Skocz do zawartości

Nova Cassiopeia 2021 (V1405 Cas) - w otoczeniu M 52; NGC 7538 oraz NGC 7635


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

W odbiorze bardzo fajna fotka.

A wersja z opisem :heart:

 

Z rzeczy, które mi się podobają:

* kadr

* piękna bańka

* ładne pole gwiazdowe i ogólnie, jasne gwiazdki, bez halo itd.

* mało szumu i ładne tło :)

 

Co mi się średnio podoba:

* Prawa góra wygląda na nieostrą. Cała ta część wodorowa + gwiazdki wyglądają dziwnie nieostro, np. w porównaniu do przeciwległego narożnika. Wiem, że to quadruplet i nie powinno być takiego problemu, ale tak to wygląda wg. mnie.

* Gdzieś ci się niebieski kolor na gwiazdkach podział :) Masz gwiazdy albo białe, albo żółto-czerwone.

 

Podsumowując, bardzo ładna fotka, podoba mi się :glodny:

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie @Tuvoc :original:. Mój drobny dyskomfort polega na tym, że gwiazdki z żółtego poleciały w czerwień no i faktycznie brak na nich trochę niebieskości.

Ach no i ten obrócony kadr. ;) Ja mam pier...ca na punkcie orientacji kadru - lubię widzieć niebo na zdjęciach tak, jak widać je na mapach nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, suchyy napisał:

Fajna fota do kolekcji! Szkoda tylko, że materiały przetrzymane i świeżością nie grzeszą, oddając niegdysiejszy stan V1405 Cas, niewiele mający wspólnego z chwilą obecną. :(

Nikt nie powiedział, że fotki muszą być dostarczane na czas :D U mnie to tak już jest, zbieram materiał ale niestety zawsze jest deficyt czasu niezbędnego na obróbkę. Dzisiaj wrzucę też dopiero finalną składankę fotografii z częściowego zaćmienia Słońca (z 10.06.2021). Nic na to nie poradzę. Obowiązki rodzinne i zawodowe są ważniejsze.

 

6 godzin temu, apolkowski napisał:

Stan z 22.06. Tylko 3 klatki:

Nieźle, mimo upływu czasu :-) Może zebralibyśmy wszystkie fotografie z AP i zrobili time-lapse'a? :D

7 godzin temu, kubaman napisał:

troszkę miękko

Racja. Wydaje mi się, że to kwestia jakości zebranego wodoru. Warunki w jakich go paliłem były bardzo przeciętne. Ponadto pamiętajmy, że to tylko 30 klatek po 5 minut z Canona 1100d i Astronomik 12 nm. Tak to wyglądało w surowym stacku:

light_BINNING_1_integration1_R.png.adde04fe994e8afcc553ab5c361d9789.png

 

Koledzy @diver i @OnlyAfc - dzięki za uwagi i wskazówki. Spróbowałem nieco zdjąć tego żółtego. Z niebieskim skapitulowałem przyznam się szczerze. Zresztą po tym co dostałem po pierwszej sesji z ASI 294MC to ten materiał będzie musieć poczekać na naprawdę dłuższy okres kiepskiej pogody, żeby do niego zaglądnąć :D Eh, gwiazdki z kamery to po prostu inna, piękniejsza bajka.

Image97d_fin_corr_yellow.png.ad0ce27c8c0a5b085bff68b72e6b3dba.png

 

Co do braku ostrości w rogu, to zaczynam podejrzewać jednak aparat i problem z tiltem (źle ustawiony kąt matrycy?!?). Zawsze gdzieś nie było ostro do końca mimo porządnie wyregulowanego korektora. Teraz przy kamerze nic takiego się nie pojawiło.

 

No i ostatnia kwestia to ustawienie kadru. Ignorancja jest błogosławieństwem. Po co mi to mówiłeś.... teraz mi to też zaczęło przeszkadzać :D

 

Dziękuję jeszcze raz wszystkim za pozytywną recenzję oraz cenne słowa krytyki!

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
4 godziny temu, apolkowski napisał:

Stan na 10.07. Zdjęcie publikuję jako dokumentacyjne, a nie z powodu jego wartości estetycznych. 3 klatki po 180 robione przed świtem.

 

image.png.84de07e0380d45dc5716cc655d201f3a.png

Świetnie, że dokumentujesz! Mimo sporego spadku jasności i tak całkiem widoczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nova Cas continues wobbly. It's been nearly 4 months since Nova Cassiopeiae 2021 erupted to magnitude 7.7. It has stayed roughly that bright ever since, making it officially a "slow nova," except for swelling to 5.3 for a week in May. Recently it's been wavering. As of July 10th it was about 7.8, having dropped suddenly from a mini-peak of 6.6 the week before.

https://skyandtelescope.org/astronomy-news/this-weeks-sky-at-a-glance-july-9-17/

 

@Tuvoc widocznie trafiłeś moment silniejszego świecenia. Gratki. 

 

Również machnąłem przed świtem, jak już za jasno na główny cel było.

Teleskop: Sky-Watcher 150/750 PDS
Montaż: EQ5 opaskowany (OnStep)
Guiding: Szukacz GSO 8x50, kamera T7m, Kiano SlimStick 1.0
Sensor: Canon 600D mod
Ekspozycja: 5x5min
ISO: 800
Soczewki: Korektor komy Baader MPCC II
Filtr: svBony CLS Filter
Apki: SirilIC, Photoshop, Topaz DeNoise AI

 

NGC7635-2021-07-14--003.thumb.jpg.0cb4c01c8b470ca8d13319cd29298ced.jpg

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.