Skocz do zawartości

Błagam, pomóżcie szybko wybrać...


moonster

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety, Synta odpada. Sprzedawca nie chce wysłać kurierem, tylko odbiór osobisty, co nie wchodzi w moim przypadku w grę - do Jarosławia ode mnie jest ponad 500km w jedną stronę. Pozostaje nowy sprzęt...

 

Pozostaje Ci tylko skoczyć do Mezimesti po dobre czeskie piwko i wypić z żalu za Syntą :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unisław Jarosław jeden piernik, nie poważnie szkoda bo to byłby dobry sprzęcior no ale trudno

 

O wypraszam sobie :angry: . O ile Unisław położony tuż obok Torunia może mieć coś wspólnego z piernikami, o tyle Jarosław zdecydowanie nie. :D

Owszem produkuje się tu także ciasteczka, ale inne. Niestety czasy kiedy zakład cukierniczy "San" był znany w Polsce bezpowrotnie minęły. :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co ze stabilnością obrazu, np. w szczerym polu? I do tego trzeba stolik, etc. ...

 

chyba krzesełko jak do każdego telepa zresztą.

 

ps. jeżeli pole jest "szczere" to niema problemu. jak jest obłudne i zakłamane to gorzej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy Dobson nie obniża drastycznie komfortu obserwacji?

Tylko i wyłącznie podczas obserwacji planet z powiekszeniami powyżej 100-120x. Przy małych i średnich powiększeniach nie ma z tym najmniejszych problemów, za to mozna b. szybko sprzet zmontować na stanowisku i wycelować, o ile mówimy o "ręcznym" wyszukiwaniu obiektów za pomoca szukacza i mapki. Chyba,że teleskop jest b. mały i ma niski montaż, jak mój 130/650. Wtedy pojawia się problem przy obserwacji nisko nad horyzontem, bo trzeba strasznie sie schylać. Ale to na ogól abstrakcja, bo mało który dobson jest taki - większość małych rur jest sprzedawana na paralaktyku, a w dużych i średnich [150mm+] ten problem nie występuje. Jeśli ktoś kupuje natomiast samą tubę, a montaż Dobsona robi sam, no to robi tak, by mu pasowało... Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczam, że jestem kompletny laik :> Szukam teleskopu do 1500zł (ani grosza więcej) do obserwacji planet, księżyca i komet. Mieszkam w małej wsi, niebo więc czarniutkie. Bardzo mi zależy na czasie (muszę zamówić w ciągu kilku następnych dni). Rozważałem Uniwersały (ale za dużo nieprzychylego się o nich naczytałem) oraz Meade DS-2114ATS z oferty Astrokraka. A może coś innego (byle renomowany, bo nie chcę w ciemno)?

 

Z góry dzięki za szybką radę i wyrozumiałość dla laika :D

 

Też go chcę kupić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.