Skocz do zawartości
  • 0

MIKRO TELESKOP czyli mniejszy niz traveler.


Flaytec1

Pytanie

Witam. Po ostatnim kilkudniowym wyjezdzie turystycznym pasem granicznym z dośc ciemnym niebem brakowało mi ze soba teleskopu. Oczywiscie przy namiocie,spiworach, i robieniu po 20km dziennie i przewyzszeniach ponad 1km liczył by sie kazdy gram bo traweller na to  jest za cieżki .

 

Przeszukałem internet i okazało sie ze sa tzw lunety obserwacyjne,a ich najmniejsze srednice to 50mm.  Sa wiec 50mm, 56mm  czesto w kilku wersjach nawet z szkłami ED...

 

Sprzet taki ma od 17 do 22 cm długosci, i waży ok 490-550g .

 

https://allegro.pl/oferta/levenhuk-blaze-compact-ed-50-luneta-katowa-9918763308

 

https://allegro.pl/oferta/luneta-obserwacyjna-titanium-50ed-10105804830

 

  65mm jest chyba najlepsza w swojej klasie -24,5cm długości.

https://allegro.pl/oferta/luneta-obserwacyjna-delta-optical-titanium-ii-65ed-10137018256

 

 

SVbony tez ma takie w ofercie.

 

https://pl.aliexpress.com/item/4001244659276.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.2b834102wDFgfJ&algo_pvid=8e1f5595-5af8-404e-9be4-6b5c2ad5b66f&algo_expid=8e1f5595-5af8-404e-9be4-6b5c2ad5b66f-13&btsid=2100bdf116233542469902139ea190&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

Sa tez oczywiscie wersje b tanie z szkłami BK7,

Np taki celestron o wadze 545g, 27cm długosci z 60mm

 

https://teleskopy.pl/Luneta-Celestron-LandScout-60-12-36x60-kątowa-(SKU--52322)-teleskopy-2984.html

 

 

Pierwsze pytanie to czy dałbym radę obserwować mgławice  gromady galaktyki z tak małymi powiekszeniami jak 24x.

Jesli nie musiałbym szukac bardziej 60mm z 35-40x

 

Druga sprawa to na czym to postawie-  i jesli chodzi o te maluszki 50mm myslalem o jakimś patencie kijka trekkingowego wbitego w ziemie z 3-4 odciagami na szpilkach z namiotu i na raczke kijka wlasnej roboty montaż typu AZ, byle ważacy z 100-200g.. 

 

To takie wstepne rozważania. Całośc miała by wazyć w werski 50mm ponizej 1kg, a w wersji 60mm i nawet małym statywem do 1,5kg.

 

 

 

 

 

i-levenhuk-blaze-compact-50-ed-74161.webp

Edytowane przez Flaytec1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

A, faktycznie! Ze wstydem przyznaję,że widziałem na optycznych ten test, tylko zdążyłem całkiem o nim zapomnieć. Ta konstrukcja wydaje się stworzona pod Twoje potrzeby. Jedna jedyna uwaga: jeślibyś znalazł coś porównywalnego ale z aperturą 56-60mm, zastanów się i nad tym. W dużych sprzętach pół cm apertury wte czy we wte nie zrobi żadnej różnicy, ale w takich maleństwach jednak się liczy.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam, jestem za miniaturyzacją teleskopów ale bez skrajności, jeżeli coś jest takich rozmiarów to nie jest teleskop.

Proponuje przerobioną PZO 64/400 (takie Pronto) nas. kątowa 2cale, ale wyciąg helikalny od strony okularu, i dwa okularki, no i to w/g mnie jest mini teleskop.

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Flaytec1 napisał:

Sa 56mm własnie te z Livenhuk lub SVbony .Nurtuje mnie tylko pytanie bo wszystkie te lunetki sa takie podobne i jak w nich trzyma sie ten okular?Czy nie da się go wykrecić w dowolnym modelu i wstawić adapter okularu 1,25 z oringiem aby wymieniac i przytrzymywac dowolny okular...

