, stąd mój komentarz /sarkastyczny/ na końcu. Jeżeli się to opłaci obydwu stronom to pewnie tak będą robić, niezależnie od zaszłości procesowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin_G napisał:

A ja czekam na czasy (wiem, że się nie doczekam) kiedy w ofercie Celestrona i Meade'a dominowały teleskopy made in USA

jest to możliwe chyba tylko w scenariuszu gdzie usa wkracza wprowadzać demokrację w chinach, okupuje ich terytorium i wyroby chińskich fabryk stają się made in usa ^_^

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, szuu napisał:

jest to możliwe chyba tylko w scenariuszu gdzie usa wkracza wprowadzać demokrację w chinach, okupuje ich terytorium i wyroby chińskich fabryk stają się made in usa ^_^

To chyba całkowite embargo jest bardziej prawdopodobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.