Skocz do zawartości

Ultralekki, walizkowy sześciocalowiec - wątek budowy


Mcmaker

Rekomendowane odpowiedzi

Nie nie, sklejka XPS nie wchodzi w grę, kompletnie nie nadaje się do budowania pracujących elementów, które w założeniu mają być często demontowane i montowane z powrotem. Balsowa to już w ogóle, przecież to się gnie na widok palca :rofl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z balsy to można sobie budować np. latające modele samolotów z napędem na gumkę - bo jest leciutka. No i łatwo się obrabia, bo jest też bardzo miękka, ale to właściwie jedyne jej zalety.

Nie wyobrażam sobie zrobienia z tego montażu Dobsona, chyba że nie wiem, do używania na Księżycu :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cacko!

 Śledzę ten wątek od początku, bo tego typu konstrukcja bardzo mnie interesuje. Gdyby nie lokalowo-warsztatowe ograniczenia i brak wystarczających kompetencji w majsterkowaniu chętnie sam porwałbym się na budowe czegoś takiego, pod kątem podróży na drugą półkulę lub bliżej równika. Temat zainspirował mnie od czasu znalezienia przed laty (już dawno nie istniejącej, niestety) strony projektu "backpacking telescope". To miał być ultralekki trusowy Dobson 6" do plecaka, o wadze do ok. 3 kg. Elementy truss-tube miały być z węglowych rurek od strzał łuczniczych. Sęk w tym, że te 3-3.5 kg to jest realna waga zestawu typu refraktor 90/500 + b. lekki statyw foto, który prawdopodobnie stanie się moim zestawem podróżnym (woziłem już 80/400+statyw). A możliwości 6" teleskopu vs 9 cm lunetka - wiadomo. Minusem jest oczywiście trudniejsza obsługa takiego składanego Newtona, co na niestacjonarnym wyjeździe jest kolosalnym problemem. Ale temat kusi...

 W zw. z jw. ;) parę pytań:

1) Sądząc po tej gumie ze zdjęcia, czy to jest Dobs w pełni wyważony, jak jego mniejszy brat 130/650, czy też ta guma to "spring counterweight"?

2) Z poprzednich postów wiem, że wykorzystałeś w konstrukcji główne elementy standardowego  N150/750 od SW, tj. LG+cela oraz pająk+LW. Zapewne więc znasz dokładną wagę obu tych elementów. Czy mógłbyś udostępnić te dane?

3) Ile finalnie waży Twoja konstrukcja?

Pozdrawiam i wieelkie brawa

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te eksperymentalne wyciągi są ciekawe, ale gdzie ty tam masz ten regulowany docisk zrobiony i jak?

Na zachodzie producent tego patentu używa plastikowej śruby jako docisk 2 par łożysk i zarazem regulator oporu.

Sklejki do tej konstrukcji wyciągu chyba ty pierwszy używasz.

 

Ogólnie ładny kolor bejcowania całości, tylko ta opalana krawędź nieco kłuje w oczy.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 4/2/2022 at 7:29 PM, Binocooler said:

Te eksperymentalne wyciągi są ciekawe, ale gdzie ty tam masz ten regulowany docisk zrobiony i jak?

Na zachodzie producent tego patentu używa plastikowej śruby jako docisk 2 par łożysk i zarazem regulator oporu.

Sklejki do tej konstrukcji wyciągu chyba ty pierwszy używasz.

 

Ogólnie ładny kolor bejcowania całości, tylko ta opalana krawędź nieco kłuje w oczy.

 

Wyciąg nie potrzebuje żadnego regulowanego docisku w momencie, kiedy wszystko jest ustawione i wywiercone z idealną dokładnością w taki sposób, że opór docisku samych łożysk o rurę jest wystarczający dla okularów 2 cale i 1,25 :) 

Co do "opalanej krawędzi" to ona wcale nie jest opalana ;) To lakier i mój pomysł na estetykę. Dodatkowo, lakierowanie boków sklejki pełni funkcję ochronną - to właśnie krawędziami sklejka najbardziej chłonie wilgoć i olejowanie ich nie zapewni tak dobrej ochrony jak polakierowanie.

 

On 4/2/2022 at 4:53 PM, Jarek said:

Cacko!

 Śledzę ten wątek od początku, bo tego typu konstrukcja bardzo mnie interesuje. Gdyby nie lokalowo-warsztatowe ograniczenia i brak wystarczających kompetencji w majsterkowaniu chętnie sam porwałbym się na budowe czegoś takiego, pod kątem podróży na drugą półkulę lub bliżej równika. Temat zainspirował mnie od czasu znalezienia przed laty (już dawno nie istniejącej, niestety) strony projektu "backpacking telescope". To miał być ultralekki trusowy Dobson 6" do plecaka, o wadze do ok. 3 kg. Elementy truss-tube miały być z węglowych rurek od strzał łuczniczych. Sęk w tym, że te 3-3.5 kg to jest realna waga zestawu typu refraktor 90/500 + b. lekki statyw foto, który prawdopodobnie stanie się moim zestawem podróżnym (woziłem już 80/400+statyw). A możliwości 6" teleskopu vs 9 cm lunetka - wiadomo. Minusem jest oczywiście trudniejsza obsługa takiego składanego Newtona, co na niestacjonarnym wyjeździe jest kolosalnym problemem. Ale temat kusi...

 W zw. z jw. ;) parę pytań:

1) Sądząc po tej gumie ze zdjęcia, czy to jest Dobs w pełni wyważony, jak jego mniejszy brat 130/650, czy też ta guma to "spring counterweight"?

2) Z poprzednich postów wiem, że wykorzystałeś w konstrukcji główne elementy standardowego  N150/750 od SW, tj. LG+cela oraz pająk+LW. Zapewne więc znasz dokładną wagę obu tych elementów. Czy mógłbyś udostępnić te dane?

3) Ile finalnie waży Twoja konstrukcja?

Pozdrawiam i wieelkie brawa

-J.

 

Dzięki za miłe słowa :D

 

1. Prawie żadne walizkowe konstrukcje Newtonów nie mogą być wyważone naturalnie, włącznie z mniejszym bratem 130/650. Waga dolnej klatki wraz z lustrem jest zbyt mała żeby można było znaleźć środek ciężkości bez dodatkowych przeciwwag. Stąd właśnie jak to dokładnie fachowo nazwałeś "spring counterweight" ;)

Waga piórkowa takiego teleskopu też jest problemem w samym operowaniu nim, dlatego też żeby zapewnić docisk płóz do ślizgów Dobsona musi ją coś "ciągnąć w dół" czyli dociskać.

 

2 i 3.  Jak będę jeszcze raz rozbierał teleskop to dopiszę wagę samych tych elementów które wymieniłeś. W tej chwili mogę podać wagę całości tak jak na zdjęciu wraz z dolną, jeszcze nieskończoną skrzynką. Całość wraz z rurkami, gotowa do obserwacji, waży 5,2 kg

 

Myślę, że realna waga takiego zestawu w momencie zastąpienia profili o ściance 2 mm profilami 1,5 mm oraz dwóch największych płyt Dobsona sklejką 6 mm zamiast 12 mm, plus zrobienie rury wyciągu z aluminium, a nie z kwasówki może dać rezultat 4,8-4,9 kg. Ja zdecydowałem się na nie pędzenie za gramami, a sztywnością i wytrzymałością konstrukcji, stąd waga :) 

 

Edytowane przez Mcmaker
  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super sprawa pod wyjazdy pod ciemne niebo, kiedyś sobie skonstruuję podobny ;) A jak z długością aluminiowych profilii? myślałeś nad jakimś rozwiązaniem, aby mieć składane profile? Żeby rzeczywiście było to rozwiązanie walizkowe? Mam zbędnę wewnętrzne sekcje nóg węglowego trójnoga i chyba wiem co z nimi zrobię.

E: a jak planujesz transportować lustro wtórne?

Edytowane przez MaciejW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj parę godzin pogrzebałem w naciągu linek zrobionym na snapach i wygląda na to, że wszystko działa jak należy, potwierdzają to również balkonowe obserwacje Księżyca :)

Zwracam uwagę na aktywną przeciwwagę, której napięcie rośnie nierównomiernie do wychylenia teleskopu :D A pod koniec tygodnia wpadną pokrętła do górnej klatki i nakrętki pająka. Zajmę się też profilami.

 

 

IMG_20220412_192720.jpg

IMG_20220412_192543.jpg

IMG_20220412_192431.jpg

IMG_20220412_192348.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Martyn napisał:

 

Od dawna szukam takiego teleskopu i chyba pozostanie zrobić samemu właśnie. Chociaż łatwe to raczej nie jest, a książki na ten temat jakie mi się przewinęły bywają bardzo drogie. 

Ja napisałem do autora z zamiarem kupna następnej sztuki.

Może to dobry trop!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profile są już wyczernione od wewnątrz i dotarły mosiężne naciągi do których dorobiłem dźwigienki ;)

Czekam jeszcze na nierdzewne radełkowane pokrętła i parę drobiazgów. Również w skrzynce wprasowałem tuleję osi oraz zamontowałem już na stałe oś-śrubę.

 

IMG_20220417_100549.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Może złotej łopaty nie dostanę za odkopanie wątku, ale wpadła pewna modyfikacja :D

 

Ostatnio zapolowałem na uszkodzony obiektyw M42 za grosze i udało mi się z niego odzyskać bardzo stabilny i precyzyjny mechanizm ostrzenia. Wszystko działa lepiej niz się tego spodziewałem.

26 mm wysuwu!

 

IMG_20230720_201426.jpg

IMG_20230720_201414.jpg

IMG_20230720_211247.jpg

Edytowane przez Mcmaker
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mcmaker napisał(a):

uszkodzony obiektyw M42 za grosze i udało mi się z niego odzyskać bardzo stabilny i precyzyjny mechanizm ostrzenia

Ha! Sprytne, nie wpadłbym na to - muszę sobie ten patent zapisać w swoim mentalnym kajeciku.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.