Skocz do zawartości

Andromeda - materiał 2 nocy


dudeck

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

dozbierałem materiału do mojego poprzedniego zdjęcia Andromedy:

Sky Watcher Star Adventurer + Canon 1300D astromod+ Jupiter 21m 200mm f4/@5.6 + SvBony CLS EOS clip filtr

80% z 159 x 60s ISO 1600 + + 177 x 60s ISO 1600 ~5,5h

20x2 darks

20x2 bias

20x2 flats

SiriL (Photometric Color Calibration, background neutralization + green noise removal)

GIMP (zmneijszenie gwiazd za pomocą Filter Value Propagate)

Android Lightroom Free (contrast, brightness, noise removal, polishing)

Google Photos -> kosmetyczne poprawki

Zestackowane w  DeepSkyStacker

Bortle 6

 

2 wersje obróbki:

image.thumb.png.e461cd488de82a71e6a2940139ab9fdf.png

image.thumb.png.a4754833b0512f7f9dbd6a3913849b6d.png

Stack:
https://drive.google.com/file/d/1eeNzAVzxuHONOErUOVoUYXvKz9n8_KuQ/view?usp=sharing

Proszę o porady co zrobić, żeby to zdjęcie było na akceptowalnym poziomie wg przyjętych standardów astrofotografii :)

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, 

przede wszystkim za duży kontrast (za jasne jądro i galaktyka, za ciemne tło), przez co detal zupełnie się zatarł. Za bardzo agerywna obróbka/odszumianie prowadzi do tego, że potem jakość leci na szyję. Sporo pracy jeszcze będzie z kolorem, bo na gwiazdach jest go za mało, galaktyka ma też więcej odcieni, niż widać u Ciebie (wynika to też ze zbyt agresywnych przejść tonalnych i za dużej saturacji). Pytanie jeszcze odnośnie pracy na plikach - każdy program na wyjściu degraduje sam materiał, dlatego ja bym ograniczył ilość użytych softów do obróbki, a jeśli już to pracował na dużych plikach tiff.

Powodzenia :)

Kamil

PS: pierwsza wersja ładniejsza, w drugiej za dużo zielonego. 

Edytowane przez Zybert
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dudeck napisał:

GIMP (zmneijszenie gwiazd za pomocą Filter Value Propagate)

Android Lightroom Free (contrast, brightness, noise removal, polishing)

Google Photos -> kosmetyczne poprawki

Fajna 1 fota :) w drugiej rzeczywiście sporo detali zniknęło a w końcu o te detale chyba chodzi. Pytanie z ciekawości - dlaczego 3 programy do obróbki (Siril też ma podobne filtry)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to Ci w czymś pomoże. Generalnie - trzeba przeczytać morze materiałów i dysponować sensownymi narzędziami.

Nie wszystkie są płatne i drogie. Tutoriali jest cała masa. Nie da się pokazać procesu obróbki na jednej focie, są różne niuanse.

Tak na szybko Twój materiał - zabawa na 15 minut. Miesiąc temu sterczałbym nad tym pewnie pół dnia (to tak na pociechę).

obróbkanaszybko.jpg

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Justyna Wojtczak napisał:

Fajna 1 fota :) w drugiej rzeczywiście sporo detali zniknęło a w końcu o te detale chyba chodzi. Pytanie z ciekawości - dlaczego 3 programy do obróbki (Siril też ma podobne filtry)

Dzięki :) nie znalazłem w SiriLu opcji do zmniejszania gwiazdek(GiMP), a Ligtroom Android ma bardzo prosty interfejs i najlepsza funkcję jaką istnieje "usuwanie zamglenia".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tayson napisał:

4akcje:

- wyrownanie tla

- kalibracja koloru

- rozciaganie materiału

- lekka saturacja

trudny materiał!!!

 

Andromeda-combined32a.jpg

Dzięki! Jeszcze powoeds mi proszę w jakim programie to robiłeś.

41 minut temu, Tayson napisał:

na telefonie chcesz obrabiac astrofoto dsów???

bluźnierstwo! i niestety efekty jak w pierwszym Twoim poście.

Na razie wykosztowałem się na sprzęt i inne rzeczy, więc nie kupię teraz PixInsight czy licencji na PSa. Na razie chcę opanować technikę, a potem będę myślał o APO i Pixach, DLach, czy innych profesjonalnych narzędziach. W dodatku Ligtroom Android jest całkiem użyteczny.

