Skocz do zawartości

Lisek i Strzała


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, JaLe napisał:

Nie korciło Cię otworzyć do f2.0?

Nieopłacalne Jarku . Nie znam obiektywu który pracuje bardzo dobrze ( na moje potrzeby, każdy ocenia inaczej oczywiście) przy pełnym otwarciu. 3.5 to spore otwarcie nawet jak na współczesne oczekiwania :)

 

10 minut temu, lukost napisał:

Widzę, że lubisz wracać do tego kadru. ;)

Niby powrót a jednak jest inaczej. Dlatego wracamy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się nie znam ale pozwolę sobie wtrącić słówko. 

Często oglądam wasze fotki i właśnie odnośnie takich kadrów mam mieszane uczucia...

Lisek i Strzała. No dobrze,tylko gdzie?

Dopiero po dłuższym przeglądaniu kadru udaje mi się je wyodrębnić. Piękno DM jest niezaprzeczalne ale w moim odczuciu po prostu spycha je na bok. Ukrywa i zamazuje. Ktoś nie mający jako takiej orientacji nieba zobaczy tam tylko pył. 

Chciałbym taki kadr zobaczyć tak,jakbym go widział na ciemnej polanie pod bortle3. Z konstelacjami grającymi główną rolę. Rzucającymi się w oczy. Okraszonymi mrowiem mniejszych gwiazd,lecz w pierwszoplanowej roli...

Z całym szacunkiem dla pracy autora prezentowanej powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę zaspokoić Twój głód rozeznania w kadrze na tyle na ile pozwalają dostępne narzędzie. Opisany kadr poniżej

 

LisekStrzala_135_2021_half_Annotated.thumb.jpg.7ef3135a033834fedb5c456cd15daaa8.jpg

 

Czy istnieje metoda pokazania nieba jak widzą oczy ? Słabo. Zaczyna być to subiektywne ; dla prostego zobrazowania jaką wielkość takiej strzały chciałbyś na zdjęciu ? Każdy może odbierać fotony inaczej a detektor CCD czy CMOS ma na celu przeskoczenie ludzkich ograniczeń :)

 

Field of view ............ 15d 21' 21.7" x 10d 15' 6.1"

Image center ............. RA: 19 42 25.313 Dec: +22 21 17.02

Image bounds:

top-left .............. RA: 19 18 40.974 Dec: +29 47 57.29

top-right ............. RA: 19 21 48.092 Dec: +14 36 49.88

bottom-left ........... RA: 20 05 26.972 Dec: +29 54 48.30

bottom-right .......... RA: 20 03 42.789 Dec: +14 42 58.63

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Mariusz Psut napisał:

......

Chciałbym taki kadr zobaczyć tak,jakbym go widział na ciemnej polanie pod bortle3. Z konstelacjami grającymi główną rolę. Rzucającymi się w oczy. Okraszonymi mrowiem mniejszych gwiazd,lecz w pierwszoplanowej roli...

.....

To tylko moja wizja ;) Może takie coś chciałeś zobaczyć..

 

LisekStrzala_135mm_2021_half_oczy1.thumb.jpg.eb49a7c7bbf2bf30420738669518ad41.jpg

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Mariusz Psut napisał:

Może się nie znam ale pozwolę sobie wtrącić słówko. 

Często oglądam wasze fotki i właśnie odnośnie takich kadrów mam mieszane uczucia...

Lisek i Strzała. No dobrze,tylko gdzie?

Dopiero po dłuższym przeglądaniu kadru udaje mi się je wyodrębnić. Piękno DM jest niezaprzeczalne ale w moim odczuciu po prostu spycha je na bok. Ukrywa i zamazuje. Ktoś nie mający jako takiej orientacji nieba zobaczy tam tylko pył. 

Chciałbym taki kadr zobaczyć tak,jakbym go widział na ciemnej polanie pod bortle3. Z konstelacjami grającymi główną rolę. Rzucającymi się w oczy. Okraszonymi mrowiem mniejszych gwiazd,lecz w pierwszoplanowej roli...

Z całym szacunkiem dla pracy autora prezentowanej powyżej.

Zgadzam się z Tobą, że patrząc na ten kadr trudno się połapać co jest co.

Ale taka specyfika astrofotografii, że sensor rejestrujący kilka tysięcy razy słabszy sygnał niż ludzkie oko wyciąga z nieba tyle drobnicy, której nigdy nie zobaczymy nawet z nieba Bortle1 i dlatego znane nam zarysy gwiazdozbiorów w tym giną .

Zdecydowanie jestem za tym, żeby zdjęcia znanych każdemu obszarów nieba prezentować w takiej orientacji w jakiej je na niebie widzimy:

 

image.png.c402bdda02f4ff308fa403cea978d068.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.