Skocz do zawartości

Na temat kamer mono w 2022 roku


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, czy mogę tu się wypowiadać bo 163m mam dopiero od ponad roku.

Zdjęć też niewiele wykonałem bo czasu i chęci zabrakło. Coś tam jednak udało się sfotografować.

Wg mnie kamerka dość prosta w użytkowaniu. Bardzo czuła na Ha.

A jeśli taki niedzielny astrofotograf jak ja sobie z nią radzi to naprawdę jest bezproblemowa. Wielkość ramki wg mnie też na plus , biorąc pod uwagę ewentualne braki w korekcji szkieł. 

Jedyny , ale to naprawdę jedyny szczególny i dość oryginalny problem, to obraz najjaśniejszych gwiazd .

Myślę że wiadomo o co chodzi.

Natomiast mając w pamięci jak sobie z tym problemem ładnie radzi @wismat, to może jeszcze okazać się, że kamerka jest zupełnie bez wad.

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rok temu też byłem świeżo po zakupie QHY163m i jeszcze ją konfigurowałem.

Dla mnie QHY163M to był taki złoty środek. Nie oczekiwałem rewelacyjnych efektów, ale finalnie jestem zadowolony. Nie chciałem kupować droższej kamerki bo i tak wymieniałem cały setup i trochę pieniędzy poszło na to. Nie wiem jak ZWO ale z QHY czasem mam jazdę bo potrafi się wykrzaczyć, przestaje ściągać klatki. Miałem kilka nocy wyjętych z życia ponieważ nie rozumiałem problemu. Może to kwestia mojego egzemplarza. Tej kamery trzeba się nauczyć wraz z kolejnością podłączania kabli usb, zasilania i kolejności odpalania sprzętu :) 

Może kiedyś zmienię tą kamerę właśnie na coś pokroju asi2600 bo i filtry mam 36mm, ale póki co nie żałuje że wybrałem qhy163m na początek poważniejszej przygody, mimo że najpierw przez nią osiwiałem, a później wyrywałem garściami te włosy po nocach przy setupie. 

Nie wiem czy to kwestia filtrów, kamery czy kalibracji ale mimo darków, flatów i darkflatów (darkflaty trzeba robić żeby zniwelować ciemny poziomy pasek na środku zdjęcia) potrafi mi się pojawić dziwny pas po całej długości zdjęcia i na dole i na górze kadru. Trzeba z tym nieco powalczyć przy obróbce. Niestety to nie jest tak że zestackowane zdjęcia nie mają wad.

Jak dla mnie to dobry złoty środek, nie za miliony monet a dający zadowalające efekty przy spędzeniu trochę czasu przy obróbce. Osobiście kupowałem ją nową za 3700 + cło + vat więc tym bardziej nie żałuję. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

ASI2600 kontra ASI1600/QHY163

 

Macie doświadczenia z tymi kamerami? Różnica w cenie znaczna, a w użytkowaniu jak jest?

Nie ma co porównywać. Zmieniłem 1600MM Pro na 2600MM i jest kosmos.

- pierwsze co zauważyłem to różnica w szumie (oczywiście na korzyść 2600);

- widać różnice w ilości sygnału (chłonie wodór ;) );

- wystarczy chłodzenie do -10st;

- posiada tilt adapter! który dajesz na przód przed OAGiem i korygujesz cały zestaw bez konieczności rozkręcania - mega wygoda

- z racji wielkości matrycy daje większe FOV;

- wewnętrzna grzałka zapobiega roszeniu;

- rozdzielczość pomaga w obróbce;

- z kołem ZWO i z OAGiem idealnie się zgrywa tak, że urządzenia są w tej samej orientacji (bez rotacji) - stylistyka ale i ułatwienie;

- jest też czerwona i niezauważalnie większa niż 1600 więc żony nie zauważą zmiany (najważniejszy argument);

 

Minusy też ma:

- rozdzielczość plików i ich waga daje się we znaki komputerowi;

- w moim przypadku wymusiła zmianę filtrów z 1,25 na 36mm, a jak już była zmiana to weszły Chromy czyli podwojona wartość kamery, a wszystko to wina 2600

- bez rozebrania koła nie odkręcisz kamery więc gdybyś chciał podmienić tylko kamerę na kolorową wersję to musisz mieć drugi zestaw z dystansem bo szkoda czasu.

 

W przypadku 1600 chyba nie było zalecane podłączanie pod huba USB guidera, a w 2600 nie ma problemu ani z kołem, ani z guiderem.

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, dobrychemik napisał:

Czyli wszystko przemawia za tym, żeby zbierać na ASI2600. A ja, geniusz, właśnie kupiłem komplet filtrów LRGB i HSO w rozmiarze 1.25"...

 

Zawsze jest Omegon veTEC 432 M albo ASI533MM ;) Zawsze będzie jakiś większy i lepszy sensor. Tyle że cena też będzie większa jak i wymagania co do optyki i filtrów także. $_$

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, dobrychemik napisał:

Czyli wszystko przemawia za tym, żeby zbierać na ASI2600. A ja, geniusz, właśnie kupiłem komplet filtrów LRGB i HSO w rozmiarze 1.25"...

To odważnie. Już z 1600 miałem problem z winietowaniem przy 1,25"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.04.2022 o 09:01, dobrychemik napisał:

ASI2600 kontra ASI1600/QHY163

 

Macie doświadczenia z tymi kamerami? Różnica w cenie znaczna, a w użytkowaniu jak jest?

Wspomnę jeszcze o ampglow. ASI 1600 ma mały ampglow ale mimo wszystko wymaga darków w kalibracji. W ASI 2600 darki można pominąć robiąc dithering.

 

Poniżej zestawienie dwóch darków po 600 sekund. Oba po autostretchu, ale wartości dla ASI2600 są o rząd wielkości niższe.

 

image.thumb.png.aa7b74f0187bd184470785a0a900d488.png

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ogniskowe mam różne: 200 i 440 mm. Do tego jeszcze SCT9.25 z ogniskową ponad 1000mm (tu mam spore mozliwości regulacji). Asi183 ma przede wszystkim małą matrycę i parametry pod każdym względem gorsze niż Asi533.

Edytowane przez dobrychemik
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, TheShackMeister napisał:

@dobrychemik

Mam porównanie kolorowych wersji 533 i 294, 533 bije na głowę 294 w każdym calu. Sensory mono są identyczne z kolorowymi. Czekajmy razem na 533 w mono :)

 

Nie w każdym. 294 ma o 94% większą powierzchnię matrycy. Prawie dwa razy więcej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dobrychemik napisał:

Prawie dwa razy więcej!

Ponadto 533 wydaje się mieć znacząco mniejszą efektywność kwantową w okolicach Ha i SII niż 294. Jeśli chodzi o OIII, to tu mamy minimalną przewagę 533, choć i tą można zniweczyć (albo zwiększyć) transmisją filtra. Odnośnie transmisji, kto jak kto, to Ty wiesz to najlepiej. 

533 qe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sensor SONY IMX533 M / SONY IMX533 C wykorzystuje też QHYCCD w swoich kamerach QHY533 M/C,

na swojej stronie w specyfikacji dali sporo informacji w tym darki z testów:

https://www.qhyccd.com/qhy533-m-c/

Trzeba jeszcze zaznaczyć że sensor SONY IMX533 M / SONY IMX533 C jest z tej  samej linii produkcyjnej co IMX455 (QHY600, ASI6200) i IMX571 (QHY268, ASI2600),

czyli:

piksel: 3,76um, model: CMOS BSI, różnica poza rozmiarem sensora to w IMX533 jest 14-bitowy A/D (i to jest wada, ale IMX492/IMX294 też ma 14-bit A/D)

1200px-Comparison_backside_illumination.svg.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.