I nie zgodzę się że jakość zdjęć z I posta(materiał jednej nocy, bez maski bahtinova itp.)jest równy jakości zdjęcia z tego wątku.

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lysy napisał:

Może to Ci w czymś pomoże. Generalnie - trzeba przeczytać morze materiałów i dysponować sensownymi narzędziami.

Nie wszystkie są płatne i drogie. Tutoriali jest cała masa. Nie da się pokazać procesu obróbki na jednej focie, są różne niuanse.

Tak na szybko Twój materiał - zabawa na 15 minut. Miesiąc temu sterczałbym nad tym pewnie pół dnia (to tak na pociechę).

obróbkanaszybko.jpg

Bardzo Ci dziękuję za tak szczegółową odpowiedź :) za jakiś czas wybiorę jakieś płatne narzędzia (pewnie PS z Astropanelem) to będę miał już jakiś szkielet postępowania :) Na razie tak jak pisałem chcę opanować podstawy na darmowych narzędziach i Jupiterze 21m za 250zł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Grzędziel napisał:

Z wielką nieufnością podchodził bym do takich wynalazków.

Ta funkcja jest bardzo przydatna do usunięcia zaswietlenia jakie mam w miejscu gdzie focę. Nie widzę też żeby jakoś znacząco psuło zdjęcie. Najbardziej psuje je odszumianie oraz zmniejszanie gwiazd w Gimpie, ale nie znalazłem na razie alternatyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Zybert napisał:

Hej, 

przede wszystkim za duży kontrast (za jasne jądro i galaktyka, za ciemne tło), przez co detal zupełnie się zatarł. Za bardzo agerywna obróbka/odszumianie prowadzi do tego, że potem jakość leci na szyję. Sporo pracy jeszcze będzie z kolorem, bo na gwiazdach jest go za mało, galaktyka ma też więcej odcieni, niż widać u Ciebie (wynika to też ze zbyt agresywnych przejść tonalnych i za dużej saturacji). Pytanie jeszcze odnośnie pracy na plikach - każdy program na wyjściu degraduje sam materiał, dlatego ja bym ograniczył ilość użytych softów do obróbki, a jeśli już to pracował na dużych plikach tiff.

Powodzenia :)

Kamil

PS: pierwsza wersja ładniejsza, w drugiej za dużo zielonego. 

Dzięki :) Cenne wskazówki.

Możliwe też, że tego materiału jest za mało lub że z I dnia jest on słaby. Najlepiej będzie jak będę miał okazję zrobić zdjęcie u teściów z podwórka gdzie mam ładne Bortle 4 i lampy gasną o północy :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, dudeck napisał:

...Nie widzę też żeby jakoś znacząco psuło zdjęcie. Najbardziej psuje je odszumianie oraz zmniejszanie gwiazd w Gimpie, ale nie znalazłem na razie alternatyw.

Odszumianie należy robić bardzo delikatnie, najlepiej mieszając zdjęcie odszumione z nieodszumionym w takich proporcjach, aby nie wychodził kisiel z tła.

Alternatywą zmniejszania gwiazd jest ich niezmniejszanie (jeśli widziałeś jakieś moje fotki to wiedz, że w 99% nie stosowałem tego zabiegu). W przypadku galaktyk wyciągając zdjęcie gwiazdy maskuję, a mgławice obrabiam (wyciągam) bez gwiazd i potem dodaje niezmienione gwiazdy.

Błędem jest stosowanie wszystkich akcji które znasz, szczególnie jeśli jesteś początkujący. Czasami naprawdę wystarczy bardzo niewiele zabiegów, aby zdjęcie wyglądało fajnie.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Charon_X napisał:

Pixinsight jest darmowa wersja też. A to wystarczy obrobić jeszcze raz, ale mniejszy kontrast i mniej zielonego. Ciężko też uzyskać jakiś topowy efekt ze starych radzieckich obiektywów. 

