Skocz do zawartości

Najtrudniejsza zagadka ale jaka nagroda !!!


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

A ja już czekam na następną zagadkę :D . Czy jest szansa na to, że pojawi się dzisiaj? Jutro ostatni wolny dzień, więc można odespać ewentualne poszukiwania.

Obserwacji raczej nie będę prowadził, bo na niebie coraz więcej cirrusów. A szkoda, bo Księżyc wschodzi coraz później, a noc zapowiada się bardzo ciepła.

 

W każdym razie będę zwarty i gotowy. :Salut::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj zamierzam poobserwowac, choc troszke, nowo zakupionym sprzetem - Synta 200/1200 :banan: Caly dzien spędziłem w samochodzie ale sie opłacało - odwiedziłem i poznałem Piotrka Tylendę i przywiozłem nowego telepa (przesiadka z 76/700 :D )

 

Dzieki Piotrek! Pozdrów mamę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj zamierzam poobserwowac, choc troszke, nowo zakupionym sprzetem - Synta 200/1200 :banan:  Caly dzien spędziłem w samochodzie ale sie opłacało - odwiedziłem i poznałem Piotrka Tylendę i przywiozłem nowego telepa (przesiadka z 76/700 :D )

 

 

Gratulacje! Jestem przekonany, że będziesz zadowolony. I jak z przewozem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no qbanos gratuluję - chyba pora zmienić coś w stopce

pozdrawiam

jush :Beer:

 

Gratulacje! Jestem przekonany, że będziesz zadowolony. I jak z przewozem?

 

Tuba zmieściła sie spokojnie do kabiny i nawet upał zniosła przyzwoicie czego nie mozna powiedziec o pozostalych uczestnikach wyprawy <_<

Zaraz bedzie historyczny moment -pierwszy look przez "szkło" wieksze od 76mm :Salut:

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne Robert bo u mnie czysciutkie niebo i zaraz gonie na balkon B)

 

Mam nadzieje ze nic tam od Ciebie niezawieje :)

 

Właśnie wróciłem z balkonu. Niebo rzeczywiście nieco lepsze niż po zachodzie Słońca, ale nie takie jak wczoraj. Dzisiaj przejrzystość oceniłem na ok. 5,4-5,5 mag, a wczoraj było 5,9-6,0 mag.

A cirrusy mają to do siebie, że ich w nocy nie widać, a tylko powodują pewne osłabienie blasku gwiazd, często słabo zauważalne. Może będą jednak stopniowo zanikać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na zachodzie jeszcze nie jest w pelni ciemno ale juz ustrzelilem M57 - to rzeczywiscie wyglada jak pierscionek :D Mysle ze jak niebo bedzie czarne a nie granatowe to bedzie jeszcze lepiej. macie pomysl co moge jeszcze dzisiaj zobaczyc na wschodzie (balkon) M13 juz za wysoko <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na zachodzie jeszcze nie jest w pelni ciemno ale juz ustrzelilem M57 - to rzeczywiscie wyglada jak pierscionek :D Mysle ze jak niebo bedzie czarne a nie granatowe to bedzie jeszcze lepiej. macie pomysl co moge jeszcze dzisiaj zobaczyc na wschodzie (balkon) M13 juz za wysoko <_<

Sąsiadki..? :D

 

Oczywiście gratuluję i zazdraszczam :notworthy:

Edytowane przez Marcus_II
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm , coś będzie na kolejną eliminację . Miałem przygodę tej nocy . Energetyka wyłączyła cały zachodni Wrocław w czasie kiedy robiłem zdjęcia . Coś się zapisało ale nie to było najważniejsze tej krótkiej nocy . Po wyłączeniu prądu niebo było tak piękne jak na zlotach . Odpaliłem szybko 60-tkę i instynktownie skierowałem na M-51 . Widok był piękny , widoczne ramiona spiralne . Nie wiedziałem ile będzie trwała "cisza energetyczna" więc szybko poleciałem na Cor Caroli . Widok w 60-tce przepiękny tej parki gwiazd . Już prawie miałem M-11 jak się zapaliły latarnie i bloki :wacko:

 

Niestety w obs nie mam UPSa i wszystkie ustawienia musiałem robić na kompie od początku . Zrobiło się widno i mogłem tylko zrobić bibliotekę Dark Frame dla Bin 1x1 i Bin 3x3 w Maximie DL .

 

Zagadka jednak będzie bo już na surowych klatkach widziałem że obiekt się ładnie nagrał przed wyłączeniem prądu .

 

Sprawdziłem nad rankiem jeszcze tylko czy aby nie dotarła przesyłka kurierska . Widzę w sieci że paczka ze Stanów a w niej astrograf którym będziemy szukać supernowych jest już w Polsce . Pewnie w ciągu kilku dni będzie we Wrocku :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem przygodę tej nocy . Energetyka wyłączyła cały zachodni Wrocław w czasie kiedy robiłem zdjęcia . Coś się zapisało ale nie to było najważniejsze tej krótkiej nocy . Po wyłączeniu prądu niebo było tak piękne jak na zlotach .

