Skocz do zawartości

Jak użytkować duży teleskop w małym obserwatorium z odsuwanym dachem.


Tomi

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Grzędziel napisał:

A możesz zdradzić co to za tuba 330/1160? Wygląda bardzo fajnie.

Oczywiście! Teleskop skonstruował Pablito na bazie optyki od pana Stefana, którą zakupiłem na forum od Edgensa. Tubus jest stalowy i pochodzi z teleskopu Delta-GSO - jest oklejony folią imitującą włókno węglowe. Wyciąg okularowy to Baader Steeltrack Diamond 2", zaś korektor komy - Baader MPCC III.

 

Nowy teleskop zamontowałem przed dwoma tygodniami. Służy mi - podobnie jak poprzedni - do poszukiwania nowych planet pozasłonecznych (rejestracja tranzytów potencjalnych egzoplanet). Ostatnio wykonałem kilkadziesiąt testowych klatek z różnymi czasami naświetlania bez guidingu. Postaram się je niedługo zamieścić.

  • Lubię 6
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, tomekL napisał:

Fajny opis :). Mógłbyś mi napisać jakie dokładnie używasz kamery do tego podglądu.

 

7 godzin temu, Tomi napisał:

do poszukiwania nowych planet pozasłonecznych (rejestracja tranzytów potencjalnych egzoplanet).

Dokładnie, to jest interesujące, jak obrabiasz takie dane, jak to zbierasz (w sensie czasy, wybór gwiazd do podglądu itd), masz już jakieś sukcesy w szukaniu?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za naświetlenie tematu krytycznego otwierania/zamykania dachu. Nie mam tak ciasno jak Ty, ale i tak muszę uważać, i w swojej astrobudce zainstalować jakieś zabezpieczenie. Zawsze monitorowałem na podglądzie kamery moment parkowania montażu i zamykania dachu, ale licho nie śpi i czasem o trzeciej nad ranem nieopatrznie można sobie uszkodzić sprzęt. Moje rozwiązanie napędu i sterowanie jest bardziej DIY więc sprawę załatwię pewnie wyłącznikiem krańcowym aktywowanym przez parkującą tubę.

Puki co wygląda to tak. 

budka.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, OnlyAfc napisał:

Ostatnio natknąłem się na taką fotkę na astrobin:
https://www.astrobin.com/3aawf8/B/

Koleś wozi 10" na HEQ5 i szuka egzoplanet, wiec da się :)

 

Ale 10 calowa tuba, waży 15kg więc leży w możliwościach udźwigu heq5. Ja na neq 6 pro wieszałem 20calowe bydle i też stał 

Edytowane przez Mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Tomi napisał:

Nowy teleskop zamontowałem przed dwoma tygodniami. Służy mi - podobnie jak poprzedni - do poszukiwania nowych planet pozasłonecznych (rejestracja tranzytów potencjalnych egzoplanet). Ostatnio wykonałem kilkadziesiąt testowych klatek z różnymi czasami naświetlania bez guidingu. Postaram się je niedługo zamieścić.

Wspaniała sprawa

:like:

Bardzo mocno trzymam kciuki za sukces projektu.

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kompas napisał:

A może zamiast kpntraktonów kamer itp. wystarczyło by posadowić tą astro-budkę na jakiejś podmurówce. Pokazałeś na zdjęciach montaż, teleskop ale samej astrobudki nie pokazałeś

Wybacz, już się poprawiam. Obserwatorium zostało posadowione na betonowych słupach podnoszących konstrukcję o 50 cm ponad okoliczny teren. Sam pier też został podniesiony, aby teleskop mógł obserwować również obiekty położone dość nisko nad horyzontem (od 20 stopni). To podniesienie teleskopu jest szczególnie istotne w tak małym i ciasnym obserwatorium, ponieważ ściany budynku są bardzo blisko końca tuby optycznej.

obserwatorium2.jpg.3cc563bca4dc7f3f39bf2bd702bd9936.jpg

 

obserwatorium1.jpg.8dea82844389112083245307e1281598.jpg

 

9 godzin temu, rambro napisał:

To gotowe obserwatorium co to za model ?

Jest to Mała Niedźwiedzica z Allsky z numerem seryjnym 001 :) 

obserwatorium_tabliczka.jpg.ac3e66a8bf56b94c4c29d8e8b344f8c3.jpg

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, tomekL napisał:

Fajny opis :). Mógłbyś mi napisać jakie dokładnie używasz kamery do tego podglądu.

Korzystam z kamer HD 1080P Sony NVP2441 z matrycą IMX323, które znalazłem na Aliexpress. Kamery są podłączone do rejestratora GISE 5W1 GS-M1004NH-V2.

 

8 godzin temu, Mnich85 napisał:

Ten Neq 6 daje rade utrzymac takiego kolosa?? 

Utrzymać tak, ale najważniejsze jest to, aby teleskop prowadził wystarczająco dokładnie. Moja poprzednia tuba wraz z osprzętem ważyła około 14 kg, którą wykonywałem klatki o długości do 5 minut z guidingiem.

g1.thumb.jpg.75d2a8dab7af5da4e821f028f39c7291.jpg

Niestety po wymianie głównej kamery z Atika 383L+ na ASI294MM Pro okazało się, że pojawiły się problemy z jednoczesną obsługą dwóch kamer ASI (w OAGu mam T7 mono na sterowniku ASI). Od tej pory nie korzystam z guidingu, ale w międzyczasie zmieniłem montaż z NEQ6 na... NEQ6 :) 

 

Ten pierwszy po wymianie łożysk i smarów prowadził Oriona 250/1200 bardzo dobrze , ale bez guidera nie dawał oczywiście rady przy dłuższych czasach naświetlania.

 

Ten drugi, który również zakupiłem na forum, jest już opaskowany i wyposażony w bardzo dokładny enkoder (Telescope Drive Master). Pozwalał mi wykonywać Orionem ekspozycje o długości nawet 5 minut. Po zmianie teleskopu na 330/1160, który z osprzętem waży około 24 kg już nie jest tak dobrze, ale montaż do 2 minut prowadzi przyzwoicie. Jeszcze będę nad tym pracował.

 

Jeśli uda mi się uruchomić drugą kamerę, będę korzystał z dobrodziejstw obu systemów jednocześnie (TDM+guiding).

 

8 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Dokładnie, to jest interesujące, jak obrabiasz takie dane, jak to zbierasz (w sensie czasy, wybór gwiazd do podglądu itd), masz już jakieś sukcesy w szukaniu?

 

Obserwacje egzoplanet lub kandydatek na egzoplanety są dość proste z punktu widzenia zbierania materiału. Podobnie jak w przypadku astrofotografii estetycznej rejestruje się wiele klatek tego samego fragmentu nieba, zawierającego wybraną gwiazdę (posiadającą planetę albo taką, która może ją posiadać). Informacje o odkrytych już planetach można odnaleźć w Internecie, np. tutaj: http://var2.astro.cz/ETD/predictions.php Wyszukuje się tam interesujący nas tranzyt (przejście planety na tle gwiazdy) i zbiera klatki w odpowiednim czasie.

 

Zjawiska trwają od kilkudziesięciu minut do wielu godzin i mniej więcej tyle trzeba poświęcić na jeden obiekt. Rejestrację zawsze należy rozpocząć minimum 30 minut przed początkiem tranzytu, aby móc później sporządzić odpowiedni wykres. W czasie sesji kontroluje się przede wszystkim to, czy nasza gwiazda nie jest prześwietlona (nie może być, gdyż musimy w czasie analizy materiału mierzyć jej jasność porównując z innymi nieprześwietlonymi gwiazdami). Dodatkowo kontrolujemy to co w typowej astrofotografii (ostrość, która nie musi być ustawiona perfekcyjnie, ale nie może się za bardzo zmieniać), guiding, itp.  Na koniec wykonujemy klatki kalibracyjne i możemy przejść do analizy materiału (ja korzystam z oprogramowania C-Munipack i AstroImageJ).

 

Analiza polega na wykonaniu wykresu zmian jasności gwiazdy (pomaga w tym odpowiednie oprogramowanie). Dopiero wówczas możemy określić, czy nasza obserwacja powiodła się, gdyż dla naszego oka każda klatka jest taka sama. Jest to związane z tym, że mamy tu do czynienia z bardzo małymi spadkami jasności, niedostrzegalnymi gołym okiem nawet na zdjęciach z dużego teleskopu. Przykładowe wyniki obserwacji zamieszczam poniżej (moja obserwacja oznaczona jest nr 152): http://var2.astro.cz/ETD/etd.php?STARNAME=WASP-10&PLANET=b

 

Jaki sprzęt jest do tego potrzebny? Najlepiej posiadać teleskop o aperturze powyżej 10 cm (im większy tym lepszy) z płaskim polem, montaż paralaktyczny z napędem i kamerę monochromatyczną.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.