Patrząc na wersję @Tayson-a nie można mieć zastrzeżeń do jakości obiektywu. Stare radzieckie szkiełka też trafiają się dobre, jak widać na załączonym obrazku.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Grzędziel napisał:

Alternatywą zmniejszania gwiazd jest ich niezmniejszanie (jeśli widziałeś jakieś moje fotki to wiedz, że w 99% nie stosowałem tego zabiegu). W przypadku galaktyk wyciągając zdjęcie gwiazdy maskuję, a mgławice obrabiam (wyciągam) bez gwiazd i potem dodaje niezmienione gwiazdy.

Piotrek, próbowałem obrobić to tak jak opisujesz, ale straszna kaszanka wyszła, dużo gorzej to wygląda niż ze zmniejszonymi gwiazdkami... Opisujesz gdzieś dokładniej swój sposób działania? 

Ja do tej pory dopiero na finalnym zdjęciu robię maskę i zmniejszam delikatnie gwiazdy. Zastanawia mnie jak niektórzy wycinają praktycznie wszystkie gwiazdki bez żadnych artefaktów... Z kolei przy zbytnim zmniejszaniu gwiazd robi się pajęczyna z kiślem, o którym pisałeś.

Dzięki

Kamil

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zamaskujesz gwiazdy i zaczniesz wyciągać tło, to wokół gwiazd powstają ciemniejsze obwódki. Aby tego uniknąć ustawiam tło na wartość np 20 jednostek (w PS-ie) i krzywą, którą wyciągam niezamaskowaną resztę zdjęcia blokuję na poziomie 20. Oczywiście metoda ta nie bardzo się sprawdza w rejonach gdzie występują IFN-ny czy inne pyły. Wtedy należy działać bardzo delikatnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak, pobawiłem się PixInsight LE korzystając z porad @Tayson http://astrozdjecia.pl/tips.html [dokładniej ten tutorial: https://www.youtube.com/watch?v=L4-CMLirXeY] (wielkie dzięki!)  plus lekka kosmetyka w SiriLu (tam łatwiej o neutralizację tła, która jest różowawo-magnetowa przez filtr CLS) i wyszły mi takie dwie galaktyki (Andromedy + M33):
image.thumb.png.dd01060e44924f8d4b290baf67b8413e.png


image.thumb.png.26db17423cb59835584be7c2018825f4.png

Przyznaję, że dużo mniej zmasakrowane zdjęcia + detal zachowany. Natomiast nie bardzo wiem co dalej, w sensie jak W Andromedzie teraz wyciągnąć kolorki (rozumiem że podnieść saturację?) a w M33 jest dość szare tło i chciałbym je jakoś "odmglić", żeby pokazać więcej samej galaktyki. 
Stack do M33:
https://drive.google.com/file/d/1UrrkFVmhG3mit4gSfNgsyguSMyVJINcl/view?usp=sharing 

Edytowane przez dudeck
  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Tayson napisał:

kliknij kafelek S i go podkrec. To saturacja zdjecia.image.thumb.png.a32e34ce7b2dfa38314be4722e42eaf8.png

 

potem lekka desaturacja tla i bedzie zdjecie dnia na Astropolis :) 

 

Coś w ten deseń ? 

image.thumb.png.699366647e21ceb9164850300bd74b4a.png

 

Ja wiem, że budżetowy Canon + radziecki obiektyw za 250zł to na APOD się nie nadają, ale miłe to co piszesz @Tayson :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze zapytam o taki postprocessing. Użyłem StarNet++ do usunięcia gwiazd. Zrobiłem 2 warstwy w Gimpie (starless + normalna), dałem Opacity na 35% z gwiazdami a podniosłem trochę Saturację (HueSaturatuon) na warstwie bez gwizad, złączyłem i potem (wszystkie operacje na 16bit Tiffach) w Adobe Lightroom zredukowałem lekko szumy i pogłębiłem czernie + zwiększona przejrzystość oraz lekko usunąłem zamglenie, efekt taki:

image.thumb.png.e65623da5804ee9a63ec62536d3c00fc.png
Przesadziłem, czy jest ok?

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przesadziłeś z kolorystyką i tło jest zafarbowane, ale i tak postęp jakości niemal geometryczny.

Oby tak dalej!

Mamy na forum fajny topic "Bawimy się materiałem". Dzięki kolegom można sobie pobrać surowe materiały do obróbki.

Mega okazja do nauki tym bardziej że materiały są różnej jakości.

 

 

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.