Skocz do zawartości

Skarby w Łabędziu: Ameryka Północna [NGC 7000]; Pelikan [IC 5070] i inne - czyli testy Samyanga 135 mm


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Te multispajki są straszne - straszą jak jakiś ukwiał na tle rafy koralowej :)

Mirku, na pewno to było f/2 skoro tak wyszły listki przysłony? Ja bym sobie zorganizował drukowaną plastikową zewnętrzną przysłonę z kolistym otworem, żeby pozbyć się niepotrzenych artefaktów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, dobrychemik napisał:

Te multispajki są straszne - straszą jak jakiś ukwiał na tle rafy koralowej :)

Mirku, na pewno to było f/2 skoro tak wyszły listki przysłony? Ja bym sobie zorganizował drukowaną plastikową zewnętrzną przysłonę z kolistym otworem, żeby pozbyć się niepotrzenych artefaktów.

Oskarze, F/2 jest w opisie sprzętu - czyli to tzw. maksymalna "dziura" czy tam szybkość tego obiektywu. W moim przypadku, przymknąłem do F/5.6 stąd spajki - promienie. Taki już ich urok. Po powrocie będę próbować na mniejszych przymknięciach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Robson_g napisał:

Canon na pewno modowany? 

Ja sobie zadałem to pytanie w kierunku mojego Nikona, jak robiłem podobny kadr z 85mm. Uderzyło mnie w oczy to, jak mało "czerwone" wyszło mi finalne zdjęcie (w obszarach mgławicowych oczywiście). Wysnułem wniosek, że im krótsza ogniskowa, tym gorzej na zdjęciu wychodzi wodór. Czy wniosek jest prawidłowy? Nie wiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Marvaz napisał:

@Tuvoc

Mirek nie ma potzreby przymykac go az, tak bardzo. 

Na f2.8 jest juz ostro a spajki nie przerazaja ;)

 

Ok! Tak zrobię :) Sporo "przyśpieszę" dzięki temu. To swoją drogą chyba jednocześnie wyjaśnienie dla kolegi @Zlew dlaczego tak mało tu wodoru. O korelacji ilości zbieranego wodoru z ogniskową nie słyszałem, ale nie mam też dużej wiedzy w tym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Marvaz napisał:

Podepnij L-Enhance ,a zobaczysz roznice. ;)

Nie sadze, by mozna oczekiwac wiecej biorac pod uwage technikalia fotki .

Pomysł fajny tylko nie z Canonem. Zrobię to z ASI 294MC bo mam L-enhance 2 calowy.

 

5 godzin temu, Tayson napisał:

F5.6 do samyanga?!? Przeciez to sie gryzie z jakoscia optyki.

Mysle, ze max f4 i gwiazdki w caly polu beda perfekt.

No to spróbuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Zlew napisał:

.... że im krótsza ogniskowa, tym gorzej na zdjęciu wychodzi wodór. Czy wniosek jest prawidłowy? Nie wiem. 

Teoretycznie więcej wodoru na mm2 matrycy z krótszej ogniskowej :szczerbaty: Tu mało widać czerwonego bo to nawet nie 2h i przymknięty do 5,6. Pod ciemnym niebem aż tak przymykać szkoda. Byłem w zaszłym tygodniu w Beskidzie Sądeckim ze sporym LP od Nowego Sącza (30km), ale kierunek południowy na ISO 800 spokojnie 120 sek na f4. SQM był 20,95-21,15 zależnie od nocki i przelatujących chmur.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, dobrychemik said:

 

Mogę Ci pożyczyć do testów badzo dobrą sztukę L-eX. Odechce Ci się tracić czas z L-eN :)

 

Zdecydowanie popieram z jednym zastrzezeniem.

Z moich obserwacji i testow wynika ze L-Enhance zdecydowanie powinien byc uzyty z DSLR mod.

Natomiast Extreme z OSC da o wiele lepsze rezultaty.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Wracam do starego tematu. Wziąłem pod uwagę wszystkie uwagi o multispajkach i kilka miesięcy temu zebrałem nowy materiał. Niestety wiatr z ładnych okrągłych gwiazdek zrobił jajka dlatego wpadłem na pomysł transplantacji ze starego zdjęcia. To taka bardziej zabawa niż wybitnie poważny projekt.

 

Zatem gwiazdki to dalej słoneczka z poprzedniej sesji, za to ładne kolorystycznie i punktowe. Oddzielone Starnetem 2 (tutaj o dziwo zachował się lepiej niż StarXterminator - miałem trial - wczoraj ostatni dzień). Do tego doszedł nowy materiał pod gwiazdy. Dalej to mało klatek, tym razem 108 x 60 sek., przysłona na F/2.8, ISO 800.

 

Poniżej efekt przeszczepu.

Image22b.png.613dc5d5de115a43d7bdd58df0ac6414.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.