 

 

 

 

Tam chyba masz lepsze rozwiazanie w tych lunetkach  - zacisk samocentrujacy i to 1,25", wiec nic nie musisz kombinowac.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na filmie widac jak w Levenhuk wykreca sie okular zoom i ten okular ma gwint, inne okulary zoom takiego gwintu nie posiadaja. Po wykreceniu nie ma pewnosci czy wejdzie tam zwykły okular i jesli tak na jaka głebokość....A jesli zastosujemy cos do ostrzenia i zaciskania okularu to bedzie to miało z 35mm wiec watpliwe ze da sie wtedy wyostrzyć obraz....   Oczywiscie rozbierajac ten okular,wywalajac szkła i przycinajac  i  montujac w nim piercien dociskowy okularów zapewne dało by sie to wykonac jesli tylko grubosc scianki na to pozwoli ....  film od 4,55.

 

 

Edytowane przez Flaytec1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mogę się mylić, ale chyba w tym rosyjskim filmiku o lunetce Levenhuka była informacja o rozmiarze gwintu mocującego okular zoom, chyba słyszałem wartość 40x1, ale trzeba sprawdzić, najlepiej dodatkowo u dystrybutora. Na filmie widać, że to gwint wewnętrzny sporej średnicy. Jeśli by to się potwierdziło, to od biedy da się wytoczyć cienkościenny adapter na okulary 1.25" (niecałe 32mm), który będzie wchodził w  korpus lunety i wtedy da się ostrzyć. Ale to do gruntownego sprawdzenia.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam tokarkę to wszystko sobie dorobie bez problemu,chodzi tylko czy jest miejsce na taka operacje.A jesli poświęce okular z gwintem czy w jego miejsce wstawię inny okular zoom. Znalazłem dużo komentarzy o lunetce Delta titanium 50ED i tam ktoś próbował instalować inne okulary zoom np hyperion i było wieksze pole itp ale nie kazdy zoom pasował własnie i nie ze wszystkimi okularami ona ostrzy.   W delcie nie ma tego futerału z chyba neoprenu.  Najtaniej delte znalazłem powystawową za 959zł , oraz też powystawowy levernhuk 50 ED za 699 . Ale to ED w tych 50 nie wiem czy robi jakąś wiekszą rożnice...żeby do tego dopłacać.Jakie wasze zdanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 11.06.2021 o 17:26, Flaytec1 napisał:

Nie tego szukam.Teleskopy mam.Szukam czegos o wadze ok 0,5kg i 20cm długosci z wymiennymi okularami w standarcie 1,25. Mikro traveler ..

Wchodzisz na Aliekspress, kupujesz dublet 60/300, kupujesz focuser 1,25" SVBony, kupujesz diagonal 90o lub pryzmat odwracający 45o, na Allegro kawałek rury , ktoś na drukarce 3D drukuje Ci celę obiektywu (średnica soczewek to 62 mm) masz gotowy sprzęt. z pryzmatem odwracającym będzie mieć 200-220 mm długości, z diagonalem około 250 mm. Powiększenia od 9,5x do około 40x masz w zasięgu ręki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 godziny temu, JSC napisał:

Sorry, ale jesli to nie "wyciaga" nawet 0,5xD to ja dziekuję za taką optykę...

Nie tyle nie wyciąga, co producent skupił się na wielkości pola widzenia i średnicy źrenicy wyjściowej. Z powodzeniem 50x też można z tego uzyskać. Ale to sprzęt do przyrody - to nie powiększenie jest tam istotne.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wiem ze i tak można,ale wtedy nie jest to taka zwarta konstrukcja jak te lunetki ze wsuwasz do kieszeni i wyciagasz i jest gotowa do pracy. Nie problem szukacz kupić i po zalozeniu kontówki zrobic sobie teleskop,mozna tez bez skracania kupic szukacz kontowy z focuserem...i tylko wymianiać okulary, cena podobna i F 4,1 a nie 3,5...  Nie podjołem jeszcze decyzji.  Marcin G-jesli mozesz dac jakies linki to by było pomocne. Na razie zastanawiam się czy brac wersję ED czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

1086281556_Screenshot_2021-06-1313566z45OFFSVBONYSV40416x50MinikompaktowySpottingScopeFixedfocus26mmokularmonokularo....png.e50b547854b4a15f21a4d902893a3d28.png

Te soczewki kosztują praktycznie tyle samo co tani SV bony 50mm

 

 

 

i wtedy mam tube nawet na lepsza soczewkę bo druki z drukarki 3 D to sie nadaja na delikatne rzeczy ,odszedłem od tego i juz nic drukowanego nie chce.Rozsypuja sie po prostu,odlew z formy ma jakas wytrzymałosc a kratkowany środek nie wytrzymuje napreżeń.

Edytowane przez Flaytec1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.