Skocz do zawartości
  • 0

Co oprócz Maka 127 do głębokiego nieba - lornerka czy mały refraktor?


AviatorL

Pytanie

Cześć.

Proszę Was o podpowiedź co byście zrobili na moim miejscu.

Posiadam już Maka 127, jest to mój pierwszy teleskop, obserwuję nim głównie Księżyc i planety, bo jak pewnie wiecie do DS-ów się średnio nadaje.

Noszę się z zamiarem dokupienia drugiego sprzętu typowo do DS-ów i tu myślę w grę wchodzi albo mały refraktor albo lornetka np. 10x50.

 

Z jednej strony chciałbym lornetkę, bo mógłbym ją zabierać w podróże motocyklowe (robię ich sporo po Europie) oraz na nocne spacery. Znajomy opowiadał mi, że widział Andromedę w takiej lornetce i jest to fajny widok :)

Z drugiej strony może lepsze obrazy da refraktor w podobnej cenie do lornetki, tylko jeżeli miałbym wybrać refraktor to fajnie byłoby gdybym mógł go posadzić na moim skromnym AZ3 i żeby współpracował z moim bino WO, a chyba nie każdy współpracuje (nie da się wyostrzyć?)

 

Budżet jaki chciałbym na to przeznaczyć to max 1000 zł dla sprzętu używanego.

 

Co ogólnie myślicie o tym pomyśle, jest sens kupować coś takiego czy w tym budżecie to bez sensu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Spróbuj z obiektami położonymi nieco wyżej lub jaśniejszymi. Ja małym makiem 90 z podmiejskiego nieba jestem w stanie złapać M57 czy M27. Nawet można wyłuskać na nich trochę detalu, a mam zwykłego Ploslla 25mm GSO. Spróbuj z M13, M11, M5, M29, M39 oraz masz jeszcze jasne emki w Strzelcu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Fakt Strzelec jest trochę nisko, ale takie obiekty jak M16, M17, M18 powinieneś znaleźć bez problemu. Jest jeszcze jasna M22 czy dość dobrze widoczna M25. Jakiś czas temu z czystej ciekawości skierowałem tam maka90, bo najczęsciej obserwuję lornetkami :) Powinno się udać, tylko teraz Księżyc może trochę przeszkadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No na M31 już za późno, widok będzie słaby. Natomiast Plejady to nie obiekt teleskopowy - jeśli chcesz go oglądać z zapasem pola to najlepiej lornetka. Sprawdź jeszcze gromady w Woźnicy, Raku lub M35 nieopodal. Za chwilę będzie też sezon na Herkulesa, a obok w Wolarzu czai się M3. Kuliste jednak będa tylko "śnieżkami" :) Do ich rozbicia lepiej inny sprzęt.

I przede wszystkim - DSy to bez Księżyca, nawet jak masz dobre niebo to on pozamiata cały urok obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

Plejady to nie obiekt teleskopowy

Plejady widać bardzo dobrze w teleskopach np. w refraktorze 72/450 z okularem 26mm. Popularnemu newtonowi 200/1000 wystarczy okular 30mm, zapas pola będzie z tanim plosslem 50mm, lub szerokokątnymi odpowiednikami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
28 minutes ago, lkosz said:

Plejady widać bardzo dobrze w teleskopach np. w refraktorze 72/450 z okularem 26mm. Popularnemu newtonowi 200/1000 wystarczy okular 30mm, zapas pola będzie z tanim plosslem 50mm, lub szerokokątnymi odpowiednikami

 

Powiększenie minimalne dla Newtona 8 cali to 33x, okular powyżej 30 mm ogniskowej będzie nieużywalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
47 minut temu, lkosz napisał:

Plejady widać bardzo dobrze w teleskopach np. w refraktorze 72/450 z okularem 26mm. Popularnemu newtonowi 200/1000 wystarczy okular 30mm, zapas pola będzie z tanim plosslem 50mm, lub szerokokątnymi odpowiednikami

Zejście w maku do x17 raczej niemożliwe :) Oczywiście niewielkie tubki do szerokich pól pokażą Plejady w całości, ale nie oszukujmy się - większość osób nie kupuje teleskopu do tego typu powiększeń i to nadal obiekt typowo lornetkowy dla widoków stereo :

W newtonie 200/1000 z okularem 30mm uzyskasz ponad x30, a z tego co wiem z doświadczenia to Plejady nie mieszczą się w całości już przy 30x i polu w okolicy 70 stopni. Generalnie wszystko można we wszystkim, pytanie jaki tego sens i cel.

W moim przekonaniu M45 jest idealna dla lornetki 15x70 :)

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Paweł Sz. No ale to, że MAK ma za długą ogniskową i ograniczony przelot, a większość ludzi coś tam, wcale nie oznacza, że M45 nie jest "obiektem teleskopowym" i trzeba do tego kupować lornetkę. Kategoria "obiektów teleskopowych" jest równie wprowadzająca w błąd, co klasyfikowanie jakiegokolwiek teleskopu jako "planetarny".

 

37 minut temu, Mcmaker napisał:

okular powyżej 30 mm ogniskowej będzie nieużywalny

a czemu nieużywalny? Bo źrenica trochę za duża?

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minutes ago, lkosz said:

@Paweł Sz. No ale to, że MAK ma za długą ogniskową i ograniczony przelot, a większość ludzi coś tam, wcale nie oznacza, że M45 nie jest "obiektem teleskopowym" i trzeba do tego kupować lornetkę. Kategoria "obiektów teleskopowych" jest równie wprowadzająca w błąd, co klasyfikowanie jakiegokolwiek teleskopu jako "planetarny".

