Skocz do zawartości

Merkury Venus Saturn


Adam Tomaszewski

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj około godziny 21:35 w Batorowie zaobserwowaliśmy z Łukaszem Wojtyniakiem Venus Merkurego i Saturna. Odnalezielnie Merkurego nie sprawiło nam żadnych problemów lornetką kronos 20x60 a potem moim refraktorem 100/1000. Lornetką 7x50 niestety nie dało rady. Cykneliśmy w projekcji okularowej merkurego a potem Venus.Fotki zapodam później :Salut:

 

 

pzdr Adam

 

Ktoś już zaobserwował merkurego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj około godziny 21:35 w Batorowie zaobserwowaliśmy z Łukaszem Wojtyniakiem Venus Merkurego i Saturna. Odnalezielnie Merkurego nie sprawiło nam żadnych problemów lornetką kronos 20x60 a potem moim refraktorem 100/1000. Lornetką 7x50 niestety nie dało rady. Cykneliśmy w projekcji okularowej merkurego a potem Venus.Fotki zapodam później :Salut:

pzdr Adam

 

Ktoś już zaobserwował merkurego?

 

W niedzielę ale dopiero o 2150 zobaczyłem Merkurego przez lornetkę 7x35.Ponieważ wiem dokładnie gdzie patrzeć następnym razem będzie szybciej.O ile Wenus Olimpusem c220 wychodzi dobrze to Merkury narazie kicha.Aha patrzyłem w Rybniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś już zaobserwował merkurego?

 

Heh, ja również wczoraj (19 VI) widziałem Merkurego. Dokładnie o 21:44 go zauważyłem. Zdziwiła mnie mała jasność, ledwo go widziałem przez wymontowany szukacz od teleskopu "U".

Mam taką sytuację, że W i NW zasłania mi olbrzymie drzewo, ale jest kawaleczek nieba pod gałęziami, a nad sąsiednimi blokami (takie okno obserwacyjne :D ) I tam dostrzegłem najpierw Wenus, a potem w miarę ściemniania się nieba zdołałem wypatrzeć Merkurego. :helo:

 

O ile dobrze pamiętam tę planetę widzialem tylko kilka razy, tak ze 3-5.

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem wczoraj Merkurego z Torunia przez lornetkę 10x50 bez większego trudu. Miałem niebo czyste, aż po płaski horyzont i pstryknąłem nawet fotkę (bardziej pamiątkową niż astro).

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...pe=post&id=6876

BTW: Z Torunia mniej więcej od zachodu Wenus do 23.50 widać było też pięknie obłoki srebrzyste, no i przed 1 było zakrycie 42 Lib przez Księżyc.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też zdziwiła mała jasność Merkurego, choć tak o 22 już bez problemów szło go złapać ale tylko z 20x60. W pierwszy dzień jego obserwacji nie ryzykowałem za bardzo 7x50 (szkoda czasu). 

Oto jedna z moich zdjęć Wenus na której wyraźnie widać Merkurego. Mam też fotkę Wenus z Saturnem. Na jednym kadrze nie dalo mi się tego złapać jeszcze.

Później po północy pojechaliśmy do Adama i za jego domem pokukaliśmy na Mizara, Albireo, M27 (ledwo widoczna, i żeby kształ zobaczyć trzeba było się sporo natrudzić), Ring Nebula M57, i M34. Później już było za jasno (chociaż prawda taka że cała noc jest na to za jasna teraz).

To pisałem ja Łukasz Wojtyniak.

P6190147.jpg

P6190149.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że przez lornetkę 7x35 można znależc Merkurego szybciej niż przez 20x60 o ile ktoś np. ja niebo zna narazie tak średnio na jeża.Poprostu widzimy znacznie większy fragment nieba.Ponieważ wzrok mam ooooo albo jeszcze gorszy powiększeniex7 i jasnośći ok.25 lekko wystarczą.Lornetka to Tento 7x35 z takimi złotawymi powłokami( nie mylić z rubinowymi).Gorzej że Olimpus c 220 czym ciemniej tym bardziej "głupieje"i trzeba będzie umocować go na statywie żeby pamiątkowe zdjęcie Merkuremu zrobić.Trzeba jeszcze gdzieś się zamaskować żeby pół dzielnicy nie patrzyło podejrzliwie na moją działalność( czytaj: sąsiadowi odbiło)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha patrzyłem w Rybniku.

