Skocz do zawartości

Newton, odległość LG od LW - jak wyznaczyć?


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

cześć

 

Wracam do tematu który rozgryzałem rok temu z pomocą kolegi @Hans.

 

Pytanie: w jakiej odległości prawidłowo ustawić LG względem LW w Newtonie?

 

Problemem jest winieta ( moim zdaniem zbyt duża ) fotografując kamerą APS-C , kiedy używam korektor 0,92x. Newton TS ONTC 400mm f/4/5 , korektor komy Riccardi 0,92x M68 : https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p10692_TS-Optics-NEWTON-Koma-Korrektor-0-95x-Riccardi-Design---M68-Anschluss.html

 

Do dyspozycji mam 3 "wysokości" w których mogę zamocować LG + możliwość korekty ~+- 10mm na śrubach kolimacyjnych.

 

Fotografując z ustawieniem LG na środkową wysokość , kamera punkt ostrości łapie w takiej pozycji że korektor zaczyna się na wewnętrznej ściance tubusu. Moim zdaniem zbyt blisko LW , przez to stożek światła jest ścinany przez brzegi 2,5" korektora. Jednak zanim przejdę do czynów chciałbym to jakoś wyliczyć. Wrzuciłem wszystkie wymiary do programu Newt for the Web, jednak chyba nie do końca jest on do tego.

 

Kto ma pomysł jak to policzyć/sprawdzić?

 

W rzucam screeny z obliczeń + przykładowe zdjęcie bez flata. Trudno powiedzieć jakie wartości wrzucić do zakładki focuser, kiedy używamy korektor. Rzeczywista odległość LG do osi wyciągu to 141,5cm. Zdaję sobię sprawę z tego, że średnica tubusu wychodzi minimalnie za mała - ale moim zdaniem nie ma to w tych rozważaniach aż takiego znaczenia.

 

Dodam, że fotografując z Paracorr'em, koniec korektora jest ok 6 cm w głąb wyciągu a winieta niewielka. Tyle że Paracorr jest śr. 2" , a korektor Riccardi 0,92x śr. 2,5", wiec porównanie może być mało miarodajne.

 

pozdrawiam

M

 

33.jpg

22.jpg

11.jpg

klucz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Moim zdaniem) Twoje pytanie jest zadane niepoprawnie.

Kolimację Newton'a ustawia się w kierunku "od wyciągu". Jeśli wyciąg jest centryczny względem osi optycznej LG i zarazem tubusa, jeśli LW jest centryczne względem tej osi oraz osi wyciągu, to LG ustawia się w odległości, pozwalającej wyostrzyć obraz na czipie lub w okularze. Więc odległość LW-LG niejako wychodzi sama :) Dochodzi jeszcze offset LW, ale to prawdopodobnie OO ustawił poprawnie.

Na Twojej fotce na oko kolimacja jest perfekcyjna do brzegu, a winieta (też centryczna!!!) to kwestia zbyt małej średnicy LW lub RACZEJ korektora!? Korekcja jest ok., ale iluminacja już nie. To dwa różne parametry, które przez producentów są czasami podawane błędnie/mylnie...

Obawiam się, że z tą kamerą kolejnym krokiem powinien być 3" Wynne :) 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź Tomek :)

Zgadzam się z Tobą. Myślę że LW jest ok ma aż 115mm średnicy.

 

No właśnie finalnie, docelowo chciałbym zainstalować 3" Wynne 0,85x oraz twój 3" wyciąg, ale o tym na PW. O ile obsłuży FF...

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5092_TS-Optics-NEWTON-Koma-Korrektor-0-85x-Reducer---Vollformat---3--Anschluss.html

 

Na tą chwilę sytuacja wygląda tak, że chciałbym ustawić optymalnie korektor pod APS-C. Punkt ostrości mam zaraz na początku wyciągu. Wydaje mi się że, jeżeli przestawię LG do przodu ( fabrycznie są 3 rzedy otworów oddalone od siebie co ok 35 mm, w tym momencie jest zamontowane w środkowym rzędzie ) , punkt ostrości na wyciągu także przesunie się do przodu o 35 mm , przez co korektor odsunie się od LW i nie będzie ścinał stożka światła, więc całe pole widzenia kamery będzie poprawnie oświetlone. Obawiam się, że korektor w obecnej konfiguracji jest zbyt blisko LW. Jest tuż przy wewnętrznej krawędzi rury. Są to tylko moje przypuszczenia, czy dobrze kombinuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Znów moim zdaniem) to niczego nie zmieni poza większym wykorzystaniem powierzchni odbijającej LW!?

Przesunięcie układu optycznego WRAZ Z KOREKTOREM nie zmienia skrajnych promieni, tym samym ograniczenie/przycięcie średnicy stożka światła nie zmienia się. Korektor też musisz przesunąć, bo musisz zachować BF. Więc z winietą jesteś dokładnie w tym samym miejscu :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ja to widzę ( czuję ;) )tak, że oddalając korektor z kamerą od LW , krawędź korektora nie przytnie stożka. Ale z drugiej strony to co napisałeś też ma sens, ponieważ cały stożek się przesunie...

 

Sęk w tym, że kiedyś było lepiej - a w międzyczasie robiłem różne korekty odległości LG na śrubach kolimacyjnych ~+- 15mm.

 

Zdjęcie z przed roku:

 

M63.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na mój gust to ta winieta ma za ostre granice by powstawać na LW. Raczej powstaje znacznie bliżej matrycy

nawet bliska ideału symetria tej winiety sugeruje, że to nie LW

poza tym sam Newt podpowiada, że winietowanie jest na fokuserze, a nie LW. W którejś zakładce powinna być podana średnica krążka dla oświetlenia 75%, które jest znacznie mniej widoczne niż to, które jest na fotce

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój "kalkulator" zrobiłem co prawda pod wizuala ale da się go chyba zaadaptować do Twoich potrzeb. Tylko ja z astrofoto jestem noga i nie wiem jakie parametry mam wpisać (np. ile wynosi pole widzenia zestawu). Można sobie dorysować średnicę wyciągu, korektora i czego tam potrzeba ...

 

 

EDIT:

Jeśli dobrze policzyłem pole widzenia (46 minut kątowych dłuższy bok) to wyszło przy pewnych założeniach 470 mm średnicy wewnętrznej tuby (czyli zbliżone do Newt for the Web), 1500 mm LG od LW. 

 

 

NewtonMarcinos.jpg

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.