Skocz do zawartości

Wyjazdy z Krakowa pod ciemne niebo


Rekomendowane odpowiedzi

Co to było za spotkanie! Dzięki serdecznie za świetny czas, oby tak było częściej.

 

Mimo dosyć silnego wiatru, wróciłem z całkiem przyzwoitym materiałem - po odrzuceniu sporej liczby klatek udało się zebrać 4 godziny takiego duetu - Oko Saurona oraz NGC 4145. Poglądowo, to tylko stack po autostretchu:

https://cdn.discordapp.com/attachments/1144033363431280650/1235185554191024158/obraz.png?ex=663373b0&is=66322230&hm=9ce4afab35aeebea27540da8daf73fef459fa527fb43d566009cb0488353d60e&

 

Do zebrania jeszcze co najmniej drugie tyle.

Testy rejestrowania ISS na Dobsonie pokazał już Piotrek. Pierwsze próby pokazały ogromny potencjał 20" teleskopu i na pewno wrócimy do tego tematu podczas białych nocy. Testowaliśmy również teleskop pod kątem lucky imagingu i niebawem pokażę również te zmagania.

 

Oprócz obserwacji wizualnych i fotografii pobawiłem się nieco swoją anteną helikalną. Dwa nocne przeloty nowego satelity Meteor M2-4 zaprezentowały się tak:

 

msu_mr_composite6.thumb.png.8c635c945ea1d669c779a7fb9263b824.png


msu_mr_composite.thumb.png.9efd749e95a1f7836ae29478a084fffe.png

 

Ostatni z nich, już o godzinie czwartej nad ranem pokazał wschód Słońca nad Rosją:

msu_mr_composite2.thumb.png.d50da62f41f3e384af2169fd9ef4cdb9.png

 

Jakość obrazów pozostawia wiele do życzenia, ale niestety setup swoje najlepsze chwile ma za sobą (czekam na antenę do budowy nowego), a dodatkowo sama satelita przeżywa swoje trudności. Wot ruska technika...

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 6
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jestem aktualnie w Polsce (Śląsk) i zatęskniłem za obserwacjami. Cały mój sprzęt niestety jest zagranicą. Z chęcią spędziłbym nockę pod ciemnym niebem...

 

Jeżeli ktoś planuje obserwacje w nocy z czwartku na piątek, to chętnie się dołączę. 

 

Mogę dojechać do 400km. Pojechałbym najchętniej aż w Bieszczady... :)

 

Jeżeli ktoś planuje obserwacje i nie przeszkadza mu dodatkowe towarzystwo, to proszę o wiadomość tutaj/priv.

 

pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Martyn napisał(a):

Witam,

 

Jestem aktualnie w Polsce (Śląsk) i zatęskniłem za obserwacjami. Cały mój sprzęt niestety jest zagranicą. Z chęcią spędziłbym nockę pod ciemnym niebem...

 

Jeżeli ktoś planuje obserwacje w nocy z czwartku na piątek, to chętnie się dołączę. 

 

Mogę dojechać do 400km. Pojechałbym najchętniej aż w Bieszczady... :)

 

Jeżeli ktoś planuje obserwacje i nie przeszkadza mu dodatkowe towarzystwo, to proszę o wiadomość tutaj/priv.

 

pozdrawiam 

Ten wątek dotyczy Krakowa i okolic :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.05.2024 o 15:22, m_jq2ak napisał(a):
W dniu 1.05.2024 o 15:22, m_jq2ak napisał(a):

Nie ogarniam tej gwary :) Ja z nizin :)

 

Nadupcać-wyśmiewać,kpić,śmiać się.

Lupiarze - miłośnicy sprzętów soczewkowych(Apo,achronaty),którzy nieba używają do podziwiania sprzętów,wolą wykresy, krążki itp głupotki,niż pogodne niebo i obserwacje.

 

 

 

  • Lubię 2
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylądowałem wczoraj w Zaryszynie przed północą. Zanim zdążyłem wszystko wypakować z samochodu usłyszałem kilka strzałów z broni, to mnie jednak nie zniechęciło. Dopiero chrząkania i kwiki dzików w bliskiej odlegości były sygnałem że pora kończyć „imprezę”. Jadę następnym razem na Glanów, może tam będzie spokojniej. 
P.S. Prowadził ktoś obserwacje z grodziska Stradów? Wg LP map miejscówka powinna być dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.