Skocz do zawartości

Wyjazdy z Krakowa pod ciemne niebo


Rekomendowane odpowiedzi

Byłem dzisiaj wieczorem z Małżowiną na punkcie widokowym Drożdżownik na poł-zach od Skawiny, raptem kilka km. od mojego domu. No powiem, że jest różnica. Gołym okiem widać ;) Widok na południe ładny - nie widać praktycznie żadnych grup oświetlonych budynków - pochowały się w dolinach. Niebo sporo ciemniejsze niż na mojej wsi, no i co ważne sporo wyżej więc ponad syfem, który unosi się w powietrzu. Chyba wybiorę się tam na nockę jak się czyste niebo przydarzy hyhyhy

 

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. Planuję w najbliższym czasie kupić Newtona 12" na montażu Dobsona i szukam miejscówki (jestem z Krakowa ale obserwacje planuję prowadzić z Iwanowic SQM 20.71 mag./arc sec2). Wpadły mi w oko Kudłacze ale zastanawiam się z którego miejsca z tej miejscówki obserwujecie, tj. jak daleko od parkingu. Pytam bo nie wiem czy dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w niewielki wózek transportowy. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Koronzon napisał(a):

Witam. Planuję w najbliższym czasie kupić Newtona 12" na montażu Dobsona i szukam miejscówki (jestem z Krakowa ale obserwacje planuję prowadzić z Iwanowic SQM 20.71 mag./arc sec2). Wpadły mi w oko Kudłacze ale zastanawiam się z którego miejsca z tej miejscówki obserwujecie, tj. jak daleko od parkingu. Pytam bo nie wiem czy dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w niewielki wózek transportowy. Pozdrawiam 

Jeśli masz na myśli Iwanowice Dworskie, to tam nie ma szału. Nie wiem skąd pomiar 20.72 - nawet w Trzonowie nie jest tak ciemno. 20 minut jazdy samochodem dalej od Iwanowic masz Glanów, też bez rewelacji ale jednak o wiele lepiej. Tam regularnie jeździmy. Kudlacze też nie są fajne, lepiej jest dalej na południe - Koskowa, Wilczyce.

 

Edit: Dobra, 20,72 moze być, pomylilem z 21,72 ;)

Edytowane przez Piotrek K.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotrek K. napisał(a):

Jeśli masz na myśli Iwanowice Dworskie, to tam nie ma szału. Nie wiem skąd pomiar 20.72 - nawet w Trzonowie nie jest tak ciemno. 20 minut jazdy samochodem dalej od Iwanowic masz Glanów, też bez rewelacji ale jednak o wiele lepiej. Tam regularnie jeździmy. Kudlacze też nie są fajne, lepiej jest dalej na południe - Koskowa, Wilczyce.

 

Edit: Dobra, 20,72 moze być, pomylilem z 21,72 ;)

Dziękuję za odpowiedź. O Iwanowicach myślałem bo teściowa ma tam działkę z domkiem letniskowym więc jakbym się zasiedział to zawsze można się przespać na miejscu. Glanów faktycznie blisko, wybiorę się tam niebawem za dnia na rekonesans. Odniosłem wrażenie że często wspominaliście o Kudłaczach więc założyłem że musi to być super miejscówka na obserwacje :) W takim razie Wilczyce też sprawdzę. Dzięki raz jeszcze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
Godzinę temu, dobrychemik napisał(a):

Bierzesz nową dwururkę?

Tak, pierwszy raz zabieram ją w teren. Zobaczę czy nie straci kolimacji i wogóle jak przeżyje podróż 😀 

Dlatego chcę tam być jeszcze w dzień, posprawdzać wszystko, obadać krajobraz, potem sierp Księżyca i na spokojnie do ciemnego nieba.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nocka faktycznie była przyzwoita, nie ma co narzekać po kilku miesiącach pod chmurami. SQML pokazał kilkukrotnie 21.30 co jest chyba wynikiem bliskim max na wiosce, do tego dawno nie odnotowanym. Lorneta made by Lechu to świetny pomysł, ale myślę że ona rozwinie skrzydla dopiero pod np.  bieszczadzkim niebem. Widoki z niej są naprawdę super. 

IMG_20230423_010030.thumb.jpg.bc96fdb3df39319dfdbf5435d80b097e.jpgIMG_20230422_201119.thumb.jpg.33e6cf2c08970d8ddc0b60976cb6c982.jpg

  • Lubię 6
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Darek_B przypiął/eła ten temat
  • 1 miesiąc temu...

A nie ratuje Cię zasilanie 12V 😉

Ja byłem wczoraj, źle nie było a nawet było poprawnie. 

Ogarniam sprzęt uczę się tego, następnym razem jeśli ktoś będzie chciał,się wyrwać to niech piszę smiało. 

Chyba że społeczność ,stała  się tak bardzo kameralna. 

Pozdrawiam 😉

IMG_20230716_004024.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Takie pytanko czy ktoś, kto nie wybiera się na zlot we wrześniu ( brak czasu lub inne  kwestie ) które utrudniają wyjazd.

Wybierał by się, lub chciałby się wybrać w Bieszczady ? 

Ja niestety Nie dam rady, jechać na zlot choć bardzo chciałem. Ale myślę nad wyjazdem wiadomo nie samemu, jeśli ktoś myśli nad takim rozwiązaniem to proszę pisać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.