Skocz do zawartości

Abell 71 aka Sh2-116


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Pośród wielu pięknych obiektów w Łabędziu, niedaleko od centrum tej konstelacji można znaleźć małą mgławicę Abell 71 aka Sh2-116.

Ten obiekt nie bardzo pasuje do FOV mojego setupu, ale był swego rodzaju "czekadełkiem" na właściwy , który wschodził nieco później.

Właściwie pływa na oceanie wodorowym i wykazuje słabiutką emisję w paśmie OIII.

Setup: Takahashi FS 128, ATIK ONE 6.0 na ASA DDM 60. Filtry : Astronomi ASHA 6nm i Baader OIII 8.5 nmm plus komoplet LRGB Baadera.

L:24x300 sek, RGB po 12x300 na kanał, Ha: 18x1200, OIII:12x1200.

 

 

mGxKrRNAhcnt_16536x0_b9muqi8S.jpg

 

Opis:

2046036517_Abell71annotated.thumb.jpg.e2a5022ab15c1bcf25aec03a931182bd.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, wessel napisał:

L:24x300 sek, RGB po 12x300 na kanał, Ha: 18x1200, OIII:12x1200.

 

tylko 15h ? :new_shocked:Co następne, robienie zdjęć CMOS-em? :D

 

A tak na poważnie, to oczywiście technicznie zdjęcie bardzo poprawne, brak szumu, ładne gwiazdki, kadr, kompozycja itd. Jednak wg. mnie to ta czerwień aż się wylewa z monitora. Ja co prawda jestem bardzo niedoświadczony, ale gdyby mi tyle czerwieni wyszło, to bym tonował ile się da, bo bałbym się, że coś sknociłem.

Szedłbym prędzej w takie, stonowane kolory:

post-211444-0-79344300-1486391050_thumb.

Edytowane przez OnlyAfc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne i ciekawe. Jestem zawsze zainteresowany twoimi pracami, ponieważ można na nich zobaczyć rzeczy, które mało kto fotografuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie odszumiam fotki, jeno jej składniki:). Tak w ogóle to bardzo jasny obiekt i tło, w Ha oczywiście.

Proszę: Ha tylko po wstępnym Mure de Noise ( innego stacka  nie mam) i LRGB. Możecie sobie poskładać Ha LRGB po swojemu.

 

680347980_Hanrstr.thumb.jpg.ba1969c8e5e6467a312acd364dfdbb8b.jpg

 

LRGB.thumb.jpg.9ea5e88ae0e4830cf0b7a31783b55324.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, OnlyAfc napisał:

tylko 15h ? :new_shocked:Co następne, robienie zdjęć CMOS-em? :D

 

A tak na poważnie, to oczywiście technicznie zdjęcie bardzo poprawne, brak szumu, ładne gwiazdki, kadr, kompozycja itd. Jednak wg. mnie to ta czerwień aż się wylewa z monitora. Ja co prawda jestem bardzo niedoświadczony, ale gdyby mi tyle czerwieni wyszło, to bym tonował ile się da, bo bałbym się, że coś sknociłem.

Szedłbym prędzej w takie, stonowane kolory:

 

 

Mi kolory odpowiadają. Chętnie sam bym takie produkował, jakbym wiedział jak to osiągnąć. Natomiast tym razem wydaje się trochę za bardzo odszumione, rozmyte etc. Wolałbym więcej detalu nawet kosztem szumu. Oczywiście to kwestia gustu. Odbiór całości jak zwykle najwyższa klasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Tak jak napisałem - tam jest bardzo silny sygnał Ha i po 6 godzinach sygnał był samoistnie gładki. Inna rzecz to szczegół - ale jakoś na innych zdjęciach tego obiektu też go za dużo nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tayson napisał:

Mam wrazenie ze MureDN niebardzo sprawdza sie dla ICX694.

Robilem testy i ten proces faktycznie elegancko usuwa szum,ale za to masakrycznie rozmywa detal.

Być może, ale jakoś przyzwyczaiłem się do MureDN i stosuję go jako stały element processingu. Dziś powtórzę obróbkę Ha bez Mure DN.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wessel napisał:

Wersja z ZEROWYM odszumianiem Ha

 

Jeżeli to nie problem to pokaż proszę Ha bez usuwania gwiazd tylko z automatycznym STF.

 

A to LRGB to zbierane pod normalnym niebem ?

Edytowane przez .zombi.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.