Skocz do zawartości

NGC 7822 pierwszy mój obraz HST z długimi 1200 sek. ekspozycjami :)


lexx

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, lexx napisał:
NGC 7822 (również Sharpless 2-171) – obszar H II
- również mgławica emisyjna.
Przepiękna mgławica w konstelacji Cefeusza. Znajduje się w odległości około 3000 lat świetlnych od Ziemi.
Paleta kolorów w HST.
Teraz garść informacji o genezie tego obrazu, który rodził się w bólach, gdyż, ponieważ czas jaki był poświęcony na sesję przypadał na okres tuż przed i w okresie tzw. "białych nocy", a dokładnie od 19 maja do 13 lipca. Tegoroczna pogoda też skuteczne się przyczyniła do przeciągania sesji w zdałoby się nieskończoność.
Na tym obiekcie pierwszy raz w mojej skromnej jeszcze przygodzie amatora, astro-fotografa pokusiłem się na bardzo długie ekspozycje, a dokładnie 1200 sekundowe. Całość, to znaczy wszystkie kanały składowe Ha, S2 i O3 zajęły sumarycznie około 20 godzin.
 
Equipment and parameters:
-Telescope: TS APO 140/910
-Mount: EQ6
-Camera: ZWO ASI 1600mm pro mono / cool down -20C
-Guide PHD
-Software: Pixinsight & PhotoShop
-Exposure:
Ha 1200 sec. X 20
S2 1200 sec. X 20
O3 1200 sec. X 20
-Gain: UG
-Bortle scale 3-4

NGC 7822.jpg

 

 

 

NGC 7822 pion.jpg

 

 

Świetna sprawa.
Zazdroszczę materiału :) Gratuluję fotki.
 

Ja bym lekko pojaśnił 

mniej więcej tak:

 

1977143828_NGC7822.jpg.4b2508309b69ae9e84a2135fdc806b67.jpg

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no... bardzo ładne. Jedyne co bym zmienił wg mojego gustu, to wyblakł kolory gwiazd. Wg mnie przy tak małych gwiazdach jak główka szpilki, zbyt nasycone kolorem źle wyglądają na tle mgławicy i w ogóle nieba (te mniejsze trochę jak hot pixele) ale to mój gust.

PS: Po kliknięciu na zdjęcie (a ja rzadko klikam, wolę jak całe mieści się na ekranie) i powiększeniu - gwiazdy są piękne. To miniatura powoduje, że są mniejsze i w związku z tym zbyt kolorowe i to mnie wprowadziło w błąd :) . Tak więc reasumując: zdjęcie rewelacyjne, dla mnie wzór!

Edytowane przez alinoe
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, alinoe napisał:

No no... bardzo ładne. Jedyne co bym zmienił wg mojego gustu, to wyblakł kolory gwiazd. Wg mnie przy tak małych gwiazdach jak główka szpilki, zbyt nasycone kolorem źle wyglądają na tle mgławicy i w ogóle nieba ale to mój gust.

Oki, biorę do serca, dzienx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie wyszło.

Robiłeś bez reduktora z ogniskowej 910mm?

 

A jak gaidujesz? Ja swoim APO 140 gaidując lunetką nie wyciągam tak długich czasów, bo osie się rozjeżdżają i mam gwiazdy pojechane. Myślę o przejściu na OAG.

U Ciebie jest ok. Zazdrość mnie zżera.

:)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Robert! Piękna praca! Jak widać chodzenie na skróty ( 4 obiekty w jedną noc) nie zawsze popłaca :) a cierpliwość i konsekwencja zdecydowanie TAK!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby na forum był przyznawany tytuł Most Improved Player albo Rookie of the Year, to w obu byłbyś murowanym kandydatem do zwycięstwa a w następnym roku pewnie MVP of the Season byłoby Twoje z tak galopującym postępem, jak już kiedyś pisałem - geometrycznym.

 

PS: Gwiazdki skąd mają taki soczysty kolor? Robiłeś też RGB? Bo zawsze wydawało mi się, że jak SHO to później po obróbce gwiazdy białe wychodzą.

Edytowane przez alinoe
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, alinoe napisał:

Jakby na forum był przyznawany tytuł Most Improved Player albo Rookie of the Year, to w obu byłbyś murowanym kandydatem do zwycięstwa a w następnym roku pewnie MVP pf the Season byłoby Twoje z tak galopującym postępem, jak już kiedyś pisałem - geometrycznym.

 

PS: Gwiazdki skąd mają taki soczysty kolor? Robiłeś też RGB? Bo zawsze wydawało mi się, że jak SHO to później po obróbce gwiazdy białe wychodzą.

Onieśmielasz mnie i trochę się czuje z jednej strony zaklopotany i zarazem uradowany pod niebiosa takimi tytułami. Co do gwiazdek to rzutem na taśmę zrobiłem trzy, dokładnie 3 ekspozycje w RGB licząc, że dopalę jeszcze trochę ale tak się nie stało, więc te wspomniane 3 po 120 sek postarałem się obrobić jak tylko umiałem najlepiej.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lexx napisał:

@apolkowski dzienx ślicznie, jest to dla mnie ważna praca, gdyż chyba przynajmniej w jakimś małym stanie, powoli zaczynam rozumieć meandry obróbki,

 tylko nie rozumiem pytania, świeżynka jestem, mogę mieć problem z terminologią, SHO :D

S->R,  H->G, O->B,

 

Więcej np. tu: https://thecoldestnights.com/2020/06/pixinsight-dynamic-narrowband-combinations-with-pixelmath/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
47 minut temu, mirekk napisał:

Tzn. chyba flatenera / reduktora? Jaki ma współczynnik redukcji? 

tak, sorki terminologie mi się pomieszały

to jest ten model: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5120_TS-Optics-REFRACTOR-0-74x-Reducer-Corrector-for-Apo---ED-for-full-sized-sensors.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.