 

a czemu nieużywalny? Bo źrenica trochę za duża?

 

Minimalne powiększenie instrumentu to takie w którym jego źrenica wyjściowa jest równa źrenicy oka w ciemności, dla refraktorów zaleca się źrenice do 7 mm a do pozostałych systemów z obstrukcją do 6 mm. Podsumowując, w reflektorze, przekroczenie maksymalnej źrenicy wyjściowej spowoduje pojawienie się cienia lustra wtórnego i stratę światła.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@lkosz tak i nie :) Często dany sprzęt sprawdzi się po prostu lepiej do konkretnych zastosowań i tak w przypadku maka, większość osób obserwuje nim właśnie obiekty US, czy też gwiazdy podwójne. Da się też zobaczyć DSy, ale efekt będzie lepszy i łatwiej osiągalny w innym sprzęcie. 

Dalej podtrzymuję, że niektóre obiekty prezentują się lepiej w lornetkach (np. Hiady, Alpha Persei), a niektóre w teleskopach (np. rozbite kuliste typu M13, M3). Kwestia oczekiwań i perspektywy :)

 

Wątek dotyczy Maka i dodatkowego sprzętu pod Dsy. Sam osobiście przerabiałem temat. Miałem jednocześnie jeszcze Newtona 8", SW 120/600, lornetki 10x50 i 15x70, a do tego pełne walizki różnych okularów od Plossli, przez Esy po Morfeusze. DSy w refraktorze i Newtonie to była inna liga. Skończyłem z lornetkami, ale głównie z powodu na lekkość i mobilność. Dsy w maku - da się, klasyki ok, ale to obserwacje trochę na siłę, a efekt niekoniecznie zadawalający :) Takie jest moje zdanie.

Jeśli stać kogoś na dopełnienie sprzętu dodatkową tubą celowałbym w coś do szerokich pól. Jeśli nie - wyciskać jak najwięcej z tego co się ma. I tyle :)

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kolega ma setki DSów do obejrzenia tym Makiem, a dyskusja kręci się wokół Plejad, na które po prostu może spojrzeć gołym okiem i policzyć dla frajdy ile składników widzi:emotion-5:

 

@AviatorL tak jak pisałem wcześniej, celuj w galaktyki, które są teraz wysoko w Wielkiej Niedźwiedzicy, Psach Gończych, Warkoczu Bereniki, we Lwie, Pannie. Jest tego od groma. Masz też M3 i M5 z kulistych. Wystawiać Maka na dwór i szukać. I weź Sowę znajdź. Bierz na cel, obiekty, które teraz są łatwo dostępne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Mcmaker napisał:

Podsumowując, w reflektorze, przekroczenie maksymalnej źrenicy wyjściowej spowoduje pojawienie się cienia lustra wtórnego i stratę światła.

no tak, ale to nie jest nieużywalność. Obraz przecież nie znika, daje się wyostrzyć, spadek jasności w M45 nie przeszkadza, cień LW po odpowiednim ustawieniu głowy również. Akurat używam tego okularu w tym newtonie jako szukacza. Chodziło mi o to, że jak ktoś chce mieć mniejsze plejady nawet z takim newtonem, bo taki ma kaprys, to je uzyska.

 

Godzinę temu, Paweł Sz. napisał:

Da się też zobaczyć DSy, ale efekt będzie lepszy i łatwiej osiągalny w innym sprzęcie. 

Dalej podtrzymuję, że niektóre obiekty prezentują się lepiej w lornetkach

Niektóre obiekty lepiej w lornetkach, to już subiektywna ocena. Dla każdego "lepiej" będzie oznaczało co innego...

A to w jakim innym sprzęcie o tej samej aperturze czynnej będzie lepiej widać choćby M57? Albo M81? I na czym polega łatwość? Na tym, że wsadza się okular 8mm zamiast 26?

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Strzelec w kwietniu? No kiepsko, chyba że nad ranem, ale znowu dzień szybciej wstaje. Tutaj lepiej poczekać do czerwca.

 

 w kwietniu jak najbardziej można obserwować Strzelca w drugiej połowie nocy

czerwiec to chyba najgorsza pora na ten gwiazdozbiór bo brak nocy astronomicznej plus niskie położenie to gwarantowane słabe efekty

wieczorne obserwacje lepiej prowadzić od połowy lipca aż do końca września bo Słońce chowa się niżej pod horyzont i noce są ciemniejsze. Można nawet w październiku ale już krótko tuż po zachodzie Słońca

 

Plejady da się sensownie obserwować teleskopami pod warunkiem, że zastosujemy małe teleskopy z małymi powiększeniami. Aby zmieścić całą gromadę z lekkim zapasem potrzebne jest pole widzenia przynajmniej 3o, co z okularem o polu własnym 70o daje powiększenie mniejsze niż 25x. Z tego wynika, że duże teleskopy np. 16" raczej się nie sprawdzą. Moim zdaniem Plejady najlepiej prezentują się w powiększeniach 8-15x co przy źrenicy wyjściowej 7 mm daje max aperturę 56-105 mm (apertury już takie bardziej lornetkowe, a przy źrenicy 5 mm to apertura wychodzi już tylko 40-75 mm)... ale oczywiście każdy ma inne upodobania, inną źrenicę i inne niebo. Jak komuś pasuje to niech sobie ogląda Plejady nawet przy 200x

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.