Skocz do zawartości

LBN 788, LBN 800, LDN 1529, czyli kolejna część obłoków molekularnych w Byku.


OnlyAfc

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, _Spirit_ napisał:

Razi kolorowy szum. Odwrócona maska zmiękczona + redukcja szumu w kolorze powinna pomóc chyba że tak ma być.

Mało materiału troszkę. Przydałoby się z 10h jeszcze.

Spróbuję troszkę powalczyć jeszcze z szumem po pracy, zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lukost napisał:

że to krew, pot i łzy. ;)

A ja się cieszę jak dziecko i obrabia mi się po prostu super przyjemnie te pyły :)

Powiem Ci, że już wiem, że z Nikonem się polubię. Jakościowo bije na głowę moje poprzednie Canony na głowę. Czekam jeszcze na pogodę, żeby wypalić coś wodorowego, bo jestem baardzo ciekaw, jak wyglądać będzie obróbka mgławic.

Na razie po zrobieniu pyłów i gromadki jestem zachwycony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namawiam na użycie ISO1600, a efekt będzie o wiele lepszy.

Proponuję zrobić test z poszczególnymi wartościami ISO zmieniając czas naświetlenia i porównać szum.

Zebrać po 10 klatek dla:

ISO3200 przy 60s

ISO1600 przy 120s

ISO800 przy 240s

ISO400 przy 480s

ISO200 przy 960s

Przy ISO100 to zbieramy fotony gromad itp.

Jak dla mnie za dużo szumi.

Kadr bardzo ciekawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, _Spirit_ napisał:

Odwrócona maska zmiękczona + redukcja szumu w kolorze powinna pomóc chyba że tak ma być.

Przyznam, że nie mogę nałożyć odwróconej maski na tej fotce, bo mi zawsze zaczepia pyły. Muszę się naumieć :P

Spróbowałem troszkę szum kolorowy zlikwidować, wyszło tak:

panel2-processed-v5.thumb.jpg.b8b62e6ff0c79189dfcdb17422cc0651.jpg

 

Dodaję też wersję bardziej kontrastową, nie wiem, czy przypadnie do gustu :)

 

panel2-processed-v6.jpg

 

5 godzin temu, californiakid napisał:

Możesz pokazać pojedynczą klatkę? W swojej krótkiej "karierze" nie miał okazji zobaczyć jak wygląda klatka z takimi pyłami, czy w ogóle widać cokolwiek czy tylko po obróbce. 

Proszę:

Light_panel2_120.0s_Bin1_ISO100_20211031-230719_0101-St-St.thumb.jpg.3ac2852960606f8982e06b778ed4fb24.jpg

 

27 minut temu, MaciejW napisał:

Mi się wydaje, czy coś złego się dzieje w lewym dolnym rogu? Pyły nie wybaczają nieidealnych flatów, gradientów

Winietę mam, jak widać na pojedynczej, nieskalibrowanej klatce powyżej, ale wydaje mi się że to co widać, to kolejne ciemne pyły tuż przy rogu.

Flaty raczej są ok :)

 

Edytowane przez OnlyAfc
  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2021 o 14:51, pablo12311 napisał:

Namawiam na użycie ISO1600, a efekt będzie o wiele lepszy.

Proponuję zrobić test z poszczególnymi wartościami ISO zmieniając czas naświetlenia i porównać szum.

Zebrać po 10 klatek dla:

ISO3200 przy 60s

ISO1600 przy 120s

ISO800 przy 240s

ISO400 przy 480s

ISO200 przy 960s

Przy ISO100 to zbieramy fotony gromad itp.

@count.neverest Ty focisz często Nikonem chyba , mógłbyś się wypowiedzieć? Chętnie poznam twoje zdanie na temat czasów i używania ISO.

Edytowane przez OnlyAfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2021 o 14:51, pablo12311 napisał:

Namawiam na użycie ISO1600, a efekt będzie o wiele lepszy.

 

A ja bym nie polecał, bo efekt będzie o wiele gorszy. Co według Ciebie zyska?

 

@OnlyAfc Robiłem we wrześniu pomiary szumu dla Nikona D810, ze skokiem ISO o 1/3EV, wyniki poniżej, powtarzalne dla kilku zestawu klatek.

Ja bym palił jak najdłuższe klatki, ale parametry ocenił najpierw testem: 3200 i czas X i sprawdził na LV ile gwiazd się spaliło (subiektywna ocena). Tu odpowiednio możesz skrócić/podnieść czas, żeby mieć pewność, że dostaniesz ładne, kolorowe gwiazdy. Wiadomo, że Syriusze i inne takie gagatki będą spalone.

No a potem schodzisz do max ISO400 i czas x/8, lub ISO100 i czas X/32.

Jasne obiekty, raczej wyższe ISO (niskie ratio jasność gwiazd: obiekt), ciemne i bardzo ciemne obiekty niskie iso (wysokie ratio jasność gwiazd: obiekt).

 

Testowałem tez w zeszłym roku chyba 200 klatek M42 na ISO 3200 z filtrem duo i to był baaardzo duży błąd. Nigdy więcej nie ustawię ISO większe jak 400. Po to matryca dslr ma określoną dynamikę i studnię i goni się za tym sprzętem, żeby nie robić z niej planetarki OSC.  Patrząc na ilość materiału jaką masz i efekt jaki już wyszedł, ustawiłbym ISO200 jakieś 8-10 min na klatkę, żeby ich było ~100. Nie wiedząc jaki efekt wyjdzie, tak samo ;) Takiego obiektu nie można nie ciągnąć i nigdy się nie opanujesz. SNR każdej klatki musi do tego być odpowiednio wysoki.

 

szum ISO
1,08 L1
1,08 L2
1,08 64
1,16 72
1,6 100
2,06 140
2,82 200
3,8 280
5,1 400
6,9 560
9,2 800
11,95 1100
16,1 1600

 

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.