Trzeba jeszcze gdzieś się zamaskować żeby pół dzielnicy nie patrzyło podejrzliwie na moją działalność( czytaj: sąsiadowi odbiło)

 

JS, skąd zwykle obserwujesz? W której części Rybnika mieszkasz? Ja sobie upatrzyłem fajną łączkę w Zwonowicach z dojazem i parkingiem. Czasem udaję się na polankę przy ul. Wielopolskiej, ale tam są wysokie drzewa i brak widoczności horyzontu.

 

MBu, też z Rybnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JS, skąd zwykle obserwujesz? W której części Rybnika mieszkasz? Ja sobie upatrzyłem fajną łączkę w Zwonowicach z dojazem i parkingiem. Czasem udaję się na polankę przy ul. Wielopolskiej, ale tam są wysokie drzewa i brak widoczności horyzontu.

 

MBu, też z Rybnika.

 

Dzisiaj tj.w poniedziałek patrząc przez lornetkę 10x50 na Wenus nieoczekiwanie dla mnie zauważyłem Merkurego o 2124.Mieszkam niedaleko stacji kolejowej na Paruszowcu.i zwykle patrzę z mojej ogromnej posiadłości 503m2.Niestety miejsce dla obserwacji niezbyt ze względu na gęstą zabudowę no ale nikt mnie tam nie pogoni.Na Merkurego patrzę z okna dachowego stojąc na drabince i tak mam go pomiędzy stadionem na którym nie wiem poco palą się często w nocy lampy i elektrownią.Wielopolska to dla mnie za Rudą teren w nocy raczej nieciekawy ze względów na bezpieczeństwo.Nie wiem o jaką polanę chodzi .Zwonowice teren ciekawy szczególnie gdy ma się z góry upatrzoną pozycję.Byliśmy z synem na Perseidach za Rudami .Ciemno jak diabli ale za blisko droga i patrzą jak na idiotów jak dwóch gości leży na leżakach w polu o pierwszej w nocy.Jeden bobry duch nawet się zatrzymał myśląc że mamy wypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w Łodzi po zachodzie Słońca też było czysto.

Wenus bez problemu gołym okiem, Merkury bardzo łatwo lornetką firmy Nikon Monarch 10*42, Saturn dużo tudniejszy, ale też "odstrzelony". :banan:

W 10 sekund obserwowałem wczoraj 5 planet (łącznie z Ziemią :rolleyes: )

 

Oby pogoda dopisała przez kilka następnych dni

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj razem z edge zrobilismy małe polowanie na planety

rezultat następujący:

wenus ładnie widoczna no ale zbyt nisko żeby mówić o rewaelacj

merkury tylko przez teleskop

saturn porażka tak złego saturna w moim sprzęcie nie widziałem :Boink:

jowisz niczego sobie przy dużych powiekszeniach troszku pływał

ogulnie było udanie (może oprucz komarów) może tylko wilgoć dała znać o sobie bo okulary i szukacz łapały pare , trawa sie rosiła czyli o dalszych obserwacjach można było zapomnieć.

ale i tak były udane merkurego zaliczyłem drugi raz :D

pozatym pierszy raz w polu widzenia widziałem dwie planety,merkurego i wenus (w polu widzenia teleskopu na okuleże 25mm )

zauważylismy jeszcze jedno ciekawe zjawisko : ok 21:30 od strony pułnocnego wschodu pojawił sie obiekt przypominający sonde (bardzo jasny) skierowałem na niego telpa przez moment już sie cieszyłem że widać szczeguły sondy , no ale obiekt okazał sie samolotem który wygłądał jak by lecjał na długich swiatłach :D jak przelecjał na strone zachodnją okazał sie pasażerskim samolotem :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio obserwowałem Księzyc , Jowisza , Wenus , Merkurego, oraz inne obiekty w PTMA w Warszawie. Bardzo fajna atmosfra , mili ludzie i sprzęt jakiego pozazdrościć. Szczególne podziękowania za miłe przyjęcie dla pana Romana Fangora za cenne uwagi i dzielenie się swoją wiedzą :notworthy: .

