Skocz do zawartości

Słońce w świetle białym. Bez oraz z Baader Solar Continuum


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni, wczoraj strzeliłem Słoneczko przez Maka 127/1500 z folią Baadera.

Pierwsza seria zdjęć - tylko folia Baader

Druga seria zdjęć - dodatkowo z filtrem Baader solar continuum (w trybie B&W)

Aparat to Fuji X-T20

I mam wrażenie, że zdjęcia bez Solar Continnum są bardziej detaliczne i szczegółowe.

Czy robię coś źle?

Poniżej wycinki z obu serii

solar_cont.jpg

baader-folia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak mierzysz tę ostrość. Jeśli na oko, to żeby porównać, musisz mieć zdjęcia jednakowo jasne i w jednakowych kolorach. Znaczenie też mają parametry ekspozycji (szum i dynamika) oraz seeing. Ja z solar continuum uzyskuję lepsze obrazy i z folią ND5, i z klinem Herschela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do solar continuum dobrze mieć folię ND3.8, co daje krótsze ekspozycje w maku. Poza tym nieźle działają filtry OIII. Poniżej dwie moje fotki z mak127 + baader Oiii + 1200d dla porównania.

Ogólnie przy skali, którą analizujesz i z pojedynczej klatki seeing w danej chwili ma decydujące znaczenie.

1.jpg.193b70eb168edfc13a596bb9f86f9bd6.jpg

 

2.jpg.0172b6c6410be9bdb85c0d9e3041475a.jpg

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zebrać więcej materiału. Lokalne warunki mogą się zmieniać co sekundę, kilka sekund. Dostajesz wtedy na przemian totalnie rozmyte klatki z bardzo ostrymi. Lato to najgorszy moment na focenie Słońca, bo gotujący się grunt strasznie psuje obraz. Wiosna i jesień to dobry kompromis między stabilną atmosferą, a jeszcze dość wysoką pozycją obiektu. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Mcmaker napisał:

To nie ma o czym mówić, materiał z dwóch klatek z jednej sekundy może być diametralnie różny.

Dokładnie. Zestackuj minimum kilkadziesiąt klatek i wysotrz oba stacki tak samo. Swoją drogą u mnie generalnie Baader Solar Continuum sprawdza się bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poniżej cytat ze strony SpaceWeather.com   Mamy na forum świetne zdjęcia może ktoś się skusi.

"Pożar w Kalifornii odciął prąd Uniwersytetowi Stanforda, siedzibie centrum danych Solar Dynamics Observatory (SDO). W rezultacie nie otrzymujemy obrazów z SDO. Możesz pomóc! Czytelnicy są zachęcani do przesyłania własnych pełno dyskowych zdjęć słońca w białym świetle, abyśmy mogli zobaczyć, jak słońce wygląda dzisiaj. Prześlij swoje zdjęcia tutaj."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Marcin_G napisał:

Tylko, że ja widzę, że KAŻDA z klatek robionych bez BSC jest sporo szczegółowsza od KAŻDEJ zrobionej z BSC....

Najprawdopodobniej  14:25-14:30 jak robiłeś bez BSC seeing był X arcsec, 14:35-14:40 jak fociłeś z BSC był Y arcsec.

W lecie, w dzień warunki zmieniają się masakrycznie  :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z BSC jest chyba za ciemny obraz - za krótkie czasy przy tym ISO chyba. Chociaż ten filtr bardziej do kamerki pasuje niż do aparatu. Lustrzanką zawsze robię bez, z Chameleonem2 już trzeba BSC z IR Cut i najlepiej filtrem polaryzacyjnym, aby nie było za jasno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.