Skocz do zawartości

Południowe niebo 2023


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Może trochę wcześnie na taki temat (a może wcale nie bo takie pomysły wymagają dłuższych przygotowań i bardzo wczesnych rezerwacji) jestem mocno zainteresowany wyprawą astrofoto na południową półkule, dlatego gdyby ktoś był chętny na coś takiego w 2023r zachęcam do wpisania się w tym wątku oraz propozycję terminu. Moze coś zorganizujemy ? Wiem że ok kilkanaście osób na forum ma już za sobą takie doświadczenia. Mam na myśli jedną z astrofarm w Namibii ale z mojej strony potencjalnie wchodzi w grę i inny kierunek południowy. Jesienią zeszłego roku brałem pod uwagę i ten rok ale było już trochę za późno i prawie wszystkie terminy w trzech najbardziej znanych namibijskich miejscówkach były niedostępne.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ja rozważam 2023, lipiec, sierpień. Ale to jest cały czas płynne. 

Namibia albo Botswana. Ten pierwszy kierunek jest w miarę spoko logistycznie, no i wiadomo kilka astrofarm tam jest.

Tivoli, Hakos, Kiripotib to na pewno dobry kierunek na pierwszy raz, a ja się waham czy nie zrobić czegoś na własną rękę. 

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc po kolei.

 

Jadę wyłącznie na wizual. Zabieram ze sobą swój 6-calowy achromat wraz z osprzętem (okulary, kolumna z montażem alt-az itp.). Na miejscu wynajmę sobie statyw.

Co do kosztów, to wyglądają one następująco:

1) Pobyt na 8 dni w pokoju jednoosobowym z pełnym wyżywieniem - 13 800 N$ (dolarów namibijskich);

2) wynajęcie statywu - 80 N$/doba, czyli 8x80 N$=640 N$

3) Transfer Lotnisko-Kiripotib tam i z powrotem - 5500 N$ jeżeli będę jechał wyłącznie sam - jeśli akurat w dni transferu będzie więcej osób, to wówczas cena idzie odpowiednio w dół; okaże się to na miejscu;

4) Wyrobienie wizy do Namibii - między 500-1000 zł w zależności od trybu wyrobienia wizy: normalny lub ekspres. Najbliższa ambasada Namibii (z punktu widzenia mojego miejsca zamieszkania, tj. Warszawa) znajduje się w Berlinie, w związku z czym mam zamiar skorzystać z pośrednictwa wizowego;

5) Lot Warszawa-Frankfurt-Windhoek tam i z powrotem, klasa ekonomiczna full flex - szacuję między 5-6 tys. zł;

6) Wydatki na miejscu (poza transferem) - szacuję na ok. 2000 zł.

 

Uwzględniając kurs dolara namibijskiego do złotówki, całkowite koszty na chwilę obecną szacuję na ok. 13 tys. zł. W załączniku przesyłam cennik Kiripotib w języku angielskim na 2023r.

e_astro_rates_2023.pdf

Edytowane przez tomchm
Błąd w kosztach transferu Lotnisko-Kiripotib.
  • Lubię 1
  • Dziękuję 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tomchm napisał:

Więc po kolei.

 

Jadę wyłącznie na wizual. Zabieram ze sobą swój 6-calowy achromat wraz z osprzętem (okulary, kolumna z montażem alt-az itp.). Na miejscu wynajmę sobie statyw.

Co do kosztów, to wyglądają one następująco:

1) Pobyt na 8 dni w pokoju jednoosobowym z pełnym wyżywieniem - 13 800 N$ (dolarów namibijskich);

2) wynajęcie statywu - 80 N$/doba, czyli 8x80 N$=640 N$

3) Transfer Lotnisko-Kiripotib tam i z powrotem - 5500 N$ jeżeli będę jechał wyłącznie sam - jeśli akurat w dni transferu będzie więcej osób, to wówczas cena idzie odpowiednio w dół; okaże się to na miejscu;

4) Wyrobienie wizy do Namibii - między 500-1000 zł w zależności od trybu wyrobienia wizy: normalny lub ekspres. Najbliższa ambasada Namibii (z punktu widzenia mojego miejsca zamieszkania, tj. Warszawa) znajduje się w Berlinie, w związku z czym mam zamiar skorzystać z pośrednictwa wizowego;

5) Lot Warszawa-Frankfurt-Windhoek tam i z powrotem, klasa ekonomiczna full flex - szacuję między 5-6 tys. zł;

6) Wydatki na miejscu (poza transferem) - szacuję na ok. 2000 zł.

 

Uwzględniając kurs dolara namibijskiego do złotówki, całkowite koszty na chwilę obecną szacuję na ok. 13 tys. zł. W załączniku przesyłam cennik Kiripotib w języku angielskim na 2023r.

e_astro_rates_2023.pdf 83.15 kB · 10 pobrań

Ad. 4. A po co wyrabiasz teraz wizę? Od 2019 roku jesteśmy na "białej" liście i można się o wize ubiegać w trybie "Visa on arrival" czyli na lotnisku w Widhoek.

https://namibiaembassyusa.org/foreign-nationals/

Ad. 6 Tam nie ma gdzie wydawać pieniędzy :) Chyba że na lotnisku jakieś suveniry, których też jest ograniczona liczba.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizy teraz nie wyrabiam, piszę o kosztach. Ja się doczytałem, że od czasów wybuchu pandemii każdy Polak musi mieć wizę przed przylotem, może coś zmieniło się od tego czasu...

A z wydawaniem pieniędzy to także nie wiadomo... ;) Jakieś założenia trzeba było poczynić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Misza napisał:

Oj to chyba dawno temu.

Tzn. sam przelot tam i z powrotem można dostać w cenie ok. 3 tys. zł/osobę, ale wtedy bez opcji full flex. Poza tym, w tej chwili spoza Afryki do Windhoek lata tylko Lufthansa z Frankfurtu. Przed pandemią można jeszcze było chyba z Polski do Namibii dostać się liniami Emirates lub Quatar Airways przez Dubaj lub Dohę - w tej chwili nie ma takiej możliwości. Może w przyszłym roku do/z Windhoek będzie więcej połączeń lotniczych jak teraz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tomchm napisał:

Wizy teraz nie wyrabiam, piszę o kosztach. Ja się doczytałem, że od czasów wybuchu pandemii każdy Polak musi mieć wizę przed przylotem, może coś zmieniło się od tego czasu...

A z wydawaniem pieniędzy to także nie wiadomo... ;) Jakieś założenia trzeba było poczynić.

byłem rok temu w maju i wyrabiałem wizę na lotnisku, jedynie, że potrafi to trwać godzinami, jak jest większa grupka ludzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
2 godziny temu, tomchm napisał:

Mam pytanie dotyczące ogrzewania.

 

Wiem, że w Namibii zimą temperatura potrafi spaść poniżej zera. Moje pytanie brzmi: czy w pokojach jest jakiekolwiek ogrzewanie? Czy było Wam w pokojach zimno w nocy?

Nie zarejestrowałem w Tivoli grzejników. 

Bywało zimno, ale po 2 nieprzespanych nocach było mi już obojętnie. Głowa pod kołdrę i się spało aż miło. 

:)

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.