Skocz do zawartości

Kiedy jest za jasno na dalsze zdjęcia?


karp_killer

Rekomendowane odpowiedzi

Zgaduję, że przy tych krótkich nocach nie tylko ja zastanawiam się: kiedy powiedzieć sobie "dość". Czy zwijacie interes jak tylko zauważacie jaśniejszy odcień tła, czy może czekacie, aż histogram przebije skalę? Czy testowaliście stackowanie razem z tą jaśniejszą częścią materiału i bez niej? Kiedy zachodzi degradacja stacka? Czy jest na to jakiś algorytm? Jakie znaczenie mają filtry? Ja bardzo filtry narrow band mogą wydłużyć noc? 

 

Zrzut-ekranu-2021-06-16-14_20.jpg.49fa31fb2bf3ed4147f50cdc2d32f823.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Sebastianus napisał:

Ja z tego zestawu wywaliłbym ostatnie dwie sztuki. Zbieram materiał na ten sam obiekt. W poniedziałek sesja zakończyła się o 3:30 i musiałem usunąć ostatnie 4 klatki po 10 minut każda.

O 3:30?! Na moim przykładzie ostatnia klatka jest z 1:54. 4min, 1600ISO, CLS. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Sebastianus napisał:

Ja z tego zestawu wywaliłbym ostatnie dwie sztuki. Zbieram materiał na ten sam obiekt. W poniedziałek sesja zakończyła się o 3:30 i musiałem usunąć ostatnie 4 klatki po 10 minut każda.

 

Mieszkasz na południu Polski ? U mnie obecnie 2 w nocy to max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Tayson napisał:

2021-06-14

NB od 23:10 - 2:00

RGB od 23:45-01:45

2,5 przed wschodem i 2,5 po zachodzie

 

"normalnie" rgb rozpoczym 2h po zachodzie i koncze 2h przed wschodem

NB 1,5h z obu stron.

 

Dzięki za konkretne liczby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wszystkie klatki light przed kalibracją wrzucam do PS jako stack, czyli każdy plik w osobnej warstwie. Zaznaczam dość ciemny obszar, np. 1/3 histogramu i włączam/wyłączam widoczność klatek po kolei. Jak wykres zaczyna lecieć do prawej, to od tego momentu wszystkie pozostałe klatki usuwam. To się sprawdzi jak obiekt jest wysoko. Kiedy jest w innym miejscu niż okolice zenitu, nie zbieram materiału, jeśli Słońce jest > -18° pod horyzontem.

Stackowanie jaśniejszych klatek nic nie wnosi nawet dla jasnych obiektów. Nie zauważysz różnicy w SNR, bo i tak będzie ich za mało. Chyba, że kopcisz materiał 30 min/noc i zajmie to 30 nocek, może warto.

 

A tak w ogóle to pal do 10:00 rano i rób timelapse "Pa na to, ale fajnie znikają mgławice" 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(w sumie trochę offtopowo napiszę, ale co tam)

Zależy co chcesz osiągnąć, ostatnio nacelowałem sobie na Plejady i czekałem... i się nie doczekałem, tutaj 20 Tau kiedy Słońce było już 1.5 stopnia nad hozyzontem. Żadnych filtrów, po prostu kamerka, która sobie siedziała i patrzyła na dany kawałek nieba :)
 Brak opisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, wessel napisał:

Ja identycznie jak Tayson- od 23 do 2 rano, LRGB bez Księżyca albo NB obojętnie - z Moonem albo bez.

To i u mnie tak wychodzi. Tylko łuna miejska na północnym wschodzie sprawia, że nie zawsze mogę wystartować z docelowym celem od razu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.