Skocz do zawartości
  • 0

Nieprawidłowe wyrównanie GoTo


Pawel0102

Pytanie

Cześć.

Mam problem. Sprawiłem sobie ostatnio montaż SW AZ GTi. Próbuję ustawić alienację na dwie najjaśniejsze gwiazdy. Wybieram z listy Jowisza i Arktura. Znajduję Jowisza, zatwierdzam i montaż obraca się w stronę Arktura. Tylko leci daleko, daleko za daleko. Po czym cofam go, celuję w Arktura i zatwierdzam w Goto i wyskakuje mi komunikat "Nieprawidłowe wyrównanie". I tak cały czas. Próbowałem ustawić alienację na inne gwiazdy i cały czas to samo. Raz mi się udało za pierwszym razem ustawić, ale też niezbyt dokładnie Goto znajdowało obiekty.

Pomocy. Co mam robić, bo jestem zielony w temacie Goto a jakiejś szczegółowej instrukcji obsługi wszędzie brak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Teraz, Pawel0102 napisał:

Cześć.

Mam problem. Sprawiłem sobie ostatnio montaż SW AZ GTi. Próbuję ustawić alienację na dwie najjaśniejsze gwiazdy. Wybieram z listy Jowisza i Arktura. Znajduję Jowisza, zatwierdzam i montaż obraca się w stronę Arktura. Tylko leci daleko, daleko za daleko. Po czym cofam go, celuję w Arktura i zatwierdzam w Goto i wyskakuje mi komunikat "Nieprawidłowe wyrównanie". I tak cały czas. Próbowałem ustawić alienację na inne gwiazdy i cały czas to samo. Raz mi się udało za pierwszym razem ustawić, ale też niezbyt dokładnie Goto znajdowało obiekty.

Pomocy. Co mam robić, bo jestem zielony w temacie Goto a jakiejś szczegółowej instrukcji obsługi wszędzie brak. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Raczej musisz się upewnić, że czas, strefę czasową oraz swoją pozycję (GPS) montaż widzi poprawne. Następnie montaż musi wiedzieć gdzie jest na niebie- alignacja. Każesz mu pojechać na Jowisza. Przestrzeli, ale wyrównujesz ręcznie, żeby pojawił się w środku okularu/pola widzenia kamery i zatwierdzasz "tu jest Jowisz, nie tam". Następnie szukasz kolejnych obiektów. Dobrze by było, żeby były oddalone od siebie, Kapella, Jowisz, Deneb. No i po 3 takich korektach powinien trafiać bardzo dokładnie. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie. 

Po to jest alignacja na gwiazdy, żeby montaż wiedział, gdzie jest i trafiał w obiekt. 

Późniejsze korekty już podczas obserwacji nie są dla montażu informacją, o ile się pomylił. 

Jesli po zrobieniu np. 3 star alignment nie trafia ci w obiekt, to znaczy że źle zrobiłeś alignment

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, Pawel0102 napisał:

Jeśli ustawiłem alignację i montaż stwierdził, że jest ok. Wyszukuje mi np. M31, ale niezbyt dokładnie i jeśli koryguję położenie w okularze, to montaż zapamiętuje korekty i zmniejsza błąd przy kolejnych wyszukiwaniach?

Tak

 

Masz opcję Allign po wycentrowaniu na kolejny obiekt. Montaż wprowadza wtedy korektę położenia.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Celujesz w Jowisza- poleciał za daleko. Poprawiasz i zatwierdzasz "tu jest Jowisz". Samo skorygowanie strzałkami nic nie da, musisz to zapisać (nie wiem jak się to na SW robi).

Celujesz w Arktura, powinien dojechać już z mniejszym błędem. Poprawiasz i zatwierdzasz "Tu jest Arktur". 

Celujesz w Deneba, powtarzasz czynność. Od tego momentu musi celować dokładnie, zakładam, ze Twój montaż wyceluje z błędem kilku min. kątowych. Czy upewniłeś się, że czas i pozycja są właściwe?

Edytowane przez count.neverest
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Hamster napisał:

Tak

 

Masz opcję Allign po wycentrowaniu na kolejny obiekt. Montaż wprowadza wtedy korektę położenia.

Ok. Dzięki. Jak ogarnę początkowe wyrównanie na dwie gwiazdy, to będę klikał Align. Choć nie za bardzo wiem jaką to ma ikonkę, bo używam na razie aplikacji Synscan w telefonie... Wiem dlaczego wiele osób pisało, że pilot jest dużo wygodniejszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

przestrzela drugą podczas alignu? to normalne. nie wystarczy jeden obiekt do prawidłowej alignacji. Zrób na 3. Przy każdej z 3 będziesz musiał robić poprawki, ale potem już powinno być ok. jeżeli nie jesteś pewien czy dobrze jest ustawiona data, godzina i strefa czasowa to nie rób na planety.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, count.neverest napisał:

Celujesz w Jowisza- poleciał za daleko. Poprawiasz i zatwierdzasz "tu jest Jowisz". 

Celujesz w Arktura, powinien dojechać już z mniejszym błędem. Poprawiasz i zatwierdzasz "Tu jest Arktur". 

Celujesz w Deneba, powtarzasz czynność. Od tego momentu musi celować dokładnie, zakładam, ze Twój montaż wyceluje z błędem kilku min. kątowych. Czy upewniłeś się, że czas i pozycja są właściwe?

