Skocz do zawartości

Wyjazdy z Krakowa pod ciemne niebo


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Szymon Szozda napisał:

Patrząc na ICM nie sądzę że warto się fatygować z wypadem.

Do teraz była rewelacja, przejrzystość super bo mocno przewiane powietrze, chmurki w okolicach tylko horyzontu. Ale właśnie- do teraz, nagle przyszła taka pierzyna z chmur na południe Krakowa, że całość zasłonięta... Szkoda, bo liczyłem, że w takim razie chociaż z balkonu sobie jeszcze popatrzę na Saturna :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.05.2022 o 22:40, ozokarol napisał:

Czy dziś ktoś się gdzieś wybiera/już wybrał? Niebo wygląda przyzwoicie :D

 

Byłem w sobotę na Jurze KC, wieczorem faktycznie zaczęło się rozpogadzać gdy już zaczeliśmy się rozjeżdżać do domów, ja pojechałem do Grzymałowa w nadziei, że może uda się pomierzyć niebo. Udało się:

 

Grzymałów:

Zenit: 21.3 m/"2

N60: 21.3 m/"2

E60: 21.3 m/"2

S60: 21.1 m/"2

W60: 21.3 m/"2

 

Czyli wartości identyczne jak kilka dni wcześniej dla Zaryszyna. Dla Grzymałowa te wartości mnie nie dziwią, za to w Zaryszynie spodziewałem się conajmniej o 0.1 m/"2 ciemniej.

 

blob.png.3cfaf1d9aa748598f335e17e0d8ca717.png

 

blob.png.4d325cf0b071fa022bfdfb09279be0aa.png

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Będę dziś wieczorem w Zaryszynie, zapoluję na wschód Księżyca przy minimalnej deklinacji - czyli znów znad tej drózki, może powtórzy się to ciekawe zjawisko opisane wyżej :D

 

Zapoluję także na obłoki srebrzyste. Wczoraj były, ale z uwagi na sporo ciemnych chmur i rozświetlone Krakowskie niebo - było je widać badzo skromnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

hej, wspominałem wczoraj, że pojadę dziś do Wilczyc. Jednak przekładam ten wyjazd na jutrzejszy wieczór, gdyż pogoda się wyklarowała a jutro będzie 20 min później wschodził Księżyc, więc będzie o tyle więcej czasu pod ciemnym niebem (choć i tak krótko).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.07.2022 o 11:34, Piotrek K. napisał:

W razie czego gdyby ktoś planował jakis wyskok, to ja siedzę na wsi dzisiaj i jutro z 12", można wpadać.

Dzięki Piotr za wczorajsze obserwacje do białego rana.
Dziś nie dam rady, ale atmosfera ma być spokojniejsza, więc życzę Wam udanych obserwacji planet.
O komecie z warkoczem w Wężowniku C/2017 K2 nie zapomnijcie :D

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, M.K. napisał:

O komecie z warkoczem w Wężowniku C/2017 K2 nie zapomnijcie :D

 

Byłem wtedy (czyli wczoraj) w Wilczycach, obserwowałem Perły w Strzelcu, ale o Komecie nie zapomniałem!

Widziałem ją pierwszy i prawdopodobnie ostatni raz swoim sprzętem. Piotrek W, także rzucił okiem, był obok, fotografował niebo.

 

Udało mi się znaleźć czas aby pomierzyć ciemność nieba.

(a z uwagi na obecność Drogi Mlecznej w pobliżu zenitu, nie było sensu mierzyć w czterech kierunkach na wys 60 stopni)

 

image.png

image.png

Edytowane przez stratoglider
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, wprawdzie jeszcze tydzień czasu, jednak już zaplanowałem planetarne oglądanie z 1 na 2 sierpnia, z uwagi na kompleks zjawisk na Jowiszu, o którym wspomniałem tutaj: https://astropolis.pl/topic/85242-noc-z-1-na-2-sierpnia-wielkie-widowisko-na-jowiszu/ 

 

O ile pogoda pozwoli - pojadę i zapraszam do Krainy Dobrego Seeingu, czyli do Postolic :original: 

Będzie 120ED, dobre okulary i degustacja filtrów.

 

image.jpeg.0e23ebbe6cb1f8b2da6791d8f3ace9f1.jpeg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo, że najnowsze prognozy pogody są niepewne, przejadę się do Podstolic na to zjawisko.

Nie jest to daleko, może uda się coś zobaczyć przez luki między chmurami. A w promieniu 60 km nie ma nigdzie mniejszego zachmurzenia. Wyjadę około 21:30, pewnie nie będę do końca, ale raczej zostanę do zejścia cienia Ganimedesa czyli do około 0:30. Mam miejsce dla jednej osoby z plecakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, M.K. napisał:

Dziś obserwacje w Glanowie.

Dzięki za info, ja jednak polecę na Trzonów / Zaryszyn. Było dziś w dzień bardzo niebieskie niebo aż po horyzont, co jest zwiastunem bardzo dobrej przejrzystości, może być fantastyczna noc. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.