Ja od kilku dni mam wyłączone latarnie na mojej ulicy. Dzięki temu jest wyraźnie ciemniej i przy dobrej przejrzystości widzę gwiazdki do 6 mag. Nie wiem nawet, czy to awaria, czy specjalne, oszczędnościowe wyłączenie, bo właśnie parę dni temu widziałem człowieka z elektrowni majstrującego przy tych latarniach. Jestem jedynym zadowolonym z tej sytuacji na ulicy. :D

 

Zagadka jednak będzie bo już na surowych klatkach widziałem że obiekt się ładnie nagrał przed wyłączeniem prądu .

A więc czekamy na zdjęcie. O której będzie opublikowane?

 

Sprawdziłem nad rankiem jeszcze tylko czy aby nie dotarła przesyłka kurierska . Widzę w sieci że paczka ze Stanów a w niej  astrograf którym będziemy szukać supernowych jest już w Polsce . Pewnie w ciągu kilku dni będzie we Wrocku  :banan:

To w takim razie nie tylko Qbanos wzbogacił się o nowy sprzęt. Więcej takich dobrych informacji. Ciekawe co nam pokaże ten astrograf? Może kilka słów na jego temat, zanim zadebiutuje pod niebem. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadka do rundy nr 10 . Należy nazwać galaktyką widoczną na zdjęciu . Na negatywie sprawdźcie przy okazji czy nie ma supernowej .Odpowiedzi na PW do wtorku godz 21. Punktacja 35-30-25 itd . Wzajemny limit czasowy 5 min punktowane tak samo . Powodzenia .

 

 

zagadka12.jpg

 

 

 

zagadka12%20.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadka nie jest trudna ale kończą się takie obiekty na obecnym niebie będące w moim zasięgu . Asteroidy , komety i wszystkie NGC odgadujecie od razu . Nie ma słabych gromadek i mgławic . Coś jeszcze zakombinuję ale konkurs zakończymy po rundzie dwunastej . Możemy już rozmawiać o tym co będziemy robić po zakończeniu "Najtrudniejszej zagadki" . Przydało by się zorganizować zespół , omówić plan działania , ustalić kto czym będzie się zajmował itd .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadka nie jest trudna ale kończą się takie obiekty na obecnym niebie będące w moim zasięgu . Asteroidy , komety i wszystkie NGC odgadujecie od razu . Nie ma słabych gromadek i mgławic .

Mnie najbardziej podobały się zadania z kometami, gdyż trzeba było je dodatkowo wyszukiwać z dziesiątek obiektów na zdjęciu.

 

Coś jeszcze zakombinuję ale konkurs zakończymy po rundzie dwunastej . Możemy już rozmawiać o tym co będziemy robić po zakończeniu "Najtrudniejszej zagadki" . Przydało by się zorganizować zespół , omówić plan działania , ustalić kto czym będzie się zajmował itd .

Tak, chyba już pora finiszować. Zespół odgadujących powoli się wykrusza. Pora przejść do konkretnej pracy.

O zespole trzeba będzie porozmawiać, ale już chyba w oddzielnym wątku. Ciekawe ile osób uda się zmobilizować? Co do planu działania, to myślę, że jego zarys musisz przedłożyć Ty Piotrze. Wtedy będziemy mogli go omówić i ewentualnie dopracować. A jak będzie zespół i plan to będzie można rozdzielić zadania.

Dzisiaj tylko tyle. Kończy się długi weekend i jutro rano pora do pracy (zarobkowej). :D

 

Aha, zdjęciu z zagadki przyjrzę się jutro. Gdyby dzisiaj ukazało się wcześniej, to miałem dużo czasu, a teraz już pora -_-

 

Pozdrawiam

Robert

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety z konkursu odpadam do czasu nieokreślonego. Spaliła mi się płyta główna :angry: i nie mam jak rozwiązywać konkursów. Postaram sie cos rozwiązać z kafejki ale to już nie będzie to. Pozostaje mi narazie życzyć powodzenia innym.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna fotka, ale supernowej to kompletnie nie moge tam znaleźć <_<

 

Też przed chwilą sprawdziłem. Przyjrzałem się około 30 gwiazdkom i nic nowego nie zauważyłem <_< . No, ale prawda jest taka, że zapewne trzeba przejrzeć setki takich zdjęć, aby na coś trafić.

 

Trochę orientuję się, jakie jest prawdopodobieństwo "trafienia" nowej komety w zależności od tego jakim dysponuje się sprzętem i zasobami czasowymi, natomiast nie wiem, jak to jest obecnie z poszukiwaniami supernowych, ale przypuszczam, że podobnie. To znaczy trzeba mieć dobry sprzęt i poświęcić kilkaset godzin pracy.

 

Może ktoś wie coś więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety z konkursu odpadam do czasu nieokreślonego. Spaliła mi się płyta główna :angry: i nie mam jak rozwiązywać konkursów. Postaram sie cos rozwiązać z kafejki ale to już nie będzie to. Pozostaje mi narazie życzyć powodzenia innym.

 

Pozdr.

 

Skrzypas, szczerze współczuję. Nie dość, że "padł" Ci komputer, to jeszcze w takim momencie. Mnie by chyba ... trafił, a jestem spokojnym człowiekiem.

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.