Wydaje mi się, że leci dalej grubo ponad 20 min kątowych... I to przy drugim celu w początkowej alignacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, janekosa napisał:

przestrzela drugą podczas alignu? to normalne. nie wystarczy jeden obiekt do prawidłowej alignacji. Zrób na 3. Przy każdej z 3 będziesz musiał robić poprawki, ale potem już powinno być ok. jeżeli nie jesteś pewien czy dobrze jest ustawiona data, godzina i strefa czasowa to nie rób na planety.

Też mi się wydawało, że na planety będzie mniej dokładnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ustawiając nawet na 1 gwiazdę powinno być w miarę OK. Dwie (najlepiej po przeciwległej stronie nieba) wystarczą na trafianie bez problemu a ustawiając na 3 to powinno dać trafianie za każdym razem w nowy obiekt przy dużym powiększeniu.  

 

1. Trzeba dobrze wypoziomować montaż.

2. Ustaw rurę poziomo względem horyzontu skierowaną mniej więcej (lepiej więcej) w kierunku północnym i włącz głowicę.

2. GPS musi mieć dobre wartości twojej miejscówki. Sprawdź czy tak jest. Jeśli nie, to wprowadź wartości położenia ręcznie.

3. Sprawdzasz czy czas UTC jest prawidłowy. Jeżeli głowica nie widzi GPS to trzeba wprowadzić prawidłowy czas ręcznie. 

4. Wybierz polarną do pierwszej allignacji. Nie ustawiaj sam rury na Polarną, tylko zapodaj wyszukiwanie Polarnej gdy teleskop jest poziomo. Nie musi być to Polarna, może być dowolny obiekt z listy ale ustawiając na Polarną sprawdzisz czy wszystko jest dobrze ustawione, wtedy teleskop powinien pójść tylko w górę i powinien mniej więcej koło niej trafić. Potem  strzałkami korygujesz tak, aby ustawić ją centralnie w okularze i zatwierdzasz.    

5. Następnie wybierasz np. Jowisza, lub inny obiekt najlepiej po drugiej stronie nieba. Po naprowadzeniu  skoryguj i zatwierdź. To powinno już wystarczyć do b. dobrego trafiania.

6. Jak chcesz na 3, to jeszcze jakaś gwiazda oddalona od poprzednich dwóch obiektów i powinno być super. 

 

Tak. W AZ-GTi allignuje się też na planety. Czemu miałby to być jakiś problem? 

 

BTW

Upewnij się czy na Arktura celowałeś, bo obecnie o godz. 20 jest nisko nad horyzontem. Znajdź jakiś obiekt wyżej do naprowadzenia.

 

Edit dot. prawidłowego ustawienia do startu. 

 

 

Edytowane przez Hamster
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobra, chłopie tutorial krok po kroku dla zielonych bo widzę, że się miotasz. Coś gdzieś dzwoni, ale nie wiadomo w którym kościele.

 

1. Montaż ustawiasz w kierunku na gwiazdę polarną (na razie po prostu zgrubnie - być można na nogach lub na montażu masz naklejkę z literą N), no to tym na polarną (nie dokładnie północ, tylko polarną).

2. Poziomujesz montaż. Libelka pokazuje pęcherzyk powietrza i ma on być w środku pola.

3. Ustawiasz na polarną jeśli możesz lunetką biegunową. Jeśli miałbyś kiedyś fotografować to wtedy dodatkowo SharpCap, N.I.N.A czy PoleMaster, ale na potrzeby wizuala zwykłe ustawiencyrie na przez lunetkę powinno wystarczyć. Jeżeli nie widzisz bieguna północnego, to są inne metody, ale zgrubne ustawienie na północ już powinno być OK.

4. Potem jest cały cyrk z ustawieniem sprzętu - zależnie od tego co tam wisi to będzie różny (wyważenie, kolimacja, kabelkologie etc.) - to nie jest tutaj istotne. Co jest natomiast ważne to idealne wyjustowanie szukacza. Punkt przecięcia linii w szukaczu ma być idealnie skorelowany z tym co pokazuje sam teleskop - w okularze to odrobinę problematyczne, ale do ustawienia. Jeśli używałbyś kamery czy aparatu to sprawa jest dużo prostsza bo taki APT czy SharpCap po prostu pozwalają na podglądzie na żywo wstawić krzyż, punkt środkowy etc. Wtedy ten punkt ma być idealnie ustawiony względem punktu przecięcia w szukaczu.

5. Na pilocie podajesz wszystko DOKŁADNIE - nie jakieś z głowy czy z Internetu. Zainstaluj sobie aplikację SynScanInit na telefon, odpal GPS i podaj dokładnie to co tam podane. UWAGA - przy okazji w tej aplikacji masz dokładnie pokazane położenie gwiazdy polarnej w danym dniu w kole lunetki biegunowej! Warto korzystać w pkt. 3.

6. Alignacja - o planetach pierwsze słyszę, ale jeśli widzisz wszystkie gwiazdy, nie jesteś ograniczony budynkami, ścianami to rób alignację na 3 gwiazdy. Każda gwiazda wiecej to po prostu większa precyzja GoTo potem. Gwiazda ma się znaleźć idealnie w punkcie przecięcia w szukaczu, lub w punkcie wyznaczonym w programie jeśli masz tam wpięty DSLR czy kamerę.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.