Krótka relecja zdjęciowa z tego pobytu. Aparaty użyte do zdjęć to aparat z komórki Nokia, oraz Nikon D70.

Zdjęcie042.JPG

Zdjęcie054.JPG

Zdjęcie01.JPG

DSC_0027b.jpg

DSC_0033b.jpg

DSC_0037b.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po 21 wyjechałem w poszukiwaniu trzech planet. Wyjechałem z Wrocławia na północny zachód w kierunku Obornik. Około 21. 45 dostrzegłem Wenus. Zatrzymałem samochód na poboczu drogi i przy pomocy lornetki 20x60 podziwiałem wspaniałe trio: Wenus, po prawej stronie Merkurego i nieco oddalonego po lewej Saturna. Świetny widok!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wieczorem Wenus od Merkurego będzie odległy o 57' kątowych i 1,92 stopnia od Saturna.

 

Wczoraj wieczorem był widoczny zarówno Merkury jak i Saturn z centrum miasta Chorzowa :D

 

25-27 czerwca to najlepsze dni od obserwacji tej koniunkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani pomóżcie i podpowiedzcie jak by tu namierzyć merkurego i saturna przez BPC 20x60 bo mnie szlak trafi. I najlepiej napiszcie o której godzinie moje, chyba słabe oczy, je wypatrzą.

Dzięki.

Jeżeli chodzi o godzinę, to ważne jest skąd obserwujesz.

Ja z Polic (koło Szczecina) przez 10x50 widzę Merkurego koło 22:00. We wcześniejszych postach z innych miejscowości podawano nawet coś koło 21:30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o godzinę, to ważne jest skąd obserwujesz.

Ja z Polic (koło Szczecina) przez 10x50 widzę Merkurego koło 22:00. We wcześniejszych postach z innych miejscowości podawano nawet coś koło 21:30.

 

W Rybniku można zacząć polować o 2115 oczywiście początkowo przez lornetkę .Potem czym bardziej się ściemnia Wenus widoczna coraz bardziej gołym okiem Merkury dalej przez lornertkę ale dla kogoś z dobrym wzrokiem kto wie.Pierwsze udane zdjęcie w projekcji okularowej udało mi się zrobić o 2148 przez patrzydło 25x68.Potem jeszcze kilkanaście ale z reguły poruszonych bo to tylko Olimpus c 220

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro w Rybniku o 21:15 to w okolicach Wodzisławia też podobnie. Pozdrawiam Rybnik-miejsce mojej niedawnej edukacji. JS 53 napisz jeszcze do której mniej więcej można się cieszyć ich widokiem przez lornetę 20x60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karan, musisz się ustawić z lornetką 15 min po lokalnym zachodzie Słońca [sprawdź sobie np. w HNSKY czy innym programie astro dla Twojej lokalizacji] i uzbroic sie w cierpliwość, przeszukując lornetką od czasu do czasu zach. horyzont [z b. lekkim odchyleniem w prawo, czyli na pn.]. Jesli nie bedzie chmur to na wolno ciemniejącym niebie dostrzeżesz Wenus, po jakimś czasie z tła wyskoczy Merkury na prawo niżej. ostatni pojawi się Saturn po lewej. Wenus i merkury będą już chyba w jednym polu widzenia dla lornetki 50mm, Satrun chyba jeszcze nie -nie wiem, jak na dziś sytuacja wygląda. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.