Skocz do zawartości

Wyjazdy z Krakowa pod ciemne niebo


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 9.08.2023 o 13:20, Piotrek K. napisał(a):

Jutro nie dam rady, ale od piątku do wtorku jestem na wsi. Jak ktoś jest chętny na obserwy/focenie/perseidy to zapraszam. Podobno ma być w miarę pogodnie ;)

Dziś obserwujemy u Piotra na wsi, będzie kilka teleskopów.

Ja biorę leżaczek i będę zliczał Perseidy oraz poobserwuję kilka komet https://heavens-above.com/Comets.aspx?lat=50.0216&lng=19.9424&loc=Unspecified&alt=238&tz=CET&cul=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.08.2023 o 13:20, Piotrek K. napisał(a):

Jutro nie dam rady, ale od piątku do wtorku jestem na wsi. Jak ktoś jest chętny na obserwy/focenie/perseidy to zapraszam. Podobno ma być w miarę pogodnie ;)

Dzięki @Piotrek K. za gościnę!

Jak zwykle było przesympatycznie!

Pozdrowienia dla reszty!

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super mini zlocik wyszedł, udany pod każdym względem. Perseidami posypało, DS-y i planety poogladane, foto też porobione. Warunki może nie idealne ale bylo bardzo dobrze. O ile się nie pomyliłem to było nas wczoraj 15 osób :)

Dzięki za spotkanie i zapraszam również dzisiaj i jutro, mam nadzieję ze pogoda będzie łaskawa i dopisze tak jak wczoraj. 

Kilka fotek z telefonu:

IMG_20230812_205540_copy_1264x2247.thumb.jpg.22e70f44f6e244575d5c213a127350f9.jpg

IMG_20230812_233330_copy_2217x1247.thumb.jpg.01a4f0cd4e24526d60f33d9ab6b411bd.jpg

IMG_20230812_233903_copy_2451x1378.thumb.jpg.2310eb836f9af9703a21e347325e5f96.jpg

IMG_20230812_234837_copy_2519x1417.thumb.jpg.cb81124d6dd1da8db3033ba1ee9d5171.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowania do obserwacji:

krzeslawice.jpg.4c7595eea17bd7b45f5e5ae98c82a8c9.jpg

 

Ja standardowo leżaczek i popełniłem 4h wizualnych obserwacji Perseidów.

Zasięg 6.2 mag.

Liczby godzinne:

21:55-22:55 17 szt, w tym 16 PER

22:55-23:55 20 szt, w tym 19 PER

23:56-00:56 23 szt, w tym 21 PER

00:58-01:58 35 szt, w tym 31 PER

SUMA: 95 meteorów, w tym 87 Perseidów, 3 Akwarydy, 3 k-Cygnidy i 2 sporadyczne.

Na koniec popatrzyłem przez teleskopy na Saturna i Jowisza, oraz przez lornetkę na Księżyc z pięknym światłem popielatym.

 

Raport IMO wypełniony:

https://www.imo.net/members/imo_vmdb/view?session_id=85570

 

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja pojadę, ale jutro (w środę) wczesnym wieczorem, ma być nawet pogodniej niż dziś wieczorem, a także Księżyc będzie później wschodził.

Chyba nawet pojadę do „strefy drugiej” (czyli Zaryszyn/Trzonów), gdyż będzie już otwarty nowy szybki kawałek trasy S7 (Moczydło – Miechów) i teraz będzie tylko 5 minut dłużej niż do Grzymałowa/Dosłońca, trzeba sprawdzić heh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, stratoglider napisał(a):

Ja pojadę, ale jutro (w środę) wczesnym wieczorem, ma być nawet pogodniej niż dziś wieczorem, a także Księżyc będzie później wschodził.

Chyba nawet pojadę do „strefy drugiej” (czyli Zaryszyn/Trzonów), gdyż będzie już otwarty nowy szybki kawałek trasy S7 (Moczydło – Miechów) i teraz będzie tylko 5 minut dłużej niż do Grzymałowa/Dosłońca, trzeba sprawdzić heh.

Podziemy też z @orzeszek1916 i niutkiem 16". I lepiej faktycznie do Trzonowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotrek Guzik napisał(a):

I jak, udało się?

Tak, udało się, choć teraz nie nazwałbym tego polowaniem, a zwykłą obserwacją komety w danym miejscu na niebie, gdyż była bardzo jasna i nie ukrywała się. Mam na myśli samą głowę, której środek pokazał zielonkawą barwę. Natomiast warkocz był ledwo widoczny.

 

tu opisałem:

https://astropolis.pl/topic/89954-c2023-p1-nishimura-kometa-last-minute/?do=findComment&comment=1028130

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie Grzymałowa: blisko punktu obserwacyjnego pojawił się nadajnik z bardzo jasnymi czerwonymi lampami. Lampy są tak jasne że rażą pomimo czerwonej barwy! Co prawda można się tak ustawić że będzie ją zasłaniać drzewo, ale 1) ogranicza to miejsce ustawienia sprzętu do około zaledwie dwóch metrów 2) gdy nie będzie liści, drzewo nie przesłoni tego porządnie. Natomiast w azymucie około NNW, widać już nowe ledy z MOP przy nowej S7, z odległości kilku kilometrów, nie przeszkadzają bardzo, ale jednak są i nie gasną w nocy.

 

Jeśli faktycznie dzięki nowej esce, do Trzonowa / Zaryszyna pojedzie się zaledwie 5 minut dłużej, to chyba nie będzie już sensu jeździć do miejsc Grzymałów / Dosłońce, gdyż tam dalej jest lepsze niebo. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja Dziewczyna uszyła dla mnie taką poduszkę, którą dostałem na urodziny:

 

rogal.thumb.jpg.3cffcf5b803af1883787735f956f47d8.jpg

 

Dziś do mnie przyjedzie i zamierzam ją zabrać do Grzymałowa na wschód dokładnie takiego Rogala, nawet dokładnie w tym kolorze 😀. Wschody Księżyca stamtąd, zza bardzo dalekiego widnokręgu, są naprawdę urodziwe, a tym razem będzie to przez lornetę na statywie.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Piotrek K. napisał(a):

Jeśli ktoś nie ma jeszcze dość dobrej pogody, to zapraszam na wioskę, będę od dzisiejszego wieczoru do niedzieli, a moze nawet do poniedzialku z 16" i makiem 200/2000.

Prawdopodobnie będę w sobotę i zostanę do 5 rano w niedzielę, żeby po raz ostatni uśmiechnąć się do C/2023 P1 (Nishimura) :D

Załóż tylko szukacz prosty do 16", to zapoluję na kilka słabszych komet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.09.2023 o 23:51, M.K. napisał(a):

Prawdopodobnie będę w sobotę i zostanę do 5 rano w niedzielę, żeby po raz ostatni uśmiechnąć się do C/2023 P1 (Nishimura) :D

Załóż tylko szukacz prosty do 16", to zapoluję na kilka słabszych komet.

Cirrus pokrzyżował plany :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jutro wybieram się na obserwacje, tym razem do Trzonowa. Bardzo dawno tam nie byłem, choć wiele razy bywaliśmy w sąsiednim Zaryszynie, więc przy okazji dam znać co się tam dzieje. 

 

Jeśli ktoś jeszcze będzie, to pooglądamy duże mgławice w szerokim polu, a jeśli będe sam to będę "zbierał rawy" do kolejnych szkiców i wizualizacji dużych mgławic, heh.

 

Mam też nowe filterki UHC OEM (30 nm), pewnie uda się choć trochę je obadać. 

Edytowane przez stratoglider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt z Was nie jeździ bliżej ale na południe od Krakowa?

Byłem niedawno na Drozdzowniku koło Skawiny - duża różnica w porownaniu z tym co mam za domem... Widać zarys Drogi Mlecznej, u mnie nie ma szans...

15 km dalej na górce w okolicy Harbutowic w ostatnią sobotę o 4 rano będąc na grzybach widziałem jeszcze lepsze niebo. Gdzie się nie obrócić dookoła to nie widać oświetlonego domostwa...

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

Nikt z Was nie jeździ bliżej ale na południe od Krakowa?

Hej, z uwagi na lepsze prognozy pogody na południu - pojadę tym razem na południe. 

Na Koskową Górę, spróbuję wykorzystać atut dużej